نمایه تهران

اخبار و اطلاعات شهر تهران

يك هزار همايش تخصصي با موضوع عاشورا امسال در ايران برگزار مي شود

معاون اداره كل تشكل هاي ديني و مراكز فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي، از برگزاري يك هزار همايش تخصصي در آستانه ماه محرم امسال در سراسر كشور خبر داد.
"رضا معممي مقدم" در سفر به شهركرد در گفت و گو با ايرنا افزود:اين همايش ها به منظور آسيب شناسي و آسيب زدايي از فرهنگ غني عاشورا در كل كشور و 350 شهرستان برگزار مي شود و اين همايشها به تبيين جايگاه و فرهنگ اصيل و غني عاشورا مي پردازد.
معاون اداره كل تشكلهاي ديني و مراكز فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي كشور گفت: در اين همايشها بايدها و نبايدهاي عزاداري سيد و سالار شهيدان و معرفت ديني قيام عاشورا و ارتقا معرفت ديني در محرم و صفر تبيين مي شود.
به گفته وي،در اين همايشها مبلغان، ذاكران اهل بيت و همچنين مداحان اهل بيت (ع) همايش هاي تخصصي خود را برگزار خواهند كرد.
معممي مقدم اظهار داشت: همزمان با آغاز دهه ماه محرم و صفر امسال نيز 15 نمايشگاه " فرهنگ مناسبتهاي مذهبي " از دستاوردهاي هياتهاي مذهبي در سطح كشور برگزار مي شود.
معاون اداره كل تشكل هاي ديني و مراكز فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي، از برگزاري كنگره سراسري شعر عاشورايي در 9 استان كشور در آستانه ماه محرم امسال خبر داد و افزود: اين كنگره ها به مناسبت دهه اول محرم امسال به منظور شناسايي اشعار مذهبي و مداحي برگزار مي شود و پيش از محرم اين آثار به صورت قطع كوچك جيبي در اختيار مداحان قرار مي گيرد.
وي تصريح كرد:اشعار جمع آوري شده در اين كنگره ها براي جلوگيري از تحريف در اشعار عاشورايي در اختيار مداحان سراسر كشور قرار مي گيرد و بومي سازي فعاليت هاي مداحي متناسب با هر منطقه از ديگر برنامه هاي اين كنگره ها خواهد بود.
معممي مقدم يادآور شد: در آستانه ماه محرم يكصد نفر از مداحان اهل بيت (ع) با مراجع عظام در شهر قم ديدار خواهند داشت و ديدار 300 نفر مسوولان تشكلهاي ديني با مسوولان عالي رتبه نظام نيز از ديگر برنامه ها امسال بيش از دهه محرم است.
معاون اداره كل تشكلهاي ديني و مراكز فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي گفت: ستادساماندهي فرهنگ مناسبت هاي مذهبي در راستاي مصوبه شماره 603شوراي عالي انقلاب فرهنگي در آستانه ماههاي محرم ، ذي الحجه و ذي القعده با برگزاري جلسات تشكيل مي شود و اين جلسات با حضور دستگاههاي فرهنگي و دستگاههاي عضو به صورت گسترده برگزار مي شود.
وي، از شناسايي و ساماندهي بيش از 50 هزار تشكل ديني، انجمن اسلامي و كانونهاي فرهنگي ديني در كشور خبر داد و گفت: اين تشكلها هم اكنون شناسايي و ساماندهي شده اند.
معممي مقدم تصريح كرد:نشريه تخصصي خيمه نيز با تيراژ 30 هزار نسخه براي مداحان اهل بيت (ع) چاپ و منتشره شده و در سه ماهه آخر امسال نيز سه ويژه نامه با عنوان "زمزمه" با تيراژ 10 هزار نسخه با محتواي نوحه هاي مفيد و قابل استفاده و متناسب با شان عاشورا و محرم و فرهنگ غني عاشورايي چاپ و منتشر خواهد شد.
معممي مقدم گفت:امسال براي نخستين باردرسطح كشورنشريه هياتهاي عزاداري دانش آموزي نيز چاپ و منتشر خواهد شد و در ماههاي پاياني سال بين مدارس كشور توزيع خواهد شد.
معاون اداره كل تشكلهاي ديني و مراكز فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي، در خصوص تمثال هاي منتسب به ائمه اطهار(ع) در برخي دسته ها و هياتهاي عزاداري نيز گفت : ستاد عاشوراييان فجر آفرين حضور دستگاههاي فرهنگي به منظور جايگزين كردن تصاوير منتسب و شمايل هايي كه هيچگونه مشروعيتي ندارند، تصاوير زيبايي را چاپ كرده كه امسال در اختيار هياتهاي مذهبي قرار خواهد داد.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:14  توسط   | 

همايش " نوانديشي ديني" 24 آذر برگزار مي شود

همايش " نوانديشي ديني"، 24 آذر با حضور صاحبنظران و دانشجويان در دانشگاه شهيد بهشتي برگزار خواهد شد.
به گزارش ايرنا، براساس اعلام مرکز ارتباطات و اطلاع رساني نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، اين همايش با همکاري معاونت پژوهشي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي، سازمان بسيج اساتيد و به ميزباني دانشگاه شهيد بهشتي برپا خواهد شد.
دبير اجرايي همايش "نوانديشي ديني"، درباره محورهاي اين همايش، اظهار داشت: ماهيت، قلمرو، امکان و ضرورت نوانديشي ديني، نوانديشي در گذر زمان از صدر اسلام تا دوره معاصر، نوانديشي ديني و انعطاف پذيري شريعت، نوانديشي ديني در حوزه و دانشگاه، آسيب شناسي نوانديشي ديني، اقتضائات و آثار نوانديشي ديني و علل و انگيزه هاي ظهور آن، محورهاي اين همايش علمي را تشکيل مي دهند.
"پيمان صالحي"، افزود: 25 نفر از اساتيد و صاحبنظران براي ارائه مقاله در اين همايش دعوت شده اند و از آنها درخواست کرده ايم تا چکيده مقاله خود را براي چاپ کتاب در اختيار ما قرار دهند.
اين همايش با حضور آيت الله مصباح يزدي ، دکتر صادق لاريجاني، استاد حسن رحيم پورازغدي ، دکتر رضا داوري اردکاني رئيس فرهنگستان علوم، دکتر محقق داماد از اساتيد دانشگاه شهيد بهشتي و آيت الله رشاد رئيس پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي و شماري از اساتيد و صاحبنظران دانشگاه و حوزه، برگزار مي شود.
معاون پژوهشي دانشگاه شهيد بهشتي با اشاره به برگزاري همايش در هفته "حوزه و دانشگاه" اظهار داشت : حوزه و دانشگاه علايق متمرکز و حرف هاي مشترک دارند که اهتمام ما نيز به همين اشتراکات است.
صالحي، يکي از اهداف برگزاري اين همايش را نزديکي حوزه و دانشگاه، و ايجاد يک پل ارتباطي براي تعامل آنها، معرفي کرد.
وي تصريح کرد: يکي از ضرورت هاي برگزاري اين همايش، فرمايشات و رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب اسلامي نسبت به نوانديشي ديني بود که مانند بسياري ديگر از مسائل، شروع اين امر مبارک توسط ايشان رهنمون گشته است.
صالحي اظهار داشت: با توجه به اينکه، هرکس نسبت به مسائل ديني ديدگاهي را طرح مي کند، نوانديشي مي تواند جنبه هاي مختلفي داشته باشد و از ديدگاه هايي به اين بحث پرداخته شود بر همين اساس سعي شده که ميهمانان و سخنراناني از طيف هاي مختلف و متنوع فکري به همايش، دعوت شوند در سير تضارب آرا شاهد ابراز فکرهاي گوناگون باشيم.
دبير اجرايي همايش "نوانديشي ديني" يادآور شد: فراخوان همايش به صورت ملي براي همه دانشگاه ها ارسال شده است و موسسه تحقيقات آموزش عالي نيز فراخوان الکترونيکي همايش را براي تمامي اعضاي هيئت علمي دانشگاه هاي سراسر کشور، ارسال نموده است و افزون بر آن، اطلاع رساني به مجلس شوراي اسلامي و برخي دستگاه هاي مرتبط نيز، صورت گرفته است.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:12  توسط   | 

موسسه قرآن بشارت براي دوره هاي آموزش از راه دور ثبت نام مي کند

مسئول روابط عمومي موسسه زبان آموزي قرآن بشارت، گفت: موسسه قرآن بشارت براي دوره هاي آموزش از راه دور ويژه شهرستان ها ثبت نام مي کند.
"فاطمه يگانه" در گفت و گو با ايرنا، افزود: اين موسسه از تمامي خواهران و برادران علاقه مند به گذراندن دوره هاي زبان‌ آموزي قرآن که ساکن تهران نيستند، براي شرکت در دوره هاي آموزش از راه دور دعوت به عمل مي آورد.
وي اظهار داشت: در اين طرح بسته هاي آموزشي شامل کتاب، جزوات، نوار، سي دي و نرم افزار براي قرآن آموز براي سراسر کشور ارسال مي شود.
وي تصريح کرد: طول مدت اين دوره هاي آموزشي 11 ترم است که فرد پس از پايان هر ترم که سه ماه در نظر گرفته شده، مي تواند در آزمون شرکت کرده و پس از کسب نمره قبولي، مدرک مربي گري زبان‌آموزي قرآن مورد "تاييد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي" دريافت کند.
مسئول روابط عمومي موسسه زبان ‌آموزي قرآن بشارت ادامه داد: قرآن آموزاني که آمادگي لازم را براي امتحان پيش از مدت سه ماه داشته باشند نيز مي توانند بدون هيچ گونه محدوديت زماني در آزمون شرکت کنند.
يگانه، خاطرنشان کرد: قرآن آموزان پس از گذراندن دوره کامل، با کل قرآن کريم آشنا شده و در روخواني، روانخواني، ترجمه لغت به لغت و تفسير مهارت پيدا خواهند کرد.
وي يادآورشد: از ابتداي امسال تاکنون بيش از يک هزار قرآن آموز از تهران و ساير شهرستان ها در دوره هاي آموزش از راه دور موسسه زبان آموزي قرآن بشارت شرکت کرده اند و اکنون در حال گذراندن اين دوره ها هستند.
يگانه اضافه کرد: علاقه مندان و دوستداران قرآني مي توانند براي کسب اطلاعات بيشتر و نحوه ثبت نام با موسسه زبان آموزي قرآن بشارت به شماره 77571012 تماس بگيرند.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:8  توسط   | 

مهلت ارسال آثاربه رقابتهاي دستاوردهاي رايانه اي تا آخرآبان است

دبير همايش و رقابت هاي دستاوردهاي رايانه اي ايران گفت: افراد، شرکت ها و سازمان ها مي توانند آثار خود را در دو زمينه "نرم افزاري" و "سايت" در هر يک از 10 شاخه رقابت ها تا 30 آبان به دبيرخانه جشنواره ارسال کنند.
به گزارش ايرنا، احسان رياضي با اشاره به اينکه داوري آثار از هفته آينده آغاز و اواسط آذر به پايان مي رسد افزود: هشت اثر برگزيده شاخه هاي بين المللي به عنوان نمايندگان کشورمان به رقابت هاي جهاني دستاوردهاي رايانه اي فرستاده مي شود تا با نمايندگان 182 کشور جهان رقابت کنند.
وي اظهار داشت: جشنواره جهاني زير نظر سازمان ملل متحد برگزار مي شود از اين رو شرکت آثار به زبان فارسي آزاد است و نيازي به ترجمه آثار براي شرکت دراين رقابت ها نيست.
وي ادامه داد: شکاف محتوايي (Content Gap ) به مراتب مهمتر از شکاف ديجيتالي (Digital Gap) است، چرا که بخش عمده اي از شکاف ديجيتالي را مي توان با خريد از خارج برطرف کرد، اما در بحث شکاف محتوايي استفاده از محتواي بومي براي کشور ما الزامي است وهمايش و رقابت هاي WSA ايران نيز به دنبال حل اين مشکل و تقدير از آثار بهتر در شاخه هاي مختلف کاربردي است.
رياضي افزود: در دو دوره حضور ايران در رقابت هاي قبلي دستاوردهاي رايانه اي جهان، سه اثر علمي و محتوايي از کشور توانستند در ميان آثار برتر جهان قرار گيرند. اين رقابت ها در صورت حضور موفق و با پشتوانه قوي موجب شناخت بهتر دنيا از توانمندي هاي کشور و به دنبال آن افزايش صادرات رايانه اي و موفقيت بيشتر شرکت ها و متخصصان ايراني در ارائه دستاوردهاي رايانه اي بين المللي مي شود.
وي ضمن دعوت از تمام صاحبان آثار رايانه اي و اينترنتي براي حضور دراين رقابت ها اظهار اميدواري کرد، سومين حضور ايران در رقابت هاي جهاني دستاوردهاي رايانه اي با موفقيت گسترده دستاوردهاي رايانه اي کشور همراه باشد.
اين جشنواره جهاني داراي هشت شاخه است که دولت الکترونيک، آموزش الکترونيک، تجارت الکترونيک، محصولات فرهنگي الکترونيک، سرگرمي و بازي هاي رايانه اي، سلامت الکترونيک، ارائه الکترونيکي علوم و زير ساخت هاي الکترونيکي را دربرمي گيرد.
شاخه داخلي پورتال هاي خدمات و اطلاع رساني نهمين شاخه و دستاوردهاي رايانه اي دانشجويي شاخه دهم اين جشنواره را تشکيل مي دهند.
رياضي ادامه داد: در بخش زير ساخت هاي الکترونيکي بر خلاف ساير شاخه ها که معمولا وب سايت يا نرم افزار در آنها شرکت داده مي شود، فعاليت هاي افراد و سازمان هايي که در زمينه کاهش شکاف ديجيتالي و تقويت زير ساخت ها فعاليت کرده اند مدنظر قرار مي گيرد.
وي توضيح داد: براي حضور در مرحله مقدماتي اين دوره رقابت هاي بين المللي، اشخاص اعم از حقيقي و حقوقي مي توانند با دريافت فرم از سايت www.wsa.ir و مطالعه شرايط شرکت در اين رقابت ها حداکثر تا پايان آبان اقدام کنند، همچنين تلفن 88007429 به امر مشاوره ارسال کنندگان آثار اختصاص دارد.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:6  توسط   | 

همايش بررسي جايگاه نشر و کتاب در ميان اقليت‌هاي مذهبي برگزار مي شود

دومين همايش "بررسي جايگاه نشر و کتاب درميان اقليت‌هاي مذهبي"، 28 آبان به مناسبت شانزدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران برگزار مي‌شود.
به گزارش ايرنا از ستاد اطلاع رساني شانزدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران، اين همايش از ساعت 9 تا 13 در سراي اهل قلم با حضور نويسندگان، ناشران، مترجمان و پژوهشگران اقليت‌هاي ديني و برخي از استادان مسلمان صاحب تاليف در اين حوزه برگزار مي‌شود.
بر اساس اين گزارش، برنامه ‌هاي اين همايش شامل ارائه گزارش و آمار از فعاليت‌هاي نشر و مقايسه آثار قبل و بعد از انقلاب اسلامي ايران، بررسي مسايل حقوقي نشر و کتاب، بررسي و تدوين دستورالعمل و آيين نامه حمايتي نشر کتاب‌هاي اقليت‌هاي ديني با شرايط متفاوت و خاص، بررسي خط سير و نگارش اقليت‌ها و جايگاه کتاب‌ها در ميان مردم و بازار جهاني آنها است.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:3  توسط   | 

نمايش آثار "لويي مال" در مرکز سينماي مستند و تجربي

فيلم‌هاي مستند برگزيده "لويي مال" کارگردان مطرح فرانسوي در کانون فيلم مستند مرکز سينماي مستند و تجربي نمايش داده مي شود.
به گزارش ايرنا از مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي معاونت امور سينمايي، اين برنامه در ادامه نشست هاي کانون فيلم مستند، 27 آبان در سالن سينما حقيقت برپا مي شود.
فيلم مستند بلند "انساني، زيادي انساني" توليد سال 1974 فرانسه، يکي از 12 اثر مستند مستقل هنري و تلويزيوني لويي مال فيلمساز فقيد فرانسوي است که در اين برنامه اکران مي شود.
همچنين نشست نقد و بررسي اين فيلم با حضور منتقدان و نويسندگان سينمايي، سينماگران و علاقه مندان برپا مي شود.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:0  توسط   | 

نمايش مستند "بادصبا" لاموريس در همايش "سينما و معماري"

فيلم مستند "باد صبا" ساخته "آلبرت لاموريس" مستند ساز برجسته جهان در قالب همايش "سينما و معماري" در فرهنگستان هنر نمايش داده مي شود.
به گزارش ايرنا از مجموعه فرهنگي آسمان فرهنگستان هنر، برنامه نمايش مستند همشهري، 26 آبان در سالن سينماي اين مجموعه برگزار مي شود.
فيلم هاي "قوش بر قزح زنده رود" ساخته احمد دستگردي، "لبئوس به نام تادئوس" ساخته آربي آوانسيان نيز در روز يادشده در مجموعه آسمان اکران مي شود.
همچنين فيلم مستند "همشهري" ساخته عباس کيارستمي 27 آبان در همايش سينما و معماري نمايش داده مي شود.
نشست هاي نقد و بررسي آثار يادشده با حضور پيروز کلانتري، روبرت صافاريان و ماتي پتگر برپا مي شود.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:59  توسط   | 

نتيجه نهايي مسابقات ملي رباتيک دانش آموزي هفته آينده اعلام مي شود

رئيس کميته علمي مسابقات ملي رباتيک جشنواره خوارزمي گفت: نتيجه نهايي اين مسابقات اواسط هفته آينده در پايگاه اينترنتي وزارت آموزش و پرورش قابل مشاهده است.
دکتر "فريد نجفي" در گفت و گو با ايرنا گفت: اين جشنواره براي اولين بار به منظور پيشرفت علمي جوانان و دانش آموزان کشور در حوزه رباتيک برگزار شد.
نجفي ادامه داد: 170 تيم از مدارس سراسر کشور در اين مسابقات شرکت کردند و طرح هاي ارسالي در 3 مرحله داروي شد و مرحله نهايي آن در روزهاي 23 و 24 آبان برگزار گرديد.
رييس کميته علمي مسابقات ملي رباتيک جشنواره خوارزمي، معيار اصلي داوري طرح ها را خلاقيت و نوآوري نرم افزارها و ربات هاي ارائه شده ذکر کرد و ادامه داد: علاوه بر اين ارزش علمي و نحوه مستند سازي علمي طرح ها نيز در داوري در نظر گرفته شد.
نجفي گفت: اين مسابقات در چهار بخش برگزار شد که تيم هاي برتر در چهار بخش مسابقات شبيه سازي فوتبال دو بعدي، شبيه سازي فوتبال سه بعدي، شبيه سازي امداد و نجات و مسابقات فوتبال دو بعدي جونيور انتخاب مي شوند.
عضو هيات علمي دانشکده مهندسي مکانيک دانشگاه صنعتي خواجه نصير الدين طوسي است اظهار داشت: نتايج نهايي اين مسابقات تا اواسط هفته آينده مشخص مي شود و اين نتايج در پايگاه اينترنتي وزارت آموزش و پرورش قابل مشاهده است.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:57  توسط   | 

جشنواره بين المللي آموزش زبان انگليسي 28 آبان آغاز مي شود

ایرنا - سومين جشنواره بين المللي آموزش زبان انگليسي از 28 آبان به مدت چهار روز در مرکز آفرينش هاي فرهنگي و هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان برگزار مي شود.
"حسين سيد زاده " دبيرسومين جشنواره بين المللي آموزش زبان انگليسي با بيان اين مطلب در جمع خبرنگاران افزود : حوزه آموزش زبان انگليسي پرمخاطب ترين حوزه آموزشي کشور است و از نظر حجم و تعداد مخاطب از مخاطبين آموزش وپرورش و مراکزآموزش عالي نيز بيشتر شده از سوي ديگر رويکرد مخاطبين به اين حوزه با آگاهي و انگيزه صورت مي گيرد، ولي اين حوزه متولي رسمي ندارد و داراي سردرگمي است.
وي با اشاره به برپايي سومين دوره جشنواره آموزش زبان انگليسي يادآور شد که اين جشنواره با هدف فراهم کردن زمينه دستيابي دانشجويان و دانش آموزان به آخرين کتب و نرم افزارهاي حوزه زبان، کمک به ارتقاي استاندارد خدمات آموزش زبان در کشور، ارايه توانمندي هاي علمي و آموزشي موسسات آموزش زبان و نمايش روش هاي يادگيري و تنوع زبان ها برگزار مي شود.
سيد زاده خاطرنشان کرد : ايجاد يک پايگاه صنفي براي آموزش زبان با حمايت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و وزارت آموزش و پرورش و گردهمايي سالانه فعالان آموزش زبان به همراه برقراري ارتباط مستقيم بين مخاطب و موسسات بدون انگيزه مالي از ديگر اهداف برپايي اين جشنواره است.
دبير سومين جشنواره آموزش زبان انگليسي برپايي نمايشگاهي با حضور 60 موسسه آموزش زبان انگليسي، برپايي کارگاه هاي آموزشي با محورهاي آموزش خردسالان، آموزش زبان تخصصي، معرفي کتاب هاي زبان و ارايه روش هاي توانمندسازي مدرسان زبان به همراه آموزش هفت زبان زنده دنيا از طريق اساتيددانشگاه ها به بازديد کنندگان را از برنامه هاي جنبي اين جشنواره ذکر کرد.
به گفته وي در مراسم پاياني اين جشنواره از سه موسسه برتر آموزش زبان انگليسي تقدير مي شود و در طول روزهاي برپايي جشنواره نيز دبيرخانه دايمي جشنواره آموزش زبان انگليسي براي ارايه خدمات به بازديد کنندگان فعال است.
سومين جشنواره بين المللي آموزش زبان انگليسي با حمايت وزارت ارشاد، وزارت آموزش و پرورش، سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي از 28 آبان تا اول آذر در مرکز آفرينش هاي فرهنگي و هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان برگزار مي شود.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:55  توسط   | 

نمايش فيلم هاي "خانه بامس مهربان" و "آهنگرخانه" در خانه هنرمندان

فيلم هاي مستند "خانه بامس مهربان" و "آهنگر خانه" ساخته فرشاد فدائيان، 28 آبان در خانه هنرمندان ايران نمايش داده مي شود.
به گزارش ايرنا از انجمن تهيه کنندگان سينماي مستند ايران، برنامه نمايش آثار يادشده در قالب نشست دو آهنگساز و مدرس موسيقي معاصر "کياوش صاحب نسق" و "شاهرخ خواجه نوري" در خانه هنرمندان برگزار مي شود.
در اين نشست به نحوه تعامل فدائيان کارگردان مستندهاي خانه بامس مهربان و آهنگرخانه و همچنين روايت موسيقي در اين آثار پرداخته مي شود.
فدائيان از مستند سازان با سابقه سينماست که توليد آثار پژوهشي را در کارنامه خود دارد و مستندهايي چون "سنگ، مادر خاموش"، "سد يعني آب"، "او و پرنده ها"، "گولش منزل"، "مسافران کوچک سفري بي انتها"، "ورودي ها" و " انگشت هاي پاي چپ " را در کارنامه خود ثبت کرده است.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:53  توسط   | 

کنگره ملي سلامت خانواده هم زمان با روز خانواده برگزار مي شود

کنگره ملي سلامت خانواده همزمان با روز خانواده در روزهاي 4 تا 6 دي در محل سالن همايش هاي رازي در تهران برگزار مي شود.
رييس جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشکي ايران در گفت و گو با ايرنا گفت: هدف از برگزاري اين کنگره افزايش سطح بهداشت خانواده ها در زمينه هاي مختلف بهداشت است که به ارتقاء وضعيت بهداشت اجتماعي در جوامع منجر مي گردد.
دکتر "سيد ابوالحسن شاهزاده فاضلي" افزود: رشد و تکامل اوليه کودک ، مسائل رواني، اجتماعي و اقتصادي خانواده، تغذيه، توسعه زايمان هاي طبيعي و فيزيولوژيک ، نقش تعامل و روابط عاطفي در سلامت خانواده، انسجام خانواده و اخلاق و حقوق و معنويت در خانواده هفت محور اين کنگره است که در مدت سه روز برگزاري توسط صاحبنظران ارائه و مورد بحث و تبادل نظر قرار مي گيرد.
دبير علمي کنگره ملي سلامت خانواده، با اشاره به استقبال گسترده محققان از اين کنگره گفت: تا کنون بيش از 750 مقاله و تحقيق پيرامون محورهاي ياد شده از سراسر کشور به دبيرخانه کنگره ارسال گرديده که پس از داوري، تعدادي از آنها به صورت سخنراني و پوستر در مدت برگزاري ارائه خواهد شد.
وي در پايان با اشاره به امتياز بازآموزي اين کنگره از جامعه پزشکي، پرستاران و ماماها دعوت کرد تا براي شرکت و ثبت نام در اين کنگره به پايگاه اينترنتي جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشکي ايران به نشاني WWW.IRMED.ORG مراجعه و يا جهت کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 88677478 تماس حاصل نمايند.
کنگره ملي سلامت خانواده با همت جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشکي ايران و با همکاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و با حمايت سازمان هاي دولتي و بين المللي از جمله سازمان جهاني بهداشت، صندوق جمعيت سازمان ملل متحد، صندوق حمايت از کودکان سازمان ملل متحد، برنامه جهاني غذا، سازمان بهزيستي کشور، شوراي سياست گذاري سلامت صدا و سيما و انجمن هايي نظير انجمن ترويج تغذيه با شير مادر برگزار مي شود.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:50  توسط   | 

شانزدهمين کنگره انجمن قلب ايران با حضور15 کشور برگزار مي شود

دبير شانزدهمين کنگره انجمن قلب ايران، گفت: اين کنگره امسال براي نخستين بار با همکاري انجمن و کالج قلب آمريکا، 28 آبان تا اول آذر در مرکز همايش هاي بين المللي صدا و سيما برگزار مي شود.
به گزارش ايرنا، دکتر سيد محمد مهدي پيغمبري ، افزود: 54 سخنران خارجي از 15 کشور جهان دراين همايش حضور دارند.
وي اظهار داشت: تاکنون بيش از چهار هزار و 500 نفر از پزشکان و گروه هاي پزشکي و پيراپزشکي دراين کنگره ثبت نام کرده اند.
وي ادامه داد: حدود 790 مقاله به دبيرخانه همايش ارسال شده است که 462 مقاله در زمينه پرستاري و 327 مقاله پزشکي بود که در مجموع تعداد 485 مقاله پژوهشي براي ارائه در همايش پذيرفته شد.
در اين کنگره، 230 مقاله به صورت سخنراني ارائه مي شود.
پيفمبري گفت: برگزاري اعمال جراحي زنده و انجام مداخلات درماني در بيمارستان قلب شهيد رجايي و پخش آن در محل برگزاري کنگره به طور هم زمان، همچنين اجراي يک سمپوزيوم در زمينه درمان هاي تهاجمي قلب به طور مشترک بين متخصصان انجمن قلب ايران و دانشگاه قلب آمريکا و انجمن قلب آسيا و اقيانوسيه از مهمترين برنامه هاي اين کنگره است.
دبير شانزدهمين کنگره انجمن قلب ايران افزود: مقالات و سخنراني ها در زمينه هاي عمومي قلب، اکو قلب، داخلي قلب، الکتروفيزيولوژي، بيماري هاي مادرزادي قلب، بيهوشي قلب، جراحي، پيشگيري ،‌توان بخشي و پرستاري به همراه پرفيوژن ارائه خواهد شد.
وي پيش بيني کرد در روز برگزاري کنگره، هزار نفر از پزشکان براي شرکت در اين برنامه ثبت نام کنند.
در اين کنگره براي گروه هاي پزشکي شرکت کننده، بالاترين امتياز کنگره هاي بين المللي داخل کشور به عنوان باز آموزي در نظر گرفته شده است.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:47  توسط   | 

عکاسان خبري در نمايشگاه مطبوعات نشست تخصصي برگزار مي کنند

ایرنا - عکاسان خبري همزمان با برگزاري پانزدهمين جشنواره مطبوعات و خبرگزاري ها نشست تخصصي عکس و رسانه برگزار مي کنند.
اين نشست هاي تخصصي را انجمن صنفي عکاسان مطبوعات ايران ميزباني مي کند و هدف از برگزاري آن، آشنايي بيشتر با فعاليت عکاسان خبري است.
بر اساس اين گزارش، نشست هاي تخصصي عکاسان خبري تا 30 آبان در محل برگزاري جشنواره مطبوعات و خبرگزاري ها برگزار مي شود.
پانزدهمين جشنواره مطبوعات و خبرگزاري ها از 26 آبان تا سوم آذر در محل مصلاي بزرگ امام خميني(ره) برگزار مي شود.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:37  توسط   | 

ثبت نام آزمون دوره پذيرش دستياررشته هاي باليني تا ششم آذر ادامه دارد

ثبت نام الکترونيکي آزمون سي و ششمين دوره پذيرش دستيار رشته هاي تخصصي باليني که از اوايل آبان آغاز شده تا پايان روز ششم آذر ادامه دارد.
به گزارش ايرنا و به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، دبيرخانه شوراي آموزش پزشکي و تخصصي با تاکيد بر اينکه تاريخ اعلام شده براي ثبت نام به هيچ وجه قابل تمديد نيست، از داوطلبان شرکت در اين آزمون خواستار شد تا نسبت به ثبت نام به موقع خود اقدام کنند.
اين آزمون روز اول اسفند به طور متمرکز در تمامي دانشگاه هاي محل آموزش دستياري تخصصي برگزار مي شود.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:33  توسط   | 

نمايشگاه کتاب کودک در تهران داير شد

نمايشگاه کتاب کودک به مناسبت هفته کتاب و کتابخواني از روز ۲۵ آبان به مدت پنج روز در محوطه خانه فرهنگ کوشا در تهران داير شد.
به گزارش ايرنا و به نقل از روابط عمومي فرهنگسراي بهمن، در اين نمايشگاه کارگاه هايي با عنوان خلاقيت و آموزش کار دستي، نقاشي سفال و قصه خواني براي گروه سني کودک برگزار مي شود.
همچنين همايش پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي در مجتمع فجر با مشارکت معاونت اجتماعي شهرداري منطقه 16 از روز دوشنبه هفته جاري برگزار مي شود.
بنابر اين گزارش، اين همايش با هدف جلوگيري از نابساماني هاي اجتماعي و فرهنگي و با حضور کارشناسان در محل آمفي تئاتر مجتمع فرهنگي هنري فجر داير خواهدشد.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:31  توسط   | 

اطلاعیه

اخبار مراکز سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، در «وبلاگ تابلو» قابل استفاده است. این اخبار، مکمل اخباری است که در «وبلاگ نمایه تهران» منتشر می شود.

 وبلاگ تابلو   http://mbahar.blogfa.com/

 

از آنجا که در هر صفحه از وبلاگ، بیش از ۳۰ عنوان خبر قرار ندارد و معمولا بیش از سی عنوان مطلب هر روز در سایت ریخته می شود، برای اطمینان از خواندن همه اخبار، به روی آیکون آرشیو آبان ماه کلیک کنید.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت 0:20  توسط   | 

سخنرانی 5 استاد ایرانی دانشگاههای آمریکا در دانشگاه تهران

علیرضا رضایی، تیمور لنگایی، بابک غری زاده، محسن نعمت گرگانی و حسین حسینخانی استادان ایرانی دانشگاههای سنت لوئیس، فلوریدا، استنفورد و ام آی تی در دومین همایش بین المللی دانشجویی بیوتکنولوژی ایران در دانشگاه تهران سخنرانی می کنند.

احسان جعفری اولیایی نژاد - دبیر دومین همایش بین المللی دانشجویی بیوتکنولوژی ایران در گفتگو با مهر با بیان این خبر گفت: دومین همایش بین المللی دانشجویی بیوتکنولوژی ایران توسط انجمن علمی دانشجویی بیوتکنولوژی دانشگاه تهران با حضور محققان داخلی و حدود 20 دانشجوی خارجی از کشورهای پاکستان، نیجریه و کامرون و 5 استاد ایرانی دانشگاههای آمریکا از 25 آبان در دانشگاه تهران افتتاح می شود.
وی از حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، معاون آموزشی وزیر علوم و رئیس دانشگاه تهران در افتتاحیه این همایش در تالار علامه امینی دانشگاه تهران خبر داد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت 0:11  توسط   | 

شرایط شرکت دانشجویان استعداد درخشان مشمول طرح در آزمون دستیاری

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شرایط شرکت دانشجویان استعداد درخشان مشمول طرح خدمات قانونی پزشکان و پیراپزشکان را در سی و ششمین آزمون دوره دستیاری اعلام کرد.

به گزارش مهر، بر اساس اعلام دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی امکان شرکت استعدادهای درخشان در آزمون ورودی مقاطع بالاتر در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی در دو صورت در آزمون دستیاری ایجاد شده است.
بر این اساس دانشجویان ترم آخر استعدادهای درخشان رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی اجازه دارند فقط یک نوبت در آزمون دوره های تخصصی شرکت کنند و فارغ التحصیلان استعدادهای درخشان رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی که حداکثر 3 ماه بعد از فراغت از تحصیل خدمات مربوط به قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان را شروع کرده اند، مجاز هستند در آزمونهای تخصصی شرکت و در صورت پذیرش در آزمون مکلف خواهند بود خدمات خود را تا شروع دوره دستیاری ادامه دهند. این گروه، باقیمانده خدمات را پس از فراغت از تحصیل، در مقاطع بالاتر انجام خواهند داد.
مشمولان این آیین نامه اجازه دارند خدمات موضوع قانون پزشکان را در مراکز بهداشتی، درمانی و آموزشی و ... تحت پوشش وزارت بهداشت یا سازمانهای وابسته در شهرهای غیر مجاز (تهران، تبریز، مشهد، شیراز و اصفهان) انجام دهند.
پزشکان عمومی مرد مشمول این قانون مکلف هستند یکسال اول خدمات را در مراکز بهداشتی درمانی روستانی انجام دهند و در سال دوم خدمت می توانند از امتیازات این بند استفاده کنند.
همچنین برندگان مدال طلای کشوری از المپیادهای ریاضیات، نجوم، فیزیک، شیمی، کامپیوتر و زیست شناسی به تائید وزارت آموزش و پرورش، نفرات اول تا دهم کنکور سراسری گروه تجربی به تائید سازمان سنجش آموزش کشور، افراد دارای ابداع یا اختراع ثبت شده در زمینه علوم پزشکی به تائید معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نفرات اول تا سوم آزمونهای جامع علوم پایه پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پیش کارورزی و ورودی دستیاری تخصصی پزشکی، دندانپزشکی به تائید مرکز سنجش آموزش پزشکی از انجام خدمات معاف هستند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت 0:8  توسط   | 

وضعیت کتاب در حوزه ایثار و شهادت بررسی‌ می‌شود

وضعیت کتاب و کتابخوانی در حوزه ایثار و شهادت با حضور تعدادی از نویسندگان و کارشناسان بررسی می‌شود.

به گزارش مهر، در نشستی که با حضور جواد محقق، محمدجواد جزینی و حسن رستمخانی برپا می‌شود، "وضعیت کتاب و کتابخوانی در حوزه ایثار و شهادت" مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
این نشست 25 آبان از ساعت 15 تا 17، در کتابخانه "ایثار و شهادت"،  واقع در خیابان طالقانی، خیابان ملک الشعرای بهار، بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:36  توسط   | 

30 هزار نمایشگاه کتاب در 30 هزار مدرسه افتتاح می‌شود

مراسم افتتاح یازدهمین دوره طرح ملی "30 هزار نمایشگاه کتاب در 30 هزار مدرسه" با هدف ارتقای سطح مطالعه غیر درسی دانش‌آموزان، تجهیز کتابخانه‌های مدارس و تجلیل از دانش‌آموزان برتر کتابخوان و کتابداران فعال کتابخانه های مدارس کشور برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، مراسم افتتاح یازدهمین دوره طرح ملی "30 هزار نمایشگاه کتاب در 30 هزار مدرسه" با هدف ارتقای سطح مطالعه غیر درسی دانش آموزان و تجهیز کتابخانه های مدارس و تجلیل از دانش اموزان برتر کتابخوان و کتابداران فعال کتابخانه های مدارس کشور برگزار می‌شود.
این مراسم در هفته کتاب و به مناسبت "روز کتاب، دانش آموز و خانواده" و با حضور وزرای آموزش و پرورش و ارشاد و تعدادی از نمایندگان مجلس برگزار خواهد شد.
زمان افتتاح این نمایشگاه‌ها ساعت 8 صبح روز 26 آبان و مکان آن تالار فرهنگ واقع در خیابان حافظ، پل حافظ، جنب تربیت معلم شهید باهنر خواهد بود.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:34  توسط   | 

برپایی کارگاههای طنزنویسی در "جشنواره طنز مکتوب"

کارگاههای اسرار طنزپردازی سومین جشنواره سراسری طنز مکتوب با حضور ابوالفضل زرویی نصرآباد، سیدعلی میرفتاح، شهرام شکیبا و شهرام شفیعی برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، شهرام شکیبا وشهرام شفیعی در اولین و دومین کارگاه جشنواره طنز مکتوب که روز 25 آبان به ترتیب در ساعات 10 و 11:30 صبح برگزار می‌شود، به تشریح مباحث "طنز سیاسی و خط قرمز‌ها" و "عناصر در داستان" می‌پردازند.
ابوالفضل زرویی نصرآباد وعلی میرفتاح نیز روز 26 آبان، در همین ساعت ها به ترتیب "استفاده از ظرفیت‌های زبان در شعر طنز" و "شیوه‌های شوخی‌نویسی در طنز مطبوعاتی" را در سالن شماره 2 تالار اندیشه حوزه هنری تدریس خواهند کرد.
این جشنواره به همت دفتر طنز حوزه هنری در چهار رشته شعر، نثر، داستان و فیلمنامه نویسی  25و 26 ماه جاری در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می شود.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:22  توسط   | 

13 سال طراحی بافت روستایی موغاری در فرهنگسرای نیاوران

نمایشگاه 13 سال طراحی منوچهر موغاری از بافت‌های روستایی 24 آبان در نگارخانه شماره دو فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.

به گزارش مهر، موغاری در این نمایشگاه 50 اثر طراحی خود از روستاهای دورافتاده بلوچستان، خراسان و سمنان که 13 سال برای ترسیم آنها تلاش کرده به نمایش درمی‌آورد. این طراحی بافت‌ها از نظر زیست‌محیطی، نگرش زیبایی‌شناسانه، زاویه دید، ترکیب‌بندی و شیوه اجرایی منحصر بفردند.
موغاری متولد 1327 و از 1359 در مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد مشغول به کار است. او در زمان جنگ پرده‌های نقاشی با موضوع دفاع مقدس خلق کرد و از 1367 به طراحی از بافت‌های روستایی ایران همت کرد که منجر به چاپ کتاب "بافت روستایی ایران" شد.
خلق 40 اثر طراحی با الهام از آیات قرآن کریم و شرکت در دهها نمایشگاه انفرادی و گروهی از دیگر فعالیت‌های کارنامه موغاری است. وی سال 81 موفق به دریافت درجه یک هنری از شورای ارزشیابی هنرمندان کشور شد.
نمایشگاه طراحی بافت‌های روستایی موغاری تا پنجم آذر در نگارخانه شماره دو فرهنگسرای نیاوران میزبان علاقه مندان است.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:14  توسط   | 

"آشتی زنان معتاد با زندگی" به روایت سپهوند

"آشتی زنان معتاد با زندگی" هفتمین نمایشگاه عکس حجت سپهوند است که از 25 آبان به مدت یکماه در خانه خورشید برپا می‌شود.

به گزارش مهر، سپهوند در این نمایشگاه 105 قطعه عکس رنگی درباره زندگی برای زنان معتاد و در حال ترک خانه خورشید وابسته به سازمان بهزیستی را به نمایش گذاشته که با حضور زنان معتاد افتتاح و در پایان همه عکس‌ها برای حمایت از زنان آسیب‌پذیر به خانه خورشید هدیه داده می‌شود.

این هنرمند پیشتر نمایشگاههایی با موضوع عراق، افغانستان، اعتیاد، عاشورا، مشکلات مردم، آسیب‌شناسی جوانان، توسعه ایران (در ارمنستان) و... برپا کرده است. برگزاری 25 نمایشگاه عکس از زلزله بم در 25 کشور از دیگر فعالیت‌های سپهوند بوده است.
وی سال 83 نمایشگاه اعتیاد را به مدت هفت ماه در ایستگاههای مترو تهران برپا کرد که بر اساس آمار نظرسنجی جمعیت مبارزه با اعتیاد با 5/3 میلیون نفر بازدیدکننده پربیننده‌ترین نمایشگاه عکس ایران لقب گرفت.
نمایشگاه عکس "آشتی زنان معتاد با زندگی" از 25 آبان در خانه خورشید واقع در تهران، دروازه غار، مرکز گذری کاهش آسیب زنان برگزار می‌شود و تا 25 آذر میزبان علاقه مندان است.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:11  توسط   | 

راهیابی 77 تصویر گورخر به سومین نمایشگاه تصویرگری لغتنامه‌ها

پنج اثر خارجی به همراه 72 اثر هنرمندان ایرانی در سومین نمایشگاه بین‌المللی تصویرگری لغتنامه‌ها با موضوع "گورخر" به نمایش درمی‌آید.

به گزارش مهر، مرحله انتخاب آثار سومین نمایشگاه تصویرگری لغتنامه‌ها توسط گروه نقطه به پایان رسید و 77 اثر برای نمایشگاه آن برگزیده شد که در گالری آریا برگزار می‌شود.
آثار رسویا لوریو،لاروین رولیتگ، کریستین پیرپان، آرتم کوتوویچ و آلیدا بوتما به همراه 72 اثر از تصویرگران ایرانی از جمله رضا لواسانی، نوید سیدعلی‌اکبری، سحر عجمی، نیما فرخی، افرا نوبهار و... به نمایشگاه تصویرگری لغتنامه‌ها راه یافت.
نمایشگاه گورخر در داخل و خارج ایران برگزار و کتاب آثار آن نیز با نام "گورخر" چاپ و منتشر می‌شود. دومین نمایشگاه تصویرگری لغتنامه‌ها آذرماه پارسال برگزار شد و موضوع نخستین دوره آن "فیل" بود.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:8  توسط   | 

برپایی نشست تخصصی عکس و رسانه در جشنواره مطبوعات

انجمن صنفی عکاسان مطبوعات نشست‌های تخصصی عکس و رسانه را با حضور عکاسان رسانه‌ها و علاقمندان به عکاسی خبری و مطبوعاتی در جشنواره مطبوعات برگزار می‌کند.

به گزارش مهر، روابط عمومی انجمن اعلام کرد این نشست‌ها از 26 تا 30 آبان از ساعت 16 تا 18 در مصلای تهران و غرفه انجمن صنفی عکاسان مطبوعات برپا می‌شود و برنامه کامل آن به این شرح است:
26 آبان / هیئت مدیره انجمن با حضور راهب هماوندی، بهروز مهری، کاووس صادقلو، ساتیار امامی، فرزانه خادمیان، محمد جعفری و احمد نصیرپور.
27 آبان / دبیر عکس و عکاسان خبرگزاری فارس با حضور علی آقاربیع، حسین فاطمی و حسن قائدی.
28 آبان / دبیر عکس و عکاسان خبرگزاری مهر با حضور مجتبی تکین، آذین زنجانی و سجاد صفری.
29 آبان / دبیر عکس و عکاسان خبرگزاری ایسنا با حضور مرتضی فرج‌آبادی، مهدی قاسمی و علیرضا صوت اکبر.
30 آبان / دبیر عکس و عکاسان خبرگزاری ایرنا با حضور محمود ظهیرالدینی، عادل پازیار و علیرضا علیمددی.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:3  توسط   | 

معرفی داوران کاریکاتور / جشنواره تجسمی فجر دبیرخانه دائمی دارد

محمدحسین نیرومند، بهمن عبدی، جواد علیزاده، غلامعلی لطیفی و محمد بنی‌اسدی داوری آثار بخش کاریکاتور نخستین جشنواره تجسمی فجر را بر عهده دارند.

مسعود شجاعی طباطبایی دبیر بخش کاریکاتور جشنواره تجسمی فجر به مهر گفت: فراخوان جشنواره تکمیل و هر دبیر موظف به معرفی هیئت انتخاب شد. بر این اساس فراخوان جشنواره تجسمی فجر روزهای آینده منتشر و بخش کاریکانور با موضوع اصلی جشنواره یعنی "امید به آینده" برگزار خواهد شد.
وی در ادامه افزود: در هیئت انتخاب آثار نخستین جشنواره تجسمی فجر بهمن عبدی، جواد علیزاده، کیارش زندی، محسن نوری نجفی و بهرام ارجمندنیا حضور خواهند داشت و نیرومند، بنی‌اسدی، لطیفی، عبدی و علیزاده آثار کاریکاتور این دوره جشنواره را داوری خواهند کرد.
شجاعی طباطبایی درباره سیاست‌ها و برنامه‌های جشنواره گفت: متاسفانه ما در زمینه برنامه‌ریزی کارهای فرهنگی همیشه دیر عمل می‌کنیم و جا داشت برای برگزاری جشنواره با موضوع انقلاب پیش از اینها برنامه‌ریزی می‌شد. فراخوان جشنواره هنوز آماده نشده و در 80 روز باقیمانده جشنواره نمی‌تواند نمایانگر توانمندی هنرمندان رشته‌های تجسمی پس از انقلاب باشد.
وی افزود: از من خواسته شد در رشته کاریکاتور یک هنرمند جهانی را به ایران دعوت کنم. من هم پروفسور جان لنت که سال‌ها درباره کاریکاتور ایران و خاورمیانه تحقیق کرده را در نظر گرفتم. اما وی اعلام کرد برنامه‌اش برای یکسال بسته کامل است. یک هنرمند برای خود برنامه سالیانه دارد، ولی ما برای جشنواره‌ای که هویت ایران در جهان است برنامه طولانی‌مدت نداریم.
دبیر بخش کاریکاتور جشنواره تجسمی فجر در پایان گفت: تنها امیدواری به این جشنواره این است که آئین‌نامه اجرایی آن تدوین و دبیرخانه دائمی برایش در نظر گرفته شده است. این موضوع می‌تواند در آینده باعث برگزاری باشکوهتر جشنواره هنرهای تجسمی فجر باشد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:0  توسط   | 

طراحي بافت هاي روستايي ايران در فرهنگسراي نياوران به نمايش گذاشته شد

نمايشگاهي از طراحي بافت هاي روستايي ايران، در نگارخانه شماره 2 فرهنگسراي نياوران، گشايش يافت.
به گزارش ايرنا، بر اساس اعلام روابط عمومي فرهنگسراي نياوران، در اين نمايشگاه، حاصل 13 سال طراحي "منصور موغاري" از بافت هاي روستايي، شامل 50 اثر از روستاهاي دورافتاده سيستان و بلوچستان، خراسان و سمنان، ارائه شده است.
آثار ارائه شده در اين نمايشگاه هنري، از نظر طراحي بافت زيست محيطي، نگرش زيبايي شناسانه، زاويه ديد، کمپوزيسيون و شيوه اجرايي، حائز اهميت هستند.
"منوچهر موغاري"، متولد سال 1327 است که از سال 1359 در مرکز هنرهاي تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مشغول به کار شده است و در زمان جنگ تحميلي نيز، پرده هاي نقاشي با موضوع دفاع مقدس، خلق نموده است.
وي از سال 1367 به طراحي بافت هاي روستايي ايران، همت کرده که منجر به چاپ کتاب "بافت روستايي ايران" شده است.
خلق 40 اثر طراحي با الهام از آيات قرآن کريم و شرکت در دهها نمايشگاه انفرادي و گروهي، در کارنامه فعاليت هنري موغاري، به چشم مي خورد.
"موغاري" که سال 1381 موفق به دريافت درجه يک هنري از شوراي ارزشيابي هنرمندان کشور شده است، نمايشگاهش را تا پنجم آذر در نگارخانه شماره دو فرهنگسراي نياوران برپا خواهد داشت و علاقه مندان مي توانند همه روزه از ساعت 10 تا 19 از آن ديدن کنند.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:49  توسط   | 

حسيني نيک: نمايشگاه تخصصي کتاب دانشگاهي به دهه فجر موکول شد

مدير مسوول انتشارات "مجد"، گفت که نمايشگاه تخصصي کتاب دانشگاهي انجمن ناشران دانشگاهي که بنا بود در هفته کتاب برگزار شود، به دهه فجر موکول شد.
به گزارش ايرنا از ستاد اطلاع رساني شانزدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران، سيد "عباس حسيني نيک"، افزود: بخاطر اينکه يارانه هاي برگزاري اين نمايشگاه دير به دست ما رسيد، در نتيجه زمان کافي براي برنامه ريزي مالي و نرم افزاري برپايي اين نمايشگاه در هفته کتاب نداشتيم و تصميم گرفته شد که اين نمايشگاه در دهه فجر برگزار شود.
به گفته حسيني نيک، اين نمايشگاه با هدف تجهيز کتابخانه هاي دانشگاه هاي کشور برگزار مي شود.
وي، درباره حضور انجمن ناشران دانشگاهي در نمايشگاه کتاب فرانکفورت، اظهار داشت که اين انجمن در بخش دانشگاهي نمايشگاه کتاب فرانکفورت امسال، با کتاب هاي نويسندگان داخلي شرکت کرد و پيشنهاد برگزاري کنفرانسي با عنوان خليج فارس را براي سال آينده داد.
مدير مسوول انتشارات مجد، خاطر نشان کرد: در نمايشگاه امسال فرانکفورت به اکو فرهنگي پيشنهاد داديم که سال آينده در هفته کتاب در کشورهاي فارسي زبان همسايه ايران نمايشگاهي از آثار ادبي ايران براي معرفي و آشنايي فرهنگ غني اين سرزمين برپا شود.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:46  توسط   | 

دومین جشنواره اعتیاد و رسانه برگزار می شود

مشاور دبیر کل و مدیر روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر از برگزاری دومین جشنواره اعتیاد و رسانه در بخشهای شنیداری و دیداری خبر داد.

به گزارش مهر، فرزین رحیم نظری اعلام کرد: دومین جشنواره اعتیاد و رسانه اسفند ماه سال جاری برگزار می شود.
وی افزود: جشنواره اعتیاد و رسانه امسال در دو بخش شنیداری و دیداری برگزار می شود که بخش شنیداری شامل گفتگو، میزگرد، گزارش خبری، اخبار تحلیلی، آیتمهای کوتاه طنز و جنگ رادیویی و بخش دیداری نیز شامل گفتگو، میزگرد، مستند محض، مستند بازسازی، مستند خبری، اخبار تحلیلی، آیتمهای کوتاه طنز و آیتمهای کوتاه پویانمایی است.
وی در خصوص اهداف این جشنواره تاکید کرد: تقویت رابطه میان ستاد مبارزه با مواد مخدر و رسانه ها، تقدیر وتشکر از فعالان رسانه های دیداری و شنیداری در عرصه مبارزه با مواد مخدر و ارزیابی آثار تولید شده و نیز جهت دادن به تولیدات و جریان سازی فرهنگی جهت پرداختن جدی رسانه ها به مقوله مبارزه با مواد مخدر از جمله اهداف برگزاری این جشنواره است.
رحیم نظری همچنین در خصوص نهادهای مشارکت کننده در این جشنواره نیز اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما و دانشگاه هنر نهادهایی هستند که در برگزاری دومین جشنواره اعتیاد و رسانه با ستاد مبارزه با مواد مخدر مشارکت خواهند داشت.
مشاور دبیر کل و مدیر روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه رسانه ها در هر گونه فعالیتهای فرهنگی نقش جدی و اساسی دارند ادامه داد: در واقع جشنواره اعتیاد و رسانه نقطه عطف فعالیتهای فرهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر و محملی برای ارزیابی فعالیتهای انجام شده توسط رسانه ها در تمامی رشته هاست.
وی ادامه داد: برای انجام هر گونه فعالیت جدی در عرصه مبارزه با مواد مخدر، فرهنگ سازی دقیق و منظم و پیگیر نقش اساسی دارد و این فرهنگ سازی میسر نمی شود مگر با تعامل جدی و نزدیک با رسانه ها و این فرایندی است که در دوره کنونی ستاد مبارزه با مواد مخدر در دولت نهم به آن توجه جدی شده است.
وی در خصوص توسعه جشنواره اعتیاد و رسانه نیز گفت: به طور حتم از تجربیات گذشته در بهبود جشنواره آینده اعتیاد و رسانه استفاده می کنیم و تا جایی که مقدور باشد بخشهای مختلف و ابعاد جشنواره را گسترده تر خواهیم کرد همانگونه که در اولین جشنواره اعتیاد و رسانه بخشهای شنیداری و دیداری نبود.
وی اظهار امیدواری کرد که سال آینده جشنواره سوم اعتیاد و رسانه پربارتر از گذشته در بخشهای شنیداری، دیداری و مکتوب به طور همزمان برگزار شود.
مشاور دبیر کل و مدیر روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر در پایان تاکید کرد که از نظرات کارشناسان و اصحاب رسانه در خصوص برگزاری دومین جشنواره اعتیاد و رسانه استقبال می کنیم.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 13:59  توسط   | 

چهارمین دوره طرح غربالگری سرطانهای شایع زنان 14 آذر برگزار می شود

با توجه به اهمیت افزایش سلامت عمومی بانوان و مبارزه با سرطان به عنوان یک بیماری خطرناک و پرهزینه مرکز پزشکی خاص وابسته به بنیاد امور بیماریهای خاص دور چهارم طرح آموزشی پیشگیری از سرطان پستان و دهانه رحم را برگزار می کند.

به گزارش مهر، معاینه و تشخیص به موقع، آموزش و مشاوره درباره این دو سرطان شایع از اهداف این طرح است که با همکاری انجمن تنظیم خانواده جمهوری اسلامی ایران برگزار خواهد شد.
این طرح آموزشی که همه بانوان 20 تا 65 ساله می توانند در آن شرکت کنند در تاریخ 14 آذرماه 87 در مرکز پزشکی خاص برگزار می شود.
در دور چهارم طرح آموزشی پیشگیری از سرطان پستان و دهانه رحم به کلیه بانوان شرکت کننده خدماتی چون تشکیل پرونده، ویزیت عمومی، بررسی تاریخچه مامایی، معاینه متخصصان به همراه انجام تست پاپ اسمیر، سونوگرافی و ماموگرافی ( در صورت لزوم ) و آموزش علمی در مورد این دو سرطان ارائه خواهد شد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 13:53  توسط   | 

هفتمین مانور مدیریت بحران 7 آذر در تهران برگزار می شود

هفتمین مانور مدیریت بحران شهر تهران با مشارکت 42 سازمان و نیروهای داوطلب مردمی 7 آذر در مناطق 22 گانه تهران برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، در اجرای این مانور نهادها و سازمان‌هایی مانند جمعیت هلال‌احمر استان تهران سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، آبفای تهران، شرکت مخابرات استان تهران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی تهران، شرکت برق منطقه ای استان تهران، شرکت گاز تهران بزرگ، اداره کل دادگستری استان تهران، سازمان صدا و سیما، دانشگاههای علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی، سازمان بهشت زهرا(س)، مرکز اورژانس تهران، سازمان بهزیستی استان تهران، آموزش و پرورش شهر تهران، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروهای انتظامی تهران بزرگ و نیروی مقاومت بسیج تهران حضور دارند. فرماندهی این مانور را دکتر قالیباف شهردار و رئیس ستاد مدیریت بحران شهر تهران بر عهده دارد.
این مانور با سه لایه مدیریتی (ستاد مدیریت بحران شهر تهران – ستادهای مدیریت بحران مناطق 22 گانه و ستادهای مدیریت بحران نواحی) کنترل و هدایت خواهد شد.
در این مانور با هدف ارزیابی توانمندیهای سازمانهای شرکت کننده برای مقابله و کاهش اثرات حوادث غیرمترقبه، صدها حادثه فرضی، احداث سه اردوگاه بزرگ تخلیه و اسکان اضطراری و اجرائی عملیاتی، مقابله با مواد خطرناک شیمیایی و امداد و نجات هوایی آن پیش بینی شده است.
چگونگی انجام عملیاتهای مقابله با حوادث را صدها ارزیاب آموزش دیده ارزیابی خواهند کرد.
هدف از برگزاری این مانور آشنایی سازمانها و نهادهای عضو ستاد مدیریت بحران شهر تهران و ستادهای مدیریت بحران شهرداریهای مناطق 22گانه با نقاط قوت و ضعف خود است.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 13:45  توسط   | 

تعرفه ثبت نام آزمونهای سازمان سنجش در سال 88 اعلام شد

هیئت وزیران تعرفه ثبت نام دریافتی داوطلبان شرکت در آزمونهای مختلف سازمان سنجش آموزش کشور در سال 1388 را بنا به پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعیین کرد.

به گزارش  مهر، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تأیید ستاد بررسی و کنترل قیمتها، تعرفه ثبت نام دریافتی از داوطلبان شرکت در آزمونهای سازمان سنجش کشور در سال 1388 را تعیین کرد.
بر اساس این مصوبه، در سال آینده ( 1388)، تعرفه ثبت نام دریافتی از داوطلبان شرکت در آزمونهای سراسری 48 هزار ریال، دانشگاه پیام نور، تربیت معلم و مرکز غیر انتفاعی 12 هزار و 800 ریال، آزمون کاردانی پیوسته 48 هزار ریال ، آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته 64 هزار ریال، آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته 80 هزار ریال، آزمون دکتری داخل 130 هزار ریال، آزمون دکترای اعزام به خارج 115 هزار ریال، آزمون تولیمو 115 هزار ریال، صدور تأییدیه گواهی رتبه داوطلبان 13 هزار و 500 ریال ، تکمیل ظرفیت آزمونها 16 هزار ریال، آزمون علمی تربیت بدنی 33 هزار و 500 ریال و آزمونهای علمی رشته های هنری 33 هزار و 500 ریال خواهد بود.
بر این اساس، با تصویب هیئت وزیران درآمدهای سازمان سنجش آموزش کشور برای سال 1388 به صورت کامل در اختیار این سازمان قرار می گیرد.
این مصوبه از سوی دکتر پرویز داوودی، معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 13:37  توسط   | 

تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره هنری طلاب حوزه های علمیه

زمان ارسال آثار به دومین جشنواره هنری طلاب حوزه های علمیه کشور (هنر آسمانی) تا 15 آذر ماه تمدید شد.

مدیر اجرایی جشنواره هنر آسمانی در گفتگو با مهر با اعلام این خبر گفت : با توجه به استقبال فراوان طلاب خواهر و برادر از این جشنواره فرصت ارسال آثار نیمه آذر تمدید شد، همچنین براساس برنامه ریزی صورت گرفته ، نتایج جشنواره 10 بهمن اعلام خواهد شد.
وحید فرجی افزود: این جشنواره با همکاری شورای مدیریت حوزه علمیه، مرکز پژوهشهای اسلامی صدا و سیما، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و حوزه هنری قم و در بخشهای ادبیات شامل شعر، داستان، نثر ادبی و طنز، هنرهای تجسمی شامل طراحی، نقاشی و نگارگری، خوشنویسی، عکس، گرافیک، تصویرسازی و کاریکاتور، هنرهای نمایشی شامل فیلم، فیلم ‌نامه و نمایشنامه و بخش هنری شامل موضوعات هنر و دین، رسانه و دین و مباحث نظری نقد هنری برگزار می شود.
وی افزود: در جلسه شورای سیاستگذاری جشنواره نیز آیت الله مقتدایی - مدیر حوزه علمیه قم به عنوان رئیس دومین جشنواره هنری طلاب (هنر آسمانی ) تعیین شد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 13:33  توسط   | 

اعلام اسامی تکمیل ظرفیت کنکور 87 در نیمه اول آذر

اسامی تکمیل ظرفیت کنکور 87 بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور نیمه اول آذر اعلام می شود.

به گزارش مهر، اسامی پذیرفته شدگان با توجه به نکات مهم زیر در نیمه اول آذر از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org اعلام خواهد شد.
با توجه به این که کلیه ظرفیتهای اعلام شده در دوره روزانه تکمیل ظرفیت در قالب طرح افزایش پذیرش مجلس شورای اسلامی دیده شده است لذا ظرفیتهای روزانه اعلام شده در تکمیل ظرفیت کان لم یکن تلقی شده و برای دوره های روزانه صرفا اعلام اسامی بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و با توجه به انتخاب رشته اولیه (مرداد ماه) داوطلبان صورت می پذیرد.
اعلام اسامی دوره های شبانه، غیر انتفاعی، مجازی، بین الملل و نیمه متمرکز بر اساس انتخاب رشته داوطلبان در تکمیل ظرفیت خواهد بود.
تاریخ و جزئیات ثبت نام پذیرفته شدگان به هنگام اعلام نتایج به صورت اطلاعیه ای جداگانه اعلام خواهد شد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 13:28  توسط   | 

دروس آیت الله مظاهری بر روی اینترنت قرار می گیرد

همزمان با میلاد امام رضا (ع) دروس آیت الله مظاهری از روز 20 آبان بر روی اینترنت قرار می گیرد.

مدیر عامل موسسه صدای بهار در گفتگو با مهر با اعلام این خبر گفت: با هماهنگی صورت گرفته با دفتر آیت الله مظاهری از روز 20 آبان دروس خارج فقه از ابتدای طهارت و خارج اصول از ابتدای مبحث الفاظ در سایت www.eshia.ir قرار خواهد گرفت.
جواد جوادی افزود: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته، متن دروس خارج فقه و اصول به صورت روزانه در این سایت قرار گرفته و به مرور متن کامل دروس ارائه شده از ابتدای سال جدید تحصیلی حوزوی با قابلیت جستجو و پرینت و پخش زنده اینترنتی فراهم خواهد شد.
وی افزود: تاکنون در این سایت دروس خارج فقه و اصول آیات عظام سبحانی، مکارم شیرازی و بهجت به صورت پخش اینترنتی، ارائه متن کامل و فایل صوتی در اختیار علاقمندان قرار گرفته است، همچنین در استانها نیز دروس خارج فقه و اصول آیات عظام جزایری و مظاهری نیز ارائه شده است.
مدیر عامل موسسه صدای بهار گفت : امیدواریم با همکاری سایر دفاتر آیات عظام، دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه  قم و دیگر استانها امکان ارائه اینترنتی این دروس را در اختیار فرزانگان حوزوی قرار دهیم.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 13:24  توسط   | 

آغاز ثبت نام عمره دانشجویان و اساتید / مهلت ثبت نام تا 3 آذر

ثبت نام دانشجویان و استادان متقاضیان حج عمره از روز 20 آبان تا 3 آذر به صورت اینترنتی انجام می شود.

به گزارش مهر، دانشجویان و استادان دانشگاههای کشور می توانند در زمان ثبت نام با مراجعه به نشانی اینترنتی www.labbayk.com و تکمیل فرم مربوطه اقدام به ثبت نام برای عمره دانشجویی و اساتید کنند.
قرعه کشی ثبت نام کنندگان در سراسر کشور 5 آذر ماه انجام می شود.
مسئولان ستاد زیارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حدود زمانی اعزام دختران دانشجو را از نیمه اسفندماه تا اواخر فروردین، اعزام پسران را در تیر ماه و اعزام دانشجویان متأهل را از اواخر فروردین تا اواسط اردیبهشت ماه اعلام کردند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 13:20  توسط   | 

آغاز ثبت نام کنکور دانشگاه علمی کاربردی از چهارم آذر

ثبت نام آزمون ورودی دوره‌های کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ناپیوسته دانشگاه جامع علمی کاربردی از چهارم آذر آغاز خواهد شد.

به گزارش مهر، ثبت ‌نام آزمون دوره های کاردانی و آزمون دوره های کارشناسی و کارشناسی ناپیوسته دانشگاه جامع علمی کاربردی به صورت اینترنتی از روز  چهارم آذر آغاز و تا روز 10 آذر ادامه خواهد داشت.
داوطلبان می توانند با مراجعه به یکی از باجه‌ های پستی سراسر کشوربا پرداخت مبلغ 48 هزارریال کارت اعتباری ثبت نام و دفترچه راهنمای دوره های کاردانی و با پرداخت 64 هزارریال کارت اعتباری و یک جلد دفترچه راهنمای دوره های کارشناسی و کارشناسی ناپیوسته دریافت کنند.
هر داوطلب باید پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنما به سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org مراجعه و نسبت به ثبت نام اینترنتی اقدام کند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 13:16  توسط   | 

همایش نواندیشی دینی در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود

همایش نواندیشی دینی به مناسبت سالگرد وحدت حوزه و دانشگاه 24 آذر در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

به گزارش مهر، پیمان صالحی - دبیر اجرایی همایش نو اندیشی دینی با بیان این خبر گفت: ماهیت، قلمرو، امکان و ضرورت نواندیشی دینی، نواندیشی در گذر زمان از صدر اسلام تا دوره معاصر، نواندیشی دینی و انعطاف پذیری شریعت، نواندیشی دینی در حوزه و دانشگاه، آسیب شناسی نواندیشی دینی، اقتضائات و آثار نواندیشی دینی و علل و انگیزه های ظهور نواندیشی دینی از محورهای این همایش هستند.
وی با بیان اینکه از 25 استاد و صاحب نظر برای ارائه مقاله در این همایش دعوت شده است، گفت: میهمانان و سخنرانان مدعو از طیفهای مختلف و متنوع فکری هستند تا در سیر تضارب آرا شاهد ابراز فکرهای گوناگون باشیم.
صاحی افزود: از آیت الله مصباح یزدی، دکتر صادق لاریجانی، استاد حسن رحیم پورازغدی، دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم، دکتر محقق داماد از اساتید دانشگاه شهید بهشتی و آیت الله رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی دعوت شده تا در همایش نو اندیشی دینی شرکت کنند.
دبیر اجرایی همایش نو اندیشی دینی یادآور شد: دانشگاه شهید بهشتی، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، سازمان بسیج اساتید و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها برگزارکننده این همایش هستند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 13:7  توسط   | 

نتایج نهایی آزمون دکتری تخصصی پزشکی 16 دی اعلام می شود

نتایج نهایی آزمون دکتری تخصصی شامل آزمون کتبی و شفاهی 16 دی توسط مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت اعلام خواهد شد.

به گزارش مهر‌، کلید نهایی آزمون ورودی دوره دکتری تخصصی (Ph.D) رشته های علوم پایه پزشکی، بهداشت و دستیاری سال تحصیلی 88 - 87 روز 27 آبان منتشر می شود و نتایج اولیه همزمان با اعلام اسامی سه برابر ظرفیت پذیرش روز 28 آبان اعلام خواهد شد. همچنین مرحله دوم آزمون به صورت شفاهی طی روزهای 3 تا 5 دی برگزار خواهد شد و نتایج نهایی آزمون در مجموع آزمون کتبی و شفاهی روز 16 دی اعلام خواهد شد.
مهلت اعتراض داوطلبان به کلید اولیه سئوالات آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) رشته های علوم پایه پزشکی، بهداشت و دستیاری سال تحصیلی 88 - 87 پایان یافت و کلید نهایی روز 27 آبان از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی منتشر می شود. 
بر اساس اعلام دبیرخانه شورای آموزش علوم پایه پزشکی و مرکز سنجش آموزش پزشکی، با هدف ارتقاء کیفیت سوالات و بهبود روند اجرای آزمون ها، اعتراض داوطلبان تنها به صورت اینترنتی و تا مهلت اعلام شده پذیرفته می شود.
داوطلبان فرصت داشتند اعتراض خود را در قالب فرم اینترنتی اعلام شده در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی ارسال کنند. اعتراضهایی که به شکلهای دیگر،‌ خارج از فرم اعلام شده،‌ به صورت حضوری و یا پس از زمان تعیین شده به این مرکز ارسال شوند، رسیدگی نمی شوند. 
آزمون دکتری تخصصی رشته های علوم پایه پزشکی روز 17 آبان با رقابت  3 هزار و 685 داوطلب برگزار شد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 13:4  توسط   | 

ضوابط پذیرش‌ دستیاران‌ غیر ایرانی‌ در آزمون دستیاری پزشکی اعلام شد

دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شرایط‌ پذیرش‌ و آموزش‌ دستیاران‌ غیر ایرانی‌ در دوره های تخصصی‌ بالینی‌ پزشکی‌ را اعلام کرد.

به گزارش مهر،‌ متقاضیانی‌ که‌ مدرک‌ دکتری‌ عمومی‌ پزشکی (MD) خود را از یکی‌ از دانشگاههای‌ خارج‌ از کشور اخذ کرده اند می توانند در آزمون‌ پذیرش‌ دوره های دستیاری شرکت کنند.
مدارک این افراد باید پیش از آغاز دوره در کمیسیون‌ ارزشیابی‌ مدارک‌ ثبت‌ شده و پیشنیازهای‌ مربوطه‌ را جهت‌ اخذ دکتری حرفه ای پزشکی بر اساس‌ مصوبات‌ شورایعالی‌ ارزشیابی‌ کامل‌ کنند. 

ارزشیابی‌ مدرک دکتری حرفه ای پزشکی داوطلب غیرایرانی

گذراندن 6 ماه دوره‌ آموزش‌ زبان‌ فارسی‌ در دانشگاه‌ بین‌ المللی‌ امام‌ خمینی‌ (ره‌)، اخذ نمره‌ قبولی 14 در این دوره و گذراندن‌ موفقیت آمیز دوره‌ پیش‌ کارورزی‌ (انترنی‌) به مدت‌ یکسال‌ در یکی‌ از دانشگاههای‌ علوم‌ پزشکی‌ کشور از دیگر شرایط آموزش این دسته از داوطلبان است.
شرط‌ شرکت‌ متقاضیان‌ غیر ایرانی‌ که‌ مدرک‌ دکتری‌ عمومی‌ پزشکی (MD) خود را از یکی‌ از دانشگاههای‌ علوم‌ پزشکی‌ داخل ایران اخذ کرده و یا تا پایان‌ شهریور ماه‌ سال‌ مورد نظر فارغ‌ التحصیل‌ خواهند شد در آزمون‌ پذیرش‌ دستیار، ارائه‌ معرفی‌ نامه‌ و مجوز ثبت‌ نام‌ از طرف‌ مرکز امور دانشجویی‌ به‌ دبیرخانه‌ شورای‌ آموزش‌ پزشکی‌ و تخصصی است.

شرط کسب حداقل 70 درصد نمره‌ آخرین‌ نفر پذیرفته‌ شده‌ آزاد ایرانی‌ در رشته‌ - محل‌ مربوطه‌

دستیاران غیر ایرانی در صورتی در آزمون‌ کتبی‌ پذیرش‌ دستیار تخصصی‌ پذیرفته می شوند که حداقل 70 درصد نمره‌ آخرین‌ نفر پذیرفته‌ شده‌ آزاد ایرانی‌ در رشته‌ - محل‌ مربوطه‌ را کسب کنند.
معرفی‌ پذیرفته‌ شدگان‌ در سقف 5 درصد ظرفیت‌ پذیرش‌ دانشگاه‌ مربوطه‌، مازاد بر ظرفیتی‌ که‌ جهت‌ رفع‌ نیاز کشور تعیین‌ می‌شود توسط‌ دبیرخانه‌ شورای‌ آموزش‌ پزشکی‌ و تخصصی‌ پس‌ از طی‌ مراحل‌ قانونی‌ انجام‌ می ‌گیرد. ظرفیت‌ پذیرش‌ اینگونه‌ از داوطلبان‌ در هر رشته‌ - محل‌ در هر سال‌ تحصیلی‌ حداکثر دو نفر است‌.
این دسته از دستیاران‌ به‌ هیچ وجه‌ حق‌ درخواست‌ انتقال‌ به‌ سایر دانشگاههای‌ علوم‌ پزشکی‌ کشور را نخواهند داشت‌. معرفی‌ متقاضیان‌ بر اساس‌ دستورالعمل‌ اجرایی آزمون‌ در تاریخ از سوی مرکز امور دانشجویی‌ به‌ دبیرخانه‌ شورای‌ آموزش‌ پزشکی‌ و تخصصی‌ صورت‌ می گیرد.

معافیت از پرداخت شهریه در صورت اول شدن در آزمون

در صورتی که دستیاران غیرایرانی پذیرفته شده در آزمون دارای شرایطی از جمله نفر اول‌ پذیرفته‌ شده‌ هر رشته‌ در آزمون‌ پذیرش‌ دستیار سال‌ مربوطه‌ و یک درصد رتبه‌ برتر دانشگاههای‌ علوم‌ پزشکی‌ کشور طبق‌ مصوبات‌ شورای‌ آموزش‌ پزشکی‌ و تخصصی باشند از پرداخت‌ شهریه‌ معاف‌ هستند.
تامین‌ هزینه‌ بلیت‌ رفت‌ و برگشت‌ هواپیما و کلیه‌ هزینه های شخصی‌ دستیاران‌ غیر ایرانی بر عهده‌ خود آنان ‌است. چنانچه‌ داوطلبی‌ از طریق‌ مقابله‌ نامه‌ و قراردادهای‌ فیمابین‌ ایران‌ و دیگر کشورها پذیرفته‌ شده‌ است‌ کلیه‌ هزینه های تحصیلی‌ و شهریه آن به عهده وزارتخانه طرف‌ قرارداد است. همچنین اگر داوطلبی‌ از طریق‌ شورای‌ هماهنگی‌ پذیرش‌ دانشجویان‌ غیر ایرانی‌ معرفی‌ شود از پرداخت‌ شهریه‌ معاف است.
جهت‌ دستیاران‌ مجرد غیر ایرانی‌ حتی‌ الامکان‌ و با توجه‌ به‌ امکانات‌ دانشگاه‌ خوابگاه‌ تأمین‌ خواهد شد. وضعیت‌ خوابگاه‌ در هر دانشگاه‌ به اطلاع داوطلبان می رسد. وزارت بهداشت و دانشگاه هیچ گونه تعهدی در تأمین‌ خوابگاه‌ دستیاران‌ متأهل‌ ندارد.
دستیاران‌ غیر ایرانی‌ متقاضی‌ استفاده‌ از فرصتهای‌ مطالعاتی‌ و سایر دوره هایی که‌ منتهی‌ به‌ اخذ مدرک‌ دانشگاهی‌ و تخصصی‌ نمی شود، باید به طور مستقیم از طریق‌ دانشگاههای‌ علوم‌ پزشکی‌ جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند.
پس‌ از اعلام‌ مراتب‌ قبولی‌ علمی‌ متقاضیان‌ غیر ایرانی‌ پذیرفته‌ شده‌ در آزمون‌ ورودی‌ دستیاری‌ مطابق‌ پذیرفته‌ شدگان‌ داخل‌ کشور مراتب‌ تائید صلاحیت‌ عمومی‌ آنان‌ نیز از سوی‌ دانشگاهها جهت‌ اطلاع‌ اعلام‌ خواهد شد. 

دستیاران‌ غیر ایرانی‌ بعد از اتمام‌ تحصیل‌ خود حق‌ اشتغال‌ به‌ حرفه‌ پزشکی‌ را در جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ نخواهند داشت‌

دستیاران‌ غیر ایرانی‌ پذیرفته‌ شده‌ در طول‌ دوره‌ دستیاری‌ از کلیه‌ قوانین‌ و مقررات‌ دستیاری‌ داخل‌ کشور تبعیت‌ می کنند و بعد از اتمام‌ تحصیل‌ خود حق‌ اشتغال‌ به‌ حرفه‌ پزشکی‌ را در جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ نخواهند داشت‌ و از آنان‌ در بدو ورود و ثبت‌ نام‌ دستیاری‌ تعهد محضری‌ مبنی‌ بر بازگشت‌ به‌ کشور متبوع‌ بعد از اتمام‌ دوره‌ به جای‌ تعهد محضری‌ دوران‌ دستیاری‌ توسط‌ مرکز امور دانشجویی‌ اخذ خواهد شد.
پذیرفته‌ شدگان‌ در طول‌ مدت‌ حضور در ایران‌ موظف‌ به‌ رعایت‌ کلیه‌ قوانین‌ و احترام‌ به‌ ارزشهای‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ بوده‌ و در صورت‌ بروز هرگونه‌ تخلف‌ مطابق‌ ضوابط‌ با آنان‌ برخورد خواهد شد. همچنین دبیرخانه‌ شورای‌ پذیرش‌، هماهنگی‌ لازم‌ را در مورد تبدیل‌ روادید و صدور پروانه‌ اقامت‌ پذیرفته‌ شدگان‌ را تا پایان‌ دوره‌ دستیاری‌ هر ساله‌ از طریق‌ مراجع‌ ذیصلاح‌ به عمل‌ خواهد آورد و در مورد کسب‌ اجازه‌ ورود و خروج‌ آنان‌ اقدامات‌ لازم‌ را انجام‌ خواهد داد.
در صورتیکه‌ به‌ تشخیص‌ مراجع‌ ذیصلاح‌، پروانه‌ اقامت‌ این‌ دسته‌ از پذیرفته‌ شدگان‌ لغو شود، هیچگونه‌ حقی‌ برای‌ آنها ایجاد نخواهد شد. دانشگاه‌ محل‌ تحصیل‌ موظف‌ است‌ حداقل‌ دو ماه‌ قبل‌ از انقضاء پروانه‌ اقامت‌ دانشجویی‌، برای‌ دستیاران‌ تقاضای‌ تجدید پروانه‌ اقامت‌ کند. مدارک فراغت‌ از تحصیل‌ پس‌ از اتمام‌ تحصیلات‌ و بازگشت‌ به‌ کشور متبوعه‌ برای‌ این‌ دسته‌ از افراد ارسال‌ خواهد شد.
پذیرش‌ دستیار فقط‌ برای‌ همان‌ سال‌ معتبر بوده‌ و عدم‌ شروع‌ دوره‌ توسط‌ داوطلب‌ در تاریخ‌ مقرر به‌ منزله‌ انصراف‌ از تحصیل‌ تلقی‌ شده‌ و حقی‌ را برای‌ آنان‌ ایجاد نخواهد کرد. پرداخت‌ شهریه‌ و نیز هزینه های تحصیلی‌ بر عهده‌ داوطلب است.
به گزارش مهر،‌ ثبت نام اینترنتی دوره سی و ششم پذیرش دستیار از 5 آبان آغاز شده است و تا 6 آذر ادامه دارد. آزمون دوره سی و ششم در 31 دانشگاههای‌ علوم‌ پزشکی روز اول اسفند ماه سال 87 در رشته های ارتوپدی‌،‌ ارولوژی،‌ بیماریهای‌ اعصاب‌، بیماریهای‌ داخلی‌،‌ بیماریهای‌ عفونی‌ و گرمسیری‌، بیماریهای‌ قلب‌ وعروق‌، بیماریهای‌ کودکان‌،‌ بیهوشی‌،‌ پزشکی‌ اجتماعی‌،‌ پزشکی‌ هسته‌ای‌،‌ آسیب شناسی، پوست‌، طب‌ فیزیکی‌ و توانبخشی‌،‌ جراحی‌ عمومی، جراحی‌ مغز و اعصاب‌،‌ چشم‌ پزشکی‌،‌ پرتودرمانی،‌ رادیولوژی‌،‌ روانپزشکی‌،‌ زنان‌ و زایمان‌،‌ گوش‌ و گلو وبینی‌ و جراحی‌ سروگردن‌،‌ پزشکی‌ قانونی‌،‌ طب‌ کار،‌ طب‌ اورژانس‌‌ و پزشکی‌ ورزشی‌ برگزار می شود.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 12:31  توسط   | 

راه اندازی دوره جدید آموزشی وِِیژه دانشجویان استعداد درخشان علوم پزشکی تهران

دانشگاه علوم پزشکی تهران فراخوان پذیرش دانشجویان استعداد درخشان در دوره جدید ترکیبی دکتری حرفه ای به همراه دوره عالی بهداشت (MD -MPH) را اعلام کرد.

به گزارش مهر،‌ معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران از دانشجویان استعداد درخشان رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دوره های جدید ترکیبی دکتری حرفه ای پزشکی به همراه دوره عالی بهداشت (MD -MPH)،‌ دکتری حرفه ای دندانپزشکی به همراه دوره عالی بهداشت (DDS-MPH) و دکتری حرفه ای داروسازی به همراه دوره عالی بهداشت (PHARMD-MPH) ثبت نام می کند.
این دوره جدید ترکیبی یکی از دوره های ترکیبی است که در سایر دانشگاههای معتبر دنیا نیز برای دانشجویان استعداد درخشان برگزار می شود.
ثبت نام از میان دانشجویان استعداد درخشان،‌ دانشجویان پزشکی در دوره فیزیوپاتولوژی تا قبل از پیش کارورزی، دانشجویان دندانپزشکی و داروسازی بعد از علوم پایه صورت می گیرد. این دانشجویان باید دارای معدل بالای 16 باشند،‌ مشکلات آموزشی اعم از مردودی در دروس و مشروطی نداشته باشند و در مصاحبه قبول شوند.
متقاضیان شرکت در این  فراخوان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به مرکز پژوهشهای علمی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران مراجعه کنند. زمان ثبت نام دانشجویان در این دوره جدید ترکیبی از 20 آبان تا 10 آذر است.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 12:30  توسط   | 

اعلام زمان ثبت نام و برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 88 دانشگاه آزاد

رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی از آغاز ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال 88 این دانشگاه در هفته آخر آذرماه خبر داد.

سید عبدالله سجادی جاغرق در گفتگو با مهر افزود: ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال 88 در هفته آخر آذر آغاز می شود و جزئیات آن همراه با دفترچه راهنما در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: ثبت نام به صورت اینترنتی از طریق سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی www.azmoon.net انجام می شود.
رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد یادآور شد: آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اردیبهشت ماه سال 88 برگزار می شود.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت 12:28  توسط   | 

برگزیدگان نخستین جشنواره تجسمی فجر به دوسالانه ونیز می‌روند

پنج برگزیده اول رشته‌های نقاشی، مجسمه‌سازی، گرافیک، عکاسی و کاریکاتور نخستین جشنواره تجسمی فجر امتیاز اعزام به دوسالانه ونیز را جایزه می‌گیرند.

به گزارش مهر، روابط عمومی موزه هنرهای معاصر اعلام کرد دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد نخستین دوره جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر را بهمن‌ماه امسال به مناسب سی‌امین سال پیروزی انقلاب با شعار امید به آینده برگزار می‌کند.
این جشنواره با هدف ایجاد بستر برای ظهور و بروز خلاقیت هنری و انتقال پیام هنرمندان، ارج نهادن به هنر معنوی و تعالی ارزش‌های هنر ایرانی اسلامی در پنج رشته نقاشی، مجسمه‌سازی، گرافیک، عکاسی و کاریکاتور در موزه هنرهای معاصر، فرهنگسرای نیاوران و مجموعه آزادی برپا می‌شود.
برگزاری همایش و ارائه مقاله، برپایی کارگاه آموزشی در رشته‌های نقاشی، کاریکاتور و هنر جدید از بخش‌های جنبی این جشنواره است. به برگزیدگان اول در هر رشته تندیس جشنواره، لوح افتخار و امتیاز اعزام به ایتالیا برای بازدید از پنجاه و سومین دوسالانه بین‌المللی ونیز به مدت یک هفته اهدا می‌شود.
سه نفر از برگزیدگان در هر رشته جداگانه تندیس جشنواره، لوح تقدیر و 20 سکه بهار آزادی و پنج نفر از هنرمندان در پنج رشته هنری جشنواره برگزیده مردم هر یک معادل مبلغ دو میلیون تومان جایزه نقدی می‌گیرند.
موزه هنرهای معاصر تهران یکی از بهترین آثار مرتبط با موضوع سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را در هریک از پنج رشته با نظر کارشناسی و توافق هنرمندان به عنوان جایزه ویژه برای گنجینه موزه خریداری می‌کند.
برای پنج نفر از هنرمندان مدعو (خارج از مسابقه) در هر رشته یک هفته بازدید از دوسالانه ونیز در نظر گرفته شده است. کلیه آثار پس از پایان نمایشگاه در تهران و دیگر استان‌ها به نمایش درمی‌آید.
هنرمندان علاقمند به شرکت در نخستین جشنواره تجسمی فجر می‌توانند با موضوع امید به آینده در هر بخش حداکثر پنج اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:57  توسط   | 

پدیدآورندگان شعر و ادب پارسی تقدیر می شوند

مراسم تجلیل از پدیدآورندگان شعر و ادب پارسی 25 آبان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در هتل انقلاب تهران برگزار می شود.

به گزارش مهر، در این مراسم محسن پرویز معاون فرهنگی ارشاد و جمعی از اصحاب فرهنگ و اهل قلم نیز حضور دارند که طی آن  از 27 نفر از پدیدآورندگان شعر و ادب پارسی و دارندگان مدرک معادل هنری تقدیر می شود.
در مراسم تجلیل از پدید آورندگان شعر و ادب، علی موسوی گرمارودی و عبدالجبار کاکایی و شهرام شفیعی، نویسنده کودک و نوجوان سخنرانی می کنند.
این مراسم در روز "کتاب، ادبیات، شعر و داستان" از ساعت 18 تا 21 در هتل انقلاب تهران برگزار می شود.
شانزدهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران 21 تا 29 آبان در تهران و سراسر کشور برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۷ساعت 10:58  توسط   | 

برگزاری جشنواره کتاب و کتابخوانی توسط نهاد کتابخانه های کشور

مهر - جشنواره کتاب و کتابخوانی به مناسبت هفته کتاب از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور 24 آبان در سالن همایشهای بین المللی صدا و سیما برگزار می شود.
این جشنواره با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعضای هیئت امنای کتابخانه های عمومی کشور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، روسای فرهنگسراها، مدیران کل سراسر استانی وزارت کشور و استادان کتابداری دانشگاهها برگزار می شود.
در این مراسم از کتابدارها و کتابخوانهای نمونه، استانداران نمونه با عنوان روسای انجمن کتابخانه های عمومی استان، فرمانداران نمونه با عنوان رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهر و شهرستانها، مدیران نمونه کتابخانه های عمومی استانها، کتابداران نمونه ایثارگران و خانواده شهدا تقدیر به عمل می آید.
بنا بر اعلام روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور هماهنگیهای لازم برای حضور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور و علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز انجام شده که هنوز جوابی از سوی هیچیک از دفاتر ارسال نشده است.
همچنین جشنواره کتاب و کتابخوانی روز کتاب ، مسجد و نماز از ساعت 9:30 تا 4 بعد از ظهر در سالن همایشهای بین المللی صدا و سیمای تهران برگزار می شود.
شانزدهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران 21 تا 29 آبان در تهران و سراسر کشور برگزار می شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۷ساعت 10:25  توسط   | 

فیپای الکترونیک در هفته کتاب بررسی می شود

همزمان با شانزدهمین دوره هفته کتاب همایش ناشران درباره طرح فیپای الکترونیک 26 آبان با حضور رئیس کتابخانه ملی و جمعی از ناشران این کتابخانه برگزار می شود.

به گزارش مهر، حامد یاری مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان این مطلب گفت: در این نشست که طراحان فیپای الکترونیک نیز حضور دارند مدعوین به بررسی مشکلات فرا روی ناشران در زمینه فیپای الکترونیک و پرسش و پاسخهایی که در این باره وجود دارند به بحث و تبادل نظر می پردازند.
این نشست روز کتاب، مدرسه، خانواده و دانش آموزان از ساعت 9 در کتابخانه ملی برگزار می شود.
هم اکنون بیش از 1700 ناشر عضو طرح فیپای الکترونیک هستند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۷ساعت 10:23  توسط   | 

مسئولان چهار کانون ادبی تهران معرفی شدند

مسولین چهار کانون ادبی تهران که تحت پوشش معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 2 فعالیت می کنند معرفی شدند.

به گزارش مهر، رضا عبداللهی که مسئول امور ادبی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 2 بود، مسئولیت کانون ادبی کتابخانه عمومی رسالت را عهده دار شد. این کانون یکشنبه های هر هفته نشست های ادبی و شعرخوانی برگزار می کند.
همچنین محمدرضا حبیبی به عنوان مسئول کانون ادبی آموزش و مشارکتهای اجتماعی (ترانه مهر)، امیر پیر نهان به عنوان مسئول کانون ادبی مرکز رشد و توسعه کار آفرینی، حمید یکتا به عنوان مسول کانون ادبی کتابخانه سعادت و برزویه فرخ سیر به عنوان مسول کانون ادبی اداره آموزش و مشارکت های اجتماعی (تخصصی شعر سپید) انتخاب و منصوب شدند.
مسولین دیگر کانونهای ادبی شهر تهران نیز به زودی معرفی می شوند.
در هر کدام از این کانونها هر هفته دست کم دو نشست ادبی و نیز جلسه شعرخوانی با حضور نویسندگان، مترجمان، شاعران و منتقدان کشور در روزهای شنبه و یکشنبه از ساعت 17 تا 19 برگزار شود.
همچنین در کنار این جلسات دوره های آموزشی آشنایی با وزن شعر فارسی، وزن ترانه و وزن شعر نیمایی برگزار خواهد شد.
در حال حاضر تعداد کانونهای ادبی کتابخانه های پایتخت به 10 کانون می رسد که از جمله آنها می توان به کانونهای ادبی فعال در کتابخانه های علامه محقق حلی، پارک شهر، شهید چمران، اشرفی اصفهانی، علامه دهخدا و فاطمه زهرا (س) اشاره کرد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۷ساعت 10:21  توسط   | 

نتایج آزمون استخدامی کتابداران تا پایان آبان اعلام می شود

نتایج آزمون استخدامی برای به کارگیری بیش از 400 کتابدار در کتابخانه های عمومی سراسر کشور تا پایان آبان اعلام می شود.

علی اکبر حاج مومنی مدیر روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه های عمومی در گفتگو با مهر زمان اعلام نتایج نهایی آزمون استخدامی کتابداران را پایان آبان ماه اعلام کرد و گفت: بر اساس اطلاعاتی که ما دریافت کرده ایم تا کنون نتایج آزمون در 17 استان مشخص شده و به زودی نتایج آن در استانهای باقیمانده نیز مشخص می شود.
وی دلیل اعلام نشدن نتایج حاصله تا این لحظه را "تصمیم برای اعلام سراسری" عنوان کرد و افزود: مجموعه نهاد کتابخانه ها قصد دارد نتایج آزمون را به صورت کشوری به اطلاع همه داوطلبانی که شرکت کرده بودند برساند. به همین دلیل اعلام نتایج آزمون در استانهایی که مراحل نهایی آنها نیز انجام شده معقول نیست.
حاج مومنی وجود مشکل تامین اعتبار برای جذب بیش از 400 کتابدار را رد کرد و گفت: مسئله اعلام نشدن نتایج به تامین نشدن اعتبار مربوط نیست و قطعاً کسانی که پذیرفته خواهند شد در مراکز مورد نیاز به کار گرفته می شوند.
چندی پیش اسامی 1693 نفر پذیرفته شده مرحله نخست آزمون سراسری کتابداری اعلام شد که در این میان استانهای خراسان رضوی  با 153 نفر و خراسان شمالی با شش نفر به ترتیب بیشترین و کمترین میزان پذیرفته شدگان را به خود اختصاص داده بودند.
مقرر شده است از میان این افراد - که با تمامی آنها مصاحبه صورت پذیرفته است - بیش از 400 نفر پس از انجام مصاحبه و گزینش برگزیده شده و بر اساس ضوابطی مشخص در آزمون استخدامی‌ جذب کتابخانه های عمومی کشور شوند.
4080 نفر در سراسر کشور برای اشتغال در 400 پست کتابداری در این آزمون استخدامی شرکت کرده بودند که طبق آمار به دست آمده استان تهران با 517 نفر متقاضی بیشترین تعداد شرکت کننده را به خود اختصاص داده بود.
آزمون جذب کتابداران از میان فارغ التحصیلان این رشته و برای استخدام در نزدیک به 2000 کتابخانه عمومی قرار بود اسفند ماه سال 1385 در 30 مرکز استان و 200 شهر کشور برگزار شود که به دلیل نبود منابع مالی به تعویق افتاده بود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۷ساعت 10:18  توسط   | 

زنگ زبان مدارس تهران در خیابان حجاب به صدا درمی‌آید

کلاس درس زبان مدارس تهران در سومین جشنواره بین‌المللی آموزش زبان برپا شده و زنگ زبان دانش‌آموزان مدارس در خیابان حجاب به صدا درمی‌آید.

به گزارش مهر، دبیر سومین جشنواره آموزش زبان با اعلام این خبر گفت: بر اساس هماهنگی و پیش‌بینی‌های لازم با همکاری وزارت آمورش و پرورش کلاس زبان مدارس مقاطع راهنمایی و متوسطه تهران در ایام برگزاری سومین جشنواره آموزش زبان برپا می‌شود.
سیدحسین سیدزاده افزود: فضای پیش‌بینی شده برای برگزاری کلاس‌های زبان مدارس مجهز به فناوری‌های روز همراه با ارائه آخرین روش‌های آموزش زبان در کشور است تا دانش‌آموزان و معلمان زبان از نزدیک با این امکانات آشنا شوند.
سومین جشنواره بین‌المللی آموزش زبان از 28 آبان تا اول آذر در مرکز آفرینش‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تهران برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۷ساعت 10:8  توسط   | 

رمان "پسین شوم" نقد و بررسی می‌شود

نقد و بررسی رمان "پسین شوم" نوشته محمدرضا مرزوقی روز 25 آبان در سرای اهل قلم برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، در‌ این نشست که با حضور فتح‌الله بی نیاز، پیمان اسماعیلی و علی‌ سلیمی برگزار می‌شود دو محور ساختار و محتوای این رمان‌ که با محوریت دفاع مقدس نوشته شده نقد و بررسی می‌شود.
رمان "پسین شوم" داستان خلبانی بوشهری است که طی جنگ تعدادی از نزدیکترین دوستانش را در سوانح هوایی از دست داده‌ و این وقایع وضعیت روحی روانی او را دچار اختلال کرده است.
این نشست ساعت 30/16 تا 30/18 روز 25 آبان در سرای اهل قلم واقع در خیابان انقلاب، خیابان فلسطین جنوبی، کوچه خواجه نصیر، ساختمان شماره 10 برپا می شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۷ساعت 10:7  توسط   | 

ضمیران "مبانی جامعه شناسی هنر" را به نقد می کشد

کتاب "مبانی جامعه‌شناسی هنر" تالیف و ترجمه علی رامین با حضور محمد ضیمران نقد می‌شود.

به گزارش مهر، نشست هفتگی شهرکتاب روز 28 آبان ساعت 16:30 به نقد و بررسی این کتاب اختصاص دارد که با حضور محمد ضیمران و دکتر علی رامین برگزار می‌شود.  کتاب "مبانی جامعه‌شناسی هنر" تالیف و ترجمه علی رامین  به تازگی به همت نشر نی منتشر شده است.
همچنین چهاردهمین مجموعه درسگفتارهایی درباره‌ فردوسی به "فرامرز در شاهنامه و فرامرزنامه" اختصاص دارد که مجید سرمدی استاد دانشگاه و مصحح فرامرزنامه ساعت 16:30 روزهای 29 آبان و 6 آذر‌ درباره آن در شهر کتاب مرکزی سخن می‌گوید.
فرامرز در روایات و تاریخ و شاهنامه نام یکی از پسران رستم است. در شاهنامه او پهلوان سپاه ایران و در سپاهی که رستم به کین‌خواهی سیاوش آراسته پیشرو سپاه بود. فرامرزنامه یکی از منظومه‌های حماسی بعد از شاهنامه است که از چند حیث ممتاز و زمان سروده شدن آن به حماسه‌ بزرگ فردوسی نزدیک است.
شهرکتاب مرکزی در خیابان حافظ شمالی، نبش زرتشت شرقی واقع شده‌ است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۷ساعت 10:4  توسط   | 

کتابخانه تخصصی ترجمه افتتاح می‌شود

کتابخانه تخصصی ترجمه هفته آینده با حضور محسن پرویز معاون فرهنگی وزارت ارشاد و تعدادی از مترجمان افتتاح خواهد شد.

احسان عباسلو دبیر سرای عالی ترجمه در گفتگو با مهر درباره برنامه های این مرکز فرهنگی گفت: از جمله اهداف سرای عالی ترجمه تامین منابع و آثار مورد نیاز ترجمه برای مترجمان و ناشران است. در حد توان نیازهای این افراد را پوشش خواهیم داد اما طبیعی است که دامنه سلایق و علایق بسیار گسترده تر از آن است که بتوان آن را جوابگو بود ولی در حد بضاعت خود حتما گامهای مفیدی را بر خواهیم داشت.
وی افزود: راه اندازی کتابخانه تخصصی ترجمه یکی از همین گامهای مثبت است که می تواند منبع و معرف خوبی در خصوص آثار خارجی برای مترجمین کشور باشد تا با انجام جستجوهای لازم عناوین مورد نظر و علاقه خویش را برای ترجمه بیابند.
عباسلو درباره ویژگیهای این کتابخانه اضافه کرد: از جمله ویژگیهای این کتابخانه آن است که تلاش شده است در آن آثار قابل اعتنا و روزآمدی جای گیرد و در واقع نگاهی تخصصی در تهیه این آثار وجود داشته به طوری که بعد کیفی و محتوایی این کتابخانه بعد کمی آن را تحت الشعاع قرار داده است.
دبیر سرای عالی ترجمه گفت: این کتابخانه به طور رسمی ساعت 30/13 روز 26 آبان با حضور محسن پرویز معاون فرهنگی وزارت ارشاد و نیز شماری از مترجمان افتتاح خواهد شد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۸۷ساعت 10:0  توسط   | 

برپایی نمایشگاه "فردا را امروز بسازیم" در سالگرد ممیز

نمایشگاه آثار پیر برنارد به مناسبت سومین سالگرد درگذشت مرحوم مرتضی ممیز از دوم آذر در خانه هنرمندان برپا می‌شود.

به گزارش مهر، بنیاد ممیز اعلام کرد به مناسبت سومین سالگرد درگذشت زنده‌یاد ممیز نمایشگاهی از آثار پیر برنارد طراح گرافیک برجسته فرانسوی در گالری ممیز خانه هنرمندان برپا می‌شود. همچنین نمایشگاه دیگری از گزیده پروژه‌های دانشجویان فرانسوی نیز در گالری میرمیران خانه هنرمندان برگزار خواهد شد.
به مناسبت برگزاری این نمایشگاه کتاب "فردا را امروز بسازیم" شامل گزیده آثار برنارد توسط انتشارات هیرمند با مدیریت هنری ساعد مشکی برای این نمایشگاه منتشر شده که همزمان با برپایی نمایشگاه از این کتاب رونمایی خواهد شد.
این دو نمایشگاه از دوم تا هشتم آذر با همکاری مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، نشر خط و ربط، نشر مشکی، انجمن صنفی طراحان گرافیک، خانه هنرمندان، بخش فرهنگی سفارت فرانسه در تهران، آموزشگاه ویژه و چاپ نباتی برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:15  توسط   | 

کارگاه تخصصی تئاتر و سینما برپا می‌شود

کارگاههای تخصصی تئاتر و سینما با حضور اساتید برجسته این دو حوزه برگزار و به شرکت‌کنندگان گواهینامه پایان دوره اعطا می‌شود.

به گزارش مهر، روابط عمومی مرکز هنرپژوهی نقش جهان وابسته به فرهنگستان هنر اعلام کرد این برنامه از سلسله کارگاه‌های تخصصی هنر معاصر است.
فرهاد ناظرزاده کرمانی، قطب‌الدین صادقی، محمود عزیزی، محمدرضا خاکی، محسن شاه‌ابراهیمی، روبرت صافاریان، مسعود دلخواه و مهدی حامد سقایان استادانی هستند که به مباحثی چون پست مدرنیسم و تئاتر، زیبایی‌شناسی تئاتر، نقد و تحلیل متون دراماتیک، درآمدی بر نمایشنامه‌نویسی، نشانه‌شناسی سینما، طراحی صحنه در سینما، فیلمنامه‌نویسی و مبانی نظری بازیگری می‌پردازند.
علاقه مندان می‌توانند برای شرکت در این کارگاه‌ها که از دوم آذر تا دهم بهمن‌ ادامه دارد به مرکز هنرپژوهی نقش جهان واقع در خیابان ولیعصر، ضلع جنوب غربی پارک ساعی، شماره 1101 مراجعه کرده و یا با شماره 14-88553913 تماس بگیرند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:12  توسط   | 

کنسرت پژوهشی موزیکالیته در پیانو برگزار می شود

کنسرت پژوهشی موزیکالیته در پیانو به سرپرستی "سروش دهبستی" 24 آبان ساعت 16 در سالن اصلی فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود.

سروش دهبستی نوازنده پیانو با اعلام این خبر به مهر گفت : متاسفانه آشنایی مردم با موسیقی کلاسیک و جازبسیار اندک است و ما در این اجرا ضمن معرفی موسیقی جاز و چگونگی به وجود آمدن آن، مروری بر موسیقی کلاسیک از قرن 17 دوره باروک و باخ  خواهیم داشت و قطعه ای از این سبک موسیقی را در ادامه اجرا خواهیم کرد .
وی درادامه افزود : پس از معرفی موسیقی قرن 18 و اجرای قطعاتی ازاثار موزارت و بتهوون،مروری به موسیقی قرن 19 که مختص به موسیقی رومانتیک است خواهیم داشت وپایان بخش این کنسرت پژوهشی هم به بررسی مکتب امپرسیونیست و چگونگی برقراری ارتباط بین موسیقیدان های این مکتب با شاعران و نقاشان آن دوره اختصاص دارد.
لازم به ذکر است "تینا معیریان"، "شیده فاضلی" و "سروش دهبستی" نوازنده پیانو، "شفیق هادوی" گیتار باس و "خشایار جمشیدی" درامز از جمله نوازنده هایی هستند که درای اجرا قطعاتی از باخ، موزارت، شوپن و جورج گرشوین را اجرا می کنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:9  توسط   | 

آثار کریمخان زند در فرهنگسرای نیاوران مرور می‌شود

نمایشگاه مروز مجموعه آثار ایرج کریمخان زند در آستانه دومین سالگرد درگذشت مجسمه‌ساز و نقاش ایرانی در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران برپا می‌شود.

به گزارش مهر، این نمایشگاه 30 آبان آغاز می‌شود و تلاش شده در آن با گردآوری مجسمه‌ها و نقاشی‌های این هنرمند زندگی هنری و کاری وی مرور شود. کریمخان زند از نظر منتقدان هنری توانست راهی نو پیش روی مجسمه‌سازی ایران باز کند و با خلق تیغه‌های رقصان، مجمسه‌سازی را از کاری سخت به کاری کم‌هزینه با بیشترین تصور خلاق بدل کند.
ایرج کریمخان زند سال 1329 در تهران متولد شد و پس از فارغ‌التحصیلی از دانشکده هنرهای زیبا سال 54 تهران را به صد کار و تحصیل به مقصد پاریس ترک کرد. در همین سال به دانشکده هنرهای زیبا بوزار راه یافت و تقریباً در 10 سال اقامت در اروپا علاوه بر مطالعات مستمر و گسترده در زمینه‌های مختلف هنری، نمایشگاههای متعددی برپا کرد.
زند سال 63 به ایران بازگشت و علاوه بر تدریس در دانشگاه، نمایشگاه انفرادی و گروهی برگزار کرد و آثاری مانا به خصوص در عرصه مجسمه‌سازی از خود بجا نهاد. او 23 آذر 1385 دار فانی را وداع گفت. در آستانه دومین سالگشت استاد کریمخان زند نمایشگاه مرور آثار وی ساعت 16 روز 30 آبان در فرهنگسرای نیاوران برپا می‌شود و تا یازدهم آذر دایر خواهد بود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:4  توسط   | 

"مسافران مرو" هاشمی به تالار وحدت رسید

نمایش "مسافران مرو" نوشته و کار سیدجواد هاشمی از روز 23 آبان در تالار وحدت به صحنه می‌رود.

به گزارش مهر، مؤسسه فرهنگی هنری نمآوا مجری نمایش‌های "یتیمان کوفه"، "دروازه ساعات" و "توبه نمی‌کنم"، نمایش ویژه ششمین جشنواره تئاتر رضوی خود را با موضوع حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) را از 23 آبان تا دهم آذر ساعت 18:30 در تالار وحدت در دست اجرا دارد.
"مسافران مرو" نوشته مشترک هاشمی و شاهین صمدپور به کارگردانی هاشمی با بازی حمیدرضا آذرنگ، کورش زارعی، علی یعقوب‌‌زاده، مرجان قمری، احمد علامه‌دهر، سیروس همتی، نادیا فرجی، عبدالله آتشانی، حسین میرزاییان، یوسف طاهریان و... به صحنه می‌رود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:59  توسط   | 

فرهنگستان هنر از حقیقی تقدیر می‌کند

فرهنگستان هنر روز 25 آبان‌ از 40 سال تلاش پایدار ابراهیم حقیقی طراح برجسته گرافیک تقدیر می‌کند.

 به گزارش مهر، یازدهمین نشست گفتگو با هنرمندان به تجلیل از حقیقی اختصاص دارد که با حمایت اعضای انجمن صنفی طراحان گرافیک، آموزشگاه ویژه و گروههای تجسمی فرهنگستان هنر برگزار می‌شود و در آن محمد احصایی، مصطفی اسداللهی، امرالله فرهادی و بهرام کلهرنیا درباره جنبه‌های مختلف هنری، حرفه‌ای و شخصیتی این استاد گرافیک سخنرانی می‌کنند.
علاقه مندان برای شرکت در این نشست می‌توانند 25 آبان ساعت 17 به مرکز هنرپژوهی نقش جهان در خیابان ولی عصر (عج)، ضلع جنوب غربی پارک ساعی، شماره 1101 مراجعه کنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:57  توسط   | 

دوره هاي زبان آموزي قرآن طرح بشارت ويژه برادران برگزار مي شود

مسوول ثبت نام موسسه زبان آموزي قرآن بشارت، گفت: دوره هاي حضوري زبان‌آموزي قرآن طرح بشارت ويژه برادران در حوزه علميه حضرت زينب (س) برگزار مي شود.
"فاطمه يگانه"‌ در گفت و گو با ايرنا ،افزود: اين کلاس ها در رشته هاي روخواني، روانخواني، ترجمه لغت به لغت و تفسير قرآن کريم ، روزهاي جمعه هر هفته برگزار خواهد شد.
وي، با اشاره به اينکه برادران بالاي 15 سال مي توانند در اين کلاس ها شرکت کنند، تصريح کرد: به کساني که اين دوره ها را با موفقيت بگذرانند، مدرک مربي گري زبان قرآن مورد تاييد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اعطا مي شود.
يگانه، خاطرنشان کرد: ‌علاقه مندان به شرکت در اين کلاس ها مي توانند با در دست داشتن چهار قطعه عکس، فتوکپي شناسنامه و آخرين مدرک تحصيلي خود به حوزه علميه حضرت زينب (س) در خيابان پاسداران، انتهاي بوستان دوم، خيابان گلستان، کوچه مجيد افشاري مراجعه کنند.
براي ثبت نام و کسب اطلاعات بيشتر شماره تلفن 22978389 براي پاسخگويي به متقاضيان در نظر گرفته شده است.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:16  توسط   | 

مهلت ارسال مقالات براي همايش رنگ و پوشش تا بهمن ماه اعلام شد

معاون پژوهش و فناوري پژوهشکده صنايع رنگ ايران،‌ مهلت ارسال مقالات براي شرکت در سومين کنگره بين المللي رنگ و پوشش را تا دهم بهمن اعلام کرد.
سعيد باستاني در گفت وگو با ايرنا افزود:‌ اين کنگره با هدف ايجاد بستري مناسب براي تبادل يافته هاي علمي و پيشرفت هاي صنعتي نوين در زمينه رنگ، در آبان ماه سال 1388 برگزار خواهد کرد.
وي اظهار داشت: "پوشش هاي سطح (مواد،‌کاربردها)"، "مواد رنگزاي آلي و کاربردها"، "رنگدانه‌­هاي معدني و لعاب"، "علوم و فناوري چاپ"، "فيزيک رنگ"، "فناوري هاي نوين"، "رنگ و محيط زيست"‌، "چشم‌انداز و روند بازار و فناوري" و "استانداردسازي" از جمله محورهاي برگزاري اين کنگره است.
معاون پژوهش و فناوري پژوهشکده صنايع رنگ ايران تاکيد کرد: اين همايش با موضوعات و مباحث گسترده درخصوص رنگ فرصت مناسبي براي گردهمايي متخصصان و دست‌اندرکاران اين صنعت خواهد بود.
باستاني گفت:‌ از تمام محققان، متخصصان، توليدکنندگان و مصرف‌کنندگان رنگ و پوشش، دعوت مي‌‌شود آخرين دستاوردهاي پژوهشي و تجربيات علمي و صنعتي خود را در اين کنگره ارائه کنند.
علاقه مندان مي توانند براي کسب اطلاعات بيشتر با روابط عمومي پژوهشکده صنايع رنگ با شماره تلفن 22969776 تماس بگيرند و يا به نشاني اينترنتي http://www.iccc2009.icrc.ac.ir مراجعه کنند.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:13  توسط   | 

مجموعه "حضور هنرمندان ايراني در عرصه جهاني" تدوين مي شود

مجموعه اي با عنوان "حضور هنرمندان ايران در عرصه هاي بين المللي و افتخارات جهاني هنرمندان در سه دهه اخير" تدوين مي شود.
به گزارش روابط عمومي معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، در اين مجموعه شرح حضور بين المللي هنرمندان ايراني در جشنواره ها و نمايشگاه هاي بين المللي مختلف، افتخارات و جوايزي که در عرصه هاي جهاني کسب کرده اند، ارايه مي شود.
اين مجموعه در مرحله اول شامل حضور هنرمندان تئاتر، موسيقي و هنرهاي تجسمي در عرصه هاي بين المللي در طول 30 سال پس از انقلاب اسلامي است.
معاونت امور هنري وزارت ارشاد از هنرمندان موسيقي، تئاتر و هنرهاي تجسمي که در طول 30 سال اخير در عرصه هاي بين المللي با ارايه آثار حضور داشتند و موفق به کسب افتخاراتي شده اند، درخواست کرد که در گردآوري اين مجموعه فعالانه مشارکت کنند.
براين اساس اين هنرمندان مي توانند اطلاعات مربوط به حضور خود را شامل زمان، عنوان نمايشگاه و جشنواره، کسب عنوان و جايزه را به پست الکترونيکي honar@honarershad.com ارايه کنند و يا با روابط عمومي معاونت امور هنري وزارت ارشاد تماس بگيرند.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:5  توسط   | 

چهارمين دوره طرح آموزشي سرطان هاي شايع زنان برگزار مي شود

چهارمين دوره طرح آموزشي سرطان هاي شايع زنان 14 آذر در مرکز پزشکي خاص برگزار مي شود.
با توجه به اهميت افزايش سلامت عمومي بانوان و مبارزه با سرطان به عنوان يک بيماري خطرناک و پر هزينه، مرکز پزشکي خاص وابسته به بنياد امور بيماري هاي خاص، دوره چهارم طرح آموزشي پيشگيري از سرطان سينه و سرطان دهانه رحم را برگزار مي کند.
به گزارش بنياد امور بيماري هاي خاص، معاينه و تشخيص به موقع، آموزش و مشاوره درباره دو سرطان شايع زنان (سرطان سينه و سرطان دهانه رحم) از اهداف اين طرح است که با همکاري انجمن تنطيم خانواده جمهوري اسلامي ايران برگزار مي شود.
اين طرح آموزشي که کليه بانوان 20 تا 65 ساله مي توانند در آن شرکت کنند 14 آذر برگزار مي شود.
علاقه مندان مي توانند جهت کسب اطلاعات بيشتر و تکميل فرم هاي مربوط تا پايان وقت اداري هفتم آذرماه با شماره 88804061 تماس بگيرند.
در دور چهارم طرح آموزشي پيشگيري از سرطان سينه و دهانه رحم به کليه بانوان شرکت کننده خدماتي همچون تشکيل پرونده، ويزيت عمومي، بررسي تاريخچه مامايي، معاينه توسط متخصصان به همراه تست پاپ اسمير، سونوگرافي و ماموگرافي در صورت لزوم و آموزش علمي در مورد اين دو سرطان ارايه خواهد شد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:2  توسط   | 

جشن دانش آموختگان دانشگاه ترييت مدرس برگزار مي شود

جشن دانش آموختگان سال تحصيلي 87- 1386 دانشگاه تربيت مدرس، 23 آبان با حضور معاون علمي و فناوري رييس جمهور، در مجموعه ورزشي دانشگاه برگزار مي شود.
به گزارش ايرنا از روابط عمومي دانشگاه تربيت مدرس، جشن فراغت از تحصيل بيش از هزار نفر از دانش آموختگان مقاطع کارشناسي ارشد و دکترا دانشگاه ، با تجليل از يکصد دانشجوي برتر برگزار مي شود.
در اين مراسم همچنين از دانشجويان برتر، جانباز و ايثارگر و دانشجويان برتر خارجي قدرداني مي شود.
همزمان با برگزاري جشن دانش آموختگان، نمايشگاه دستاوردهاي دانشگاه به مدت يک هفته در طبقه همکف ساختمان جديد کتابخانه مرکزي دانشگاه افتتاح مي شود و بازديد براي عموم آزاد است.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:0  توسط   | 

نخستين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر برگزار مي شود

به مناسبت سي امين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و با شعار "اميد به آينده" نخستين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر در بهمن ماه 1387 برگزار مي شود.
به گزارش ايرنا از دفتر امور هنرهاي تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نخستين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر با هدف ايجاد بستر مناسب براي ظهور و بروز خلاقيت هاي هنري و انتقال پيام هنرمندان ، ارج نهادن به هنر معنوي و ديني، معرفي و تعالي ارزش هاي والاي هنر ايراني و اسلامي و ارتقاي زمينه مناسب ارتباط ميان هنرمندان معاصر ايران و جهان، تاکيد به ارزش هاي هنر متعهد انقلاب اسلامي و شناسايي هنرمندان معاصر و فعال برگزار مي شود..
اين جشنواره در پنج رشته نقاشي ، مجسمه سازي، گرافيک (پوستر)، عکاسي و کاريکاتور با موضوع و شعار "اميد به آينده" در محل موزه هنرهاي معاصر تهران، فرهنگسراي نياوران و مجموعه فرهنگي آزادي برگزار مي شود.
هنرمندان شرکت کننده در اين جشنواره مي توانند با موضوع "اميد به آينده" در هر بخش حداکثر پنج اثر به دبيرخانه جشنواره فجر ارسال نمايند.
علاوه بر اين، برگزاري همايش شامل سخنراني و ارايه مقاله، کارگاه آموزش هنري، در رشته هاي نقاشي، کاريکاتور و هنر جديد و برگزاري نمايشگاه هنرمندان پيشکسوت مدعو خارج از مسابقه ، از بخش هاي جانبي نخستين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر است.
در اين جشنواره به نفرات اول در هر رشته تنديس جشنواره، لوح افتخار و امتياز اعزام به کشور ايتاليا در خصوص بازديد از پنجاه و سومين دو سالانه بين المللي ونيز به مدت يک هفته اهدا خواهد شد.
به دو نفر از از برگزيدگان در هر رشته به طور جداگانه تنديس جشنواره ، لوح تقدير و 20 سکه بهار آزادي و به پنج نفر از هنرمندان در پنج رشته هنري جشنواره که توسط داوري مردمي انتخاب شوند هر يک معادل مبلغ دو ميليون تومان جايزه نقدي اهدا مي شود.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۷ساعت 21:57  توسط   | 

همايش "نوانديشي ديني" 24 آذر برگزار مي شود

معاون پژوهشي دانشگاه شهيد بهشتي گفت: همايش يک روزه "نوانديشي ديني"، 24 آذر با حضور صاحبنظران، اساتيد و دانشجويان در دانشگاه شهيد بهشتي تهران برگزار مي شود.
به گزارش ايرنا،"پيمان صالحي" در گفت وگو با مرکز ارتباطات و اطلاع رساني نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها، افزود: اين همايش با همکاري معاونت پژوهشي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها، پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي، سازمان بسيج اساتيد و به ميزباني دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي شود.
وي درباره ضرورت هاي برگزاري اين همايش اظهار داشت: يکي از اين ضرورت ها، فرمايشان و رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب نسبت به نو انديشي ديني بود که مانند بسياري ديگر از مسائل، شروع اين امر مبارک توسط ايشان رهنمود داده شد.
صالحي با اشاره به اينکه هر کس نسبت به مسائل ديني ديدگاهي را طرح مي کند، بنابراين نواندبشي مي تواند جنبه هاي مختلفي داشته باشد و از ديدگاههاي گوناگوني به اين بحث پرداخته شود، گفت: بر همين اساس، سعي شده تا ميهمانان و سخنرانان دعوت شده از طيف هاي مختلف و متنوع فکري باشند تا در سير تضارب آرا، شاهد ابراز فکرهاي گوناگون باشيم.
وي در ادامه سخنان خود، ماهيت، قلمرو، امکان و ضرورت نوانديشي ديني در گذر زمان از صدر اسلام تا دوره معاصر، نوانديشي و انعطاف پذيري شريعت، نوانديشي ديني در حوزه و دانشگاه ، آسيب شناسي ديني، اقتضائات و آثار نوانديشي ديني و علل و انگيزه هاي ظهور نوانديشي ديني را، قالب محورهاي اين همايش برشمرد.
صالحي گفت: آيت الله مصباح يزدي، صادق لاريجاني، استاد حسن رحيم پورازغدي، رضا داوري اردکاني، محقق داماد و آيت الله رشاد از اساتيد و صاحبنظران دعوت شده هستند که در اين همايش حضور خواهند داشت.
معاون پژوهشي دانشگاه شهيد بهشتي با اشاره به اينکه اين همايش در هفته "‌حوزه و دانشگاه" برگزار مي شود، از جمله بزرگترين اهداف برگزاري اين همايش را نزديکي حوزه و دانشگاه و ايجاد پل ارتباطي براي تعامل اين دو با هم دانست.
دبير اجرايي همايش نوانديشي ديني، در پايان ياد آور شد: فراخوان همايش بصورت ملي براي همه دانشگاهها ارسال شده و براي هيات علمي دانشگاههاي سراسر کشور و مجلس شوراي اسلامي و برخي دستگاههاي مرتبط هم بصورت فراخوان الکترونيکي ارسال و اطلاع رساني شده است.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۷ساعت 21:48  توسط   | 

سومين مسابقه نقاشي "شهر زندگي" در پايتخت برگزار مي شود

سومين مسابقه نقاشي "شهر زندگي" در آستانه روز حمل و نقل و در تاريخ 26 آذر در محل سازمان حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران برگزارمي شود.
به گزارش ايرنا و به نقل از روابط عمومي سازمان حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران، آشنايي کودکان و نوجوانان با مفاهيم عبور و مرور و ارتقاء فرهنگ ترافيک در سطح جامعه از اهداف اصلي برگزاري اين مسابقه است.
بر اساس اين گزارش، اين مسابقه در سه رده سني پنج تا هفت سال، هشت تا 10 سال و 11 تا 13 سال برگزار مي شود.
اين گزارش مي افزايد: مسابقه نقاشي "شهر زندگي" در چهار موضوع ايمني در رفت و آمد، شهر بدون آلودگي، حمل و نقل عمومي و نظم در عبور و مرور برگزار مي شود.
بنابر اين گزارش، شرکت کنندگان مي توانند آثار خود را حتي در هر چهار موضوع، با سبک و تکنيک کار آزاد در کاغذ A 4 و با ذکر مشخصات کامل، نشاني و شماره تماس در پشت نقاشي تا 10 آذر به نشاني تهران، معاونت آموزش سازمان حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران، کدپستي 14155 ارسال کنند.
براساس اين گزارش، نتايج اين مسابقه همزمان با روز حمل و نقل (26 آذر) اعلام و به 12 نقاشي برگزيده در هر گروه سني جوايزي به رسم يادبود اعطا خواهد شد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۷ساعت 21:42  توسط   | 

مهلت ارسال مقالات نخستين کنگره بهداشت مواد غذايي 30 آذر اعلام شد

رئيس کميته بهداشت مواد غذايي ايران مهلت ارسال مقالات براي شرکت در نخستين کنگره بين المللي بهداشت مواد غذايي را 30 آذر اعلام کرد.
به گزارش ايرنا، دکتر آراسب دباغ مقدم در نشست خبري نخستين کنگره بين الملي بهداشت مواد غذايي افزود: اين کنگره با هدف آشنايي پزشکان و کارشناسان بهداشت مواد غذايي با جديدترين يافته هاي علمي در خصوص
مواد غذايي و راه هاي ارتقاي سلامت آن در ارديبهشت ماه سال 88 در پايتخت برگزار مي شود.
وي با اشاره با مباحث مطرح در اين کنگره اظهار داشت: مباحث مربوط به ميکروبيولوژي غذا و بيماري هاي ناشي از مواد غذايي، شيمي، سم شناسي و آلاينده هاي مواد غذايي، سامانه هاي مديريت بهداشت مواد غذايي، ايمني غذاهاي نوين، استانداردها و الزامات بين المللي و بومي سازي آنها، بهداشت در فرآوري و نگهداري مواد غذايي و چالش هاي بهداشتي در صنايع مواد غذايي در قالب مقاله در اين کنگره بررسي مي شود.
عضو هيات اجرايي نخستين کنگره بين المللي بهداشت مواد غذايي در حاشيه برگزاري اين کنگره به خبرنگار ايرنا افزود: متخصصان و کارشناسان علوم و صنايع غذايي، کارشناسان تغذيه و رژيم درماني، کارشناسان بهداشت محيط، متخصصان رشته هاي داروسازي، ميکروب شناسي، شيمي و بيوشيمي، سم شناسي و دامپزشکان مي توانند با ارسال مقالات خود به آدرس اينترنتي "www.icfh2009.com" در اين کنگره شرکت کنند.
دباغ مقدم گفت: براي دامپزشکاني که در بخش مواد غذايي فعاليت مي کنند امتياز بازآموزي با ارائه مقاله 25 امتياز و بدون ارائه مقاله 10 امتياز خواهد بود.
وي افزود: براي ساير رشته هاي شرکت کننده گواهي سخنراني در کنگره صادر خواهد شد.
وي اظهار داشت: در حاشيه برگزاري اين کنگره نمايشگاهي از شرکت هاي صنايع غذايي در محل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان داير مي شود.
دباغ مقدم يادآور شد: نمايندگاني از کشورهاي اروپايي و کشورهاي همسايه از جمله ترکيه نيز براي سخنراني در اين کنگره حضور خواهند داشت.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۷ساعت 21:40  توسط   | 

سمینار تئاتر خصوصی به دی‌ماه موکول شد

مجری طرح سمینار تئاتر خصوصی از برگزاری این سمینار از 28 تا 30 دی‌ در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر خبر داد.

نیما دهقان در این باره به مهر گفت: پیش از این قرار بود سمینار از ششم تا هشتم آذرم برگزار شود که به دلیل تقاضای پژوهشگران برای اختصاص فرصت بیشتر و نزدیک شدن زمان برگزاری سمینار با بیست و هفتمین جشنواره تئاتر فجر، سمینار تئاتر خصوصی از 28 تا 30 دی‌ برگزار می‌شود.
وی مهرداد رایانی مخصوص را دبیر سمینار معرفی کرد و افزود: تا به حال سه پژوهش دانشجویی از مینو شاه‌ولد، هادی حسنعلی و خدیجه خدادادی‌پور و همچنین چکیده مقاله مسعود دلخواه، فرهاد مهندس‌پور، بهروز غریب‌پور،‌ فریندخت زاهدی، بهزاد قادری، هما جدیکار، محمدباقر قهرمانی، قطب‌الدین صادقی و مصطفی مختاباد در بخش اساتید برای حضور در سمینار پذیرفته شده‌اند.
دهقان درباره هدف از برگزاری این سمینار ادامه داد: هدف دفتر انتشارات و پژوهش اداره کل هنرهای نمایشی که برگزاری این سمینار را نیز بر عهده دارد، تولید اندیشه است و نگاه اجرایی ندارد. از این رو با برگزاری سمینار تئاتر خصوصی امکانات و وسایل پژوهشی مورد نیاز برای این امر را فراهم می‌کند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:59  توسط   | 

یونسکو مسابقه نقاشی و مقاله‌نویسی برگزار می‌کند

مسابقه نقاشی و مقاله‌نویسی به مناسبت شصتمین سالگرد تأسیس کمیسیون ملی یونسکو در ایران برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو در ایران اعلام کرد مسابقه نقاشی برای گروه سنی 7 تا 11 سال و مسابقه مقاله‌نویسی برای نوجوانان 12 تا 15 سال برگزار می‌شود.

موضوع مسابقه نقاشی:
حفظ و نگهداری محیط زیست، پیام من به دنیا، صلح و دوستی، میراث کشورم، مدرسه دلخواه من و بزرگان کشور من.

موضوع مسابقه مقاله‌نویسی:
یونسکو از نظر من، میراث فرهنگی کشورم، اثرات گرم شدن کره زمین، مدرسه مطلوب من، دنیای دلخواه من، گفتگو با جوانان خارج مرز کشورم و بهترین روز مدرسه برای من.

نحوه شرکت در مسابقه:
شرکت‌کنندگان در مسابقه نقاشی می‌توانند اثر خود را به صورت آبرنگ، رنگ و روغن، مداد رنگی، پاستل، کلاژ و یا ... تهیه کنند. نقاشی‌ها نباید از 35×50 سانتی‌متر بزرگتر باشد و باید بدون قاب فرستاده شود. مقاله‌ها باید حداکثر در دو صفحه A4 تهیه شود. از هر شرکت‌کننده فقط یک نقاشی یا مقاله پذیرفته می‌شود که قبلاً در مسابقه یا نمایشگاهی ارائه نشده باشد.
داوطلبان باید مشخصات کامل خود را بر روی کاغذی جداگانه نوشته و همراه با اثر به روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو واقع در ایران به نشانی تهران، بلوار میرداماد، روبروی مسجد الغدیر، خیابان شهید حصاری (رازان جنوبی)، کوچه یکم، پلاک 17 ارسال کنند.
آخرین مهلت برای دریافت آثار 20 آذر 87 است و به آثاری که پس از تاریخ فوق دریافت شوند ترتیب اثر داده نمی‌شود. به نفرات اول تا پنجم در زمینه نقاشی و مقاله‌نویسی جوایزی از طرف کمیسیون اهدا و از آنان در مراسم شصتمین سالگرد تأسیس کمیسیون (4 دی‌ 87) تقدیر می‌شود.
علاقه مندان می‌توانند برای دریافت اطلاعات مسابقه به نشانی اینترنتی www.irunesco.org یا روابط عمومی کمیسیون مراجعه کرده و یا با شماره 22261399 تماس بگیرند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:41  توسط   | 

اسکندری نمایشگاه عکس برگزار می‌کند

نمایشگاه "سفر باید" شامل آثار عکاسی لاله اسکندری از 22 تا 28 آبان‌ ساعت 15 تا 30/21 در نگارخانه مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، در این نمایشگاه 42 تصویر که توسط این بازیگر از نقاط مختلف جهان همچون آلمان، ایتالیا، ترکیه، فرانسه، اتریش، امارات و هند گرفته شده به نمایش درمی‌آید و بخشی از درآمد آن صرف خیریه مهرآفرین و به‌آفرین می‌شود.
در مراسم افتتاح این نمایشگاه و نگارخانه مرکز همایش‌های بین‌‌المللی رایزن (وابسته به دایرةالمعارف بزرگ اسلامی) شخصیت‌های مختلف فرهنگی، هنری و ورزشی کشور حضور پیدا می‌کنند.
مرکز همایش‌های بین المللی رایزن در نیاوران، انتهای کاشانک، نرسیده به سه‌راه آجودانیه قرار دارد و علاقه مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 3-22809901 تماس بگیرند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:35  توسط   | 

پتگر از مستند "باد صبا" می‌گوید

مستند "باد صبا" ساخته آلبرت لاموریس 26 آبان‌ در مجموعه فرهنگی هنری آسمان به نمایش درمی‌آید و مانی پتگر درباره آن سخن می‌گوید.

به گزارش مهر، همچنین پس از نمایش فیلم‌های "قوس بر قزح زنده‌رود" به کارگردانی فرشاد احمدی دستگردی و "لبئوس به نام تادئوس" ساخته آربی آوانسیان، جلسه تحلیل فیلم‌ها با حضور پیروز کلانتری و روبرت صافاریان برگزار می‌شود.
دومین همایش معماری و سینما روزهای 25 تا 29 آبان در مجموعه آسمان فرهنگستان هنر برگزار می‌شود و علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت www.doostdareaseman.blogfa.com مراجعه کنند. این برنامه از ساعت 13 تا 18 ادامه خواهد داشت.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:30  توسط   | 

نمایشگاه آثار نوشین طلوعی و تکین پرورنده و بهارک شمس‌الدین در نگارخانه کمال‌الدین بهزاد

مهر - نمایشگاه آثار نقاشی نوشین طلوعی و تکین پرورنده و همچنین نمایشگاه نقاشی بهارک شمس‌الدین 25 آبان ساعت 16 تا 19 به ترتیب در سالن اصلی و سالن غربی نگارخانه کمال‌الدین بهزاد افتتاح می‌شوند.
این نمایشگاه تا 30 آبان ساعت 10 تا 19 برپاست. علاقه مندان می‌توانند برای بازدید از نمایشگاه به نشانی بلوار کشاورز، نبش خیابان 16 آذر، پلاک 312-316 مراجعه کرده و یا با شماره 88960453 تماس بگیرند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:21  توسط   | 

نمایشگاه عکس هومن نوبخت در نگارخانه شیرین

نمایشگاه عکس هومن نوبخت از 24 آبان تا ششم آذر ساعت 11 تا 20 در نگارخانه شیرین برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، این نمایشگاه که جمعه‌ها ساعت 16 تا 20 برپاست شامل 20 اثر عکاسی با مضمون سایه‌های روشن خیال است.
علاقه مندان می‌توانند برای بازدید از نمایشگاه به نشانی خیابان فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، پلاک 22، مجتمع فرهنگی هنری انجمن خوشنویسان ایران، ساختمان چلیپا مراجعه کرده و یا با شماره 22693359 تماس بگیرند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:19  توسط   | 

چهارمین نمایشگاه مجسمه‌های کوچک اسفندماه برپا می‌شود

مسئول کمیته نمایشگاهی انجمن مجسمه‌سازان ایران از برگزاری چهارمین نمایشگاه مجسمه‌های کوچک در اسفندماه در خانه هنرمندان ایران خبر داد.

بهداد لاهوتی در این باره به مهر گفت: انجمن در سه سال گذشته نمایشگاه مجسمه‌های کوچک را در خانه هنرمندان برگزار کرده که آخرین دوره آن بسیار موفق بود. فراخوان چهارمین دوره هفته آینده منتشر می‌شود و در نمایشگاه آثار حجمی کوچکتر از 30 سانتیمتر به فروش می‌رسد. این نمایشگاه اواسط اسفند در خانه هنرمندان برگزار خواهد شد.
این هنرمند مجسمه‌ساز درباره فعالیت‌های اخیر خود نیز گفت: ساخت مجسمه‌ای را برای سازمان زیباسازی شهر تهران برای نصب در بوستان مجسمه آغاز کرده‌ام. این مجسمه انتزاعی و بدون عنوان به ارتفاع 20/2 متر از سنگ ساخته می‌شود و قرار است تا پایان سال در بوستان مجسمه منطقه 15 تهران نصب شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:6  توسط   | 

عکس کیارستمی در نخستین اکسپو عکس حراج می‌شود

سه عکس از عباس کیارستمی، جمشید بایرامی و محمد فرنود در دو روز پایانی نخستین اکسپو عکس ایران به حراج گذاشته می‌شود.

به گزارش مهر، نخستین اکسپو عکس ایران با حضور محمود شالویی مدیر کل هنرهای تجسمی، بهمن نامور مطلق رئیس فرهنگستان هنر و محسن زارع مدیر عامل موسسه صبا و هنرمندانی چون رضا کیانیان، جعفر پناهی، ایرج رامین‌فر و... در مرکز فرهنگی هنری صبا افتتاح شد.
زارع در حاشیه این مراسم به مهر گفت: در این اکسپو بیش از 700 عکس در سه بخش حرفه‌ای، تجربی و نگارخانه‌ها برای فروش عرضه شده است. بالاترین قیمت آثار نمایشگاه پنج میلیون و پائین‌ترین قیمت 300 هزار تومان است. قیمت سه اثر "پنجره‌ای رو به حیاط" کیارستمی، "حاجی با لباس احرام" بایرامی و "اسطوره‌های جنگ" فرنود بیش از دیگر آثار نمایشگاه است.
وی در ادامه افزود: به این دلیل که این سه عکس بیش از چند خریدار دارند تصمیم داریم دو روز پایانی نمایشگاه را به حراج این آثار اختصاص دهیم. همچنین اگر دیگر عکس‌های نمایشگاه نیز چند خریدار داشته باشند، با نظر هنرمند این آثار در حراج چکش خواهند خورد.
زارع گفت: قصد داشتیم این اکسپو به شکل بین‌المللی برگزار شود و به همین دلیل کلیه قوانین کپی رایت را برای آن در نظر گرفتیم. اما با تصمیم شورا اولین دوره ملی برگزار شده و از دوره‌های آینده این اکسپو بین‌المللی برگزار خواهد شد.
نخستین اکسپو عکس ایران از 20 آبان تا دوم آذر در مجموعه فرهنگی هنری صبا میزبان علاقه مندان به هنر عکاسی است. این اکسپو در روزهای اول و دوم آذر به حراج آثار اختصاص دارد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 23:3  توسط   | 

نمایشگاه بزرگ طرح و نقش فرش ایران به تعویق افتاد

مدیر نمایشگاهی موزه هنرهای معاصر تهران از تعویق برپایی نمایشگاه بزرگ طرح و نقش فرش ایران خبر داد.

شاهرخ دیلمقانی در این باره به مهر گفت: با تمدید نمایشگاه آثار نقاشی مدرسان دانشکده‌های هنری تهران به دلیل استقبال علاقه مندان و همچنین فراهم نشدن برپایی نمایشگاه بزرگ طرح و نقش فرش ایران، این نمایشگاه یک هفته دیرتر برپا می‌شود. قرار است با هماهنگی محمدعلی رجبی زمان قطعی افتتاح نمایشگاه به زودی اعلام شود.
وی در ادامه افزود: قرار است در نمایشگاه بزرگ طرح و نقش فرش ایران 220  طرح نفیس فرش و قالی به نمایش درآید. بسیاری از این آثار کپی طرح اصلی فرش‌هاست که مجموعه‌ای نفیس را در معرض دید علاقمندان هنر ایرانی قرار می‌دهد. تمام آثار نمایشگاه مربوط به دوران قاجار به بعد است که کپی اصل طرح‌ها به نمایش درمی‌آید.
نمایشگاه بزرگ طرح و نقش فرش ایران پیش از این قرار بود از 25 آبان به مدت یکماه با بزرگداشت محسن محسنی پژوهشگر فرش ایرانی در موزه هنرهای معاصر برپا شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:59  توسط   | 

اجرای گروه "سپهر" در فرهنگستان هنر

کنسرت گروه موسیقی "سپهر" به سرپرستی و آهنگسازی مجید کیانی در همایش گرد همایی مکتب شیراز در تاریخ 14 آذر ساعت 17 در مجموعه فرهنگی و هنری آسمان برگزار می شود.

مجید کیانی نوازنده سنتور با اعلام این خبر در توضیح جزئیات این گردهمایی به مهر گفت : همایش مکتب شیراز در برگیرنده مجموع هنرهای نگارگری، خطاطی، موسیقی، زبان شناسی، سینما، حکمت و فلسفه و غیره است که از 13 تا 17 آذر به مدت چهار روز در تهران و شیراز برگزار می شود که هرگروه یک دبیر علمی و یا سرگروه دارد و سرگروه بخش موسیقی هم آقای نعیمایی است.
وی در ادامه افزود : در این بخش هریک از هنرمندان شرکت کننده مقاله هایی ارائه می دهند و در همین راستا من هم در تاریخ 13 آذر مقاله ای با عنوان "بررسی اندیشه موسیقایی مکتب شیراز" را در سالن کوچک مجموعه فرهنگی آسمان ارائه می دهم و پس از آن در تاریخ 14 آذر کنسرتی را همراه با گروه سپهر در این گردهمایی اجرا می کنیم.
سرپرست گروه موسیقی "سپهر" در ادامه خاطرنشان کرد : بازخوانی تصانیف قدیمی که براساس اشعار حافظ و در بیات شیراز است از مهمترین برنامه های این گروه موسیقی است و همچنین دربین هر تصنیف اعضای گروه تکنوازی هایی را خواهند داشت و در پایان هم قطعه ای از ساخته های خودم که برگرفته از سنت های نظری و عملی موسیقی در دوران مکاتب موسیقایی همچون مکتب مدرسی و منتظمیه است اجرا می شود.
احمد رضاخواه نوازنده "سنتور"، نوشین پاسدار "عود"، بهاره فیاضی"تار"،، آساره شکارچی "کمانچه"، سید احسان عابدی "نی" و فرید خردمند "سه تار و تمبک" از جمله نوازنده های گروه موسیقی سپهر هستند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:51  توسط   | 

نشست علمی "هنر و باستان‌شناسی شهر تاریخی - فرهنگی شیراز" برگزار می‌شود

نشست علمی "هنر و باستان‌شناسی شهر تاریخی - فرهنگی شیراز" در مجموعه هنر پژوهی نقش جهان برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، این نشست از ساعت 10 تا 17 روز ۲۲ آبان برگزار می‌شود.
برگزارکننده این نشست علمی معاونت علمی پژوهشی فرهنگستان هنر است که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پایگاههای میراث فرهنگی و گردشگری شیراز و مجموعه هنر پژوهی نقش جهان در برگزاری نشست فوق به این معاونت یاری می‌کنند.
مجموعه هنر پژوهی نقش جهان در خیابان ولیعصر، ضلع جنوبی پارک ساعی، پلاک 1101 واقع است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:48  توسط   | 

شهردار تهران در همایش سینما و معماری سخنرانی می‌کند

دومین همایش "سینما و معماری" از 25 تا 29 آبان‌ در مجموعه فرهنگی هنری آسمان برگزار می‌شود و محمدباقر قالیباف نخستین سخنران آن با موضوع سینما و معماری در تهران امروز است.

به گزارش مهر، نشست همایش سینما و معماری 21 آبان با حضور سیدمحمد بهشتی دبیر علمی همایش، شهرام جعفری‌نژاد، ایرج کلانتری، سجاد محمدیارزاده، شادمهر راستین و جمعی از خبرنگاران در مجموعه فرهنگی هنری آسمان برگزار شد.
در ابتدای این نشست بهشتی گفت: پیش از این در دنیا درباره موضوع معماری و سینما همایش و نشست‌های متعدد برگزار شده است. اما در ایران به نسبت خود این موضوع بحثی تازه است. کشور ما از جهاتی به عنوان یک معضل جدی با این موضوع دست به گریبان است و برخی مشکلات ما در این حوزه به دلیل غفلت از بحث و تعامل معماری با سینما است.
وی افزود: موضوع این همایش می‌تواند در جامعه جنبه کاربردی پیدا کند. این همایش با برگزاری دو دوره مشکلات پیش رو را حل نمی‌کند، بلکه باید به صورت مداوم برگزار شود. انعکاس دوره گذشته در محافل علمی کارساز بوده، به طوری که در دانشگاههای هنر و معماری به این موضوع نسبت به گذشته بیشتر توجه شده است.
کلانتری هم در ادامه نشست گفت: من به عنوان نماینده انجمن صنفی معماران و شهرسازان در این نشست حضور دارم. به دلیل اهمیت موضوع این انجمن تصمیم گرفت از برگزاری همایش معماری و سینما حمایت جدی کند. البته این انجمن از سال 84 با خانه سینما و هنرمندان و سینماگران نشست‌های متعدد درباره فضای شهری برگزار کرد.
جعفری‌نژاد رویکرد دومین همایش را زندگی شهری دانست و افزود: همایش سینما و معماری دبیرخانه دائمی دارد تا تعامل بین این دو حوزه مستمر در طول سال پیگیری شود. روز 24 آبان تور ایرانگردی با حضور تعدادی از سینماگران برگزار خواهد شد. 25 آبان نیز "میدان بی‌حصار"، "گذر شهر بر آب" و آثاری از سیدنی پولاک به نمایش درمی‌آید.
وی ادامه داد: روزهای یکشنبه و دوشنبه نشست سینمای مستند به ریاست شادمهر راستین برپا خواهد شد و روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه مقالات ارائه می‌شود. روز اول مباحث نظری کلان و روز دوم زندگی شهری مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد. دکتر قالیباف، حسن بلخاری، تهمینه میلانی، محمد نیک‌بین از سخنرانان این دو روز هستند.
راستین درباره نشست‌های مستند همایش سینما و معماری گفت: همایش دو روز به ارتباط سینمای مستند با معماری می‌پردازد. این برنامه را گروه مطالعات مستند و دبیرخانه همایش برنامه‌ریزی کرده و برای آن فیلم‌هایی با موضوع زندگی شهری انتخاب شده که در نوبت‌های مختلف نشان داده می‌شود.
سه مقاله برگزیده دومین همایش سینما و معماری جایزه می‌گیرند و در محل گالری سالن اصلی مجموعه آسمان آثار طراحان صحنه سینما از جمله ایرج رامین‌فر، امیر اثباتی، محسن شاه‌ابراهیمی و... به نمایش درمی‌آید. بهشتی در پایان نشست از حمایت جامعه مهندسان، خانه سینما و خصوصا شهرداری تهران تشکر کرد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:41  توسط   | 

نشست تخصصی منتقدان در جشنواره فیلم کوتاه تهران

انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران نشست تخصصی چشم‌انداز آینده سینمای کوتاه ایران‌ را در حاشیه جشنواره فیلم کوتاه تهران برگزار می‌کند.

به گزارش مهر، روابط عمومی انجمن منتقدان و نویسندگان سینما اعلام کرد این نشست 23 آبان ساعت 30/17 با حضور مهدی صباغزاده،‌ بیژن میرباقری، شهرام مکری و اجرای رسول نظرزاده در سالن شماره سه سینما فلسطین برگزار خواهد شد. حضور در این نشست برای علاقه مندان فیلم کوتاه آزاد است.
انجمن منتقدان در جشنواره سینما حقیقت نیز تعدادی از نشست‌های تخصصی را برگزار کرد و در سال‌های گذشته در دو جشنواره فیلم فجر و فیلم کوتاه تهران حضوری فعال داشته است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:38  توسط   | 

گزارش فروش هفته سوم آبان سینماهای تهران

با گذشت 40 روز از اکران عید فطر و پیوستن دو فیلم جدید به عرصه رقابت، فیلم‌های اکران عید فطر همچنان بیشترین مخاطب روزانه را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش مهر، "خواب زمستانی" دهمین فیلم سیامک شایقی با فیلمنامه‌ای از اصغر عبداللهی و شایقی، داستان زندگی مشترک سه خواهر و درگیری آنها با مشکلات روزمره و شخصی است. فاطمه معتمدآریا، آزیتا حاجیان، لادن مستوفی، پگاه آهنگرانی، شاهرخ فروتنیان، کورش تهامی، فرشید منافی و عمار تفتی بازیگران این فیلم هستند.
"خواب زمستانی" از اول آبان‌ اکران شده و پس از 17 روز نمایش در 8 سینما 000/400/18 تومان فروش کرده است. این فروش با در نظر گرفتن نرخ بلیت 2000 تومان، تعداد 9200 تماشاگر کل را برای این فیلم ثبت می‌کند. به این ترتیب تعداد تماشاگران روزانه فیلم حدود 540 نفر بوده که با احتساب تعداد سینماها، 67 نفر مخاطب روزانه در هر سینما برای "خواب زمستانی" ثبت می‌شود.سه زن

"محیا" سومین فیلم اکبر خواجویی بر اساس فیلمنامه‌ای از خودش ساخته شده است. فیلم داستان پسری جوان است که دل در گرو دختری به نام محیا دارد و در رسیدن به عشق خود به مشکل می‌خورد. شهاب حسینی، الهام حمیدی، آزیتا حاجیان، برزو و انوشیروان ارجمند، مجید سعیدی، صالح خواجویی و مریم بوبانی از بازیگران این فیلم هستند.
"محیا" از 24 مهر در گروه سینمایی قدس اکران شد و پس از 23 روز نمایش در 9 سینما 000/700/96 تومان فروخته است. این فروش با در نظر گرفتن نرخ بلیت 2000 تومان، تعداد 48350 تماشاگر کل را برای این فیلم ثبت می‌کند. به این ترتیب تعداد تماشاگران روزانه فیلم حدود 2102 نفر بوده که با احتساب تعداد سینماها، 233 نفر مخاطب روزانه در هر سینما برای "محیا" ثبت می‌شود.
"آواز گنجشک‌ها" هفتمین فیلم مجید مجیدی بر اساس فیلمنامه‌ای از مجیدی و مهران کاشانی است. فیلم داستان کریم کارگر مزرعه شترمرغ است که به دلایلی اخراج می‌شود و برای یافتن کاری دیگر به تهران می‌رود، اما در این کلانشهر با مسائلی عجیب و غریب مواجه می‌شود. رضا ناجی، کامران دهقان، حامد آغازی، پویا صالحی، محمدرضا شیخی، شبنم اخلاقی و نشاط نظری بازیگران فیلم هستند.
"آواز گنجشک‌ها" از دهم مهر در گروه سینمایی استقلال اکران شد و پس از 37 روز نمایش در 11 سینما 000/100/225 تومان فروش کرد. این فروش با در نظر گرفتن نرخ بلیت 2000 تومان، تعداد 112550 تماشاگر کل را برای این فیلم ثبت می‌کند. به این ترتیب تعداد تماشاگران روزانه فیلم حدود 3041 نفر بوده که با احتساب تعداد سینماها، 276 نفر مخاطب روزانه در هر سینما برای "آواز ..." ثبت می‌شود.
"کنعان" سومین فیلم مانی حقیقی بر اساس فیلمنامه‌ای از حقیقی و اصغر فرهادی است.فیلم داستان زوج مینا و مرتضی است که تصمیم گرفته‌اند پس از 10 سال از هم جدا شوند. آنها می‌خواهند طلاقشان را رسمی کنند، اما بازگشت ناگهانی آذر خواهر مینا شرایط را تغییر می دهد. محمدرضا فروتن، ترانه علیدوستی، افسانه بایگان و بهرام رادان بازیگران اصلی فیلم هستند که به تهیه‌کنندگی مصطفی شایسته ساخته شده است.
"کنعان" از دهم مهر در گروه سینمایی آزادی اکران شد و پس از 37 روز نمایش در 16 سینما 000/600/368 تومان فروش کرد. این فروش با در نظر گرفتن نرخ بلیت 2000 تومان، تعداد 184300 تماشاگر کل را برای این فیلم ثبت می‌کند. به این ترتیب تعداد تماشاگران روزانه فیلم حدود 4981 نفر بوده که با احتساب تعداد سینماها، 311 نفر مخاطب روزانه در هر سینما برای "کنعان" ثبت می‌شود.
"سه زن" دومین فیلم منیژه حکمت بر اساس فیلمنامه‌ای از نغمه ثمینی است. فیلم روایتگر قصه سه نسل از زنان جامعه است که یکدیگر را گم کرده‌‌ و در جستجو برای یافتن پیوندهای گمشده یکدیگر را بازمی‌یابند. نیکی کریمی، مریم بوبانی، پگاه آهنگرانی، رضا کیانیان، بابک حمیدیان، صابر ابر، آتیلا و ستاره پسیانی از بازیگران این فیلم هستند.
"سه زن" از دهم مهر در گروه سینمایی عصر جدید اکران شد و پس از 37 روز نمایش در 11 سینما 000/600/200 تومان فروش کرد. این فروش با در نظر گرفتن نرخ بلیت 2000 تومان، تعداد 100300 تماشاگر کل را برای این فیلم ثبت می‌کند. به این ترتیب تعداد تماشاگران روزانه فیلم حدود 2710 نفر بوده که با احتساب تعداد سینماها، 246 نفر مخاطب روزانه در هر سینما برای "سه زن" ثبت می‌شود.
"دعوت" یازدهمین فیلم ابراهیم حاتمی‌کیا بر اساس فیلمنامه‌ای از چیستا یثربی است. فیلم روایتی اپیزودیک از واکنش زوج‌های مختلف در مواجهه با سقط جنین است. محمدرضا فروتن، مهناز افشار، کتایون ریاحی، مریلا زارعی، گوهر خیراندیش، ثریا قاسمی، رضا بابک، سیامک انصاری، فرهاد قائمیان، سحر جعفری جوزانی، آناهیتا نعمتی، نگار فروزنده، سارا خوئینی‌ها و محمدرضا شریفی‌نیا بازیگران فیلم هستند.
این فیلم از سوم مهر در گروه سینمایی آفریقا با یک سینما آغاز کرد که از دهم مهر سینماهای دیگر هم به آن اضافه شد. "دعوت" پس از 37 روز نمایش در 16 سینما 000/700/713 تومان فروش داشت. این فروش با در نظر گرفتن نرخ بلیت 2000 تومان، تعداد 356850 تماشاگر کل را برای این فیلم ثبت می‌کند. به این ترتیب تعداد تماشاگران روزانه فیلم حدود 9644 نفر بوده که با احتساب تعداد سینماها، 602 نفر مخاطب روزانه در هر سینما برای "دعوت" ثبت می‌شود.کنعان

"پسران پرواز" ساخته تونی بیل محصول سال 2006 است. این فیلم داستانی واقعی از اتفاقات جنگ جهانی دوم را به تصویر می‌کشد و داستان آن درباره یکی از خلبانان آمریکایی است که برای خدمت به فرانسه می‌رود و برای اولین بار در جنگ‌های هوایی شرکت می‌کند. جنگ‌هایی که تا قبل از آن هیچکس تجربه حضور در آن را نداشته است.
جیمز فرانکو، اسکات هازل، مک مکدانلد، فیلیپ وینچستر، ژان رنو و مارتین هندرسن از بازیگران فیلم هستند. این فیلم از یکشنبه 19 آبان در یک سانس با صدای اصلی و زیرنویس فارسی اکران شده و پس از یک روز نمایش 000/30 تومان فروش کرده است.
قرار بود این فیلم از عید فطر اکران شود که به دلیل تعدد فیلم‌های ایرانی آماده اکران و حمایت از سینمای داخلی، اکران فیلم‌های خارجی به مدت دو تا سه هفته به تعویق افتاد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:36  توسط   | 

شانزدهمين دوره هفته کتاب آغاز شد

شانزدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران، در سراسر کشور آغاز شد.
"محمد حسن فکري " دبير شانزدهمين دوره هفته کتاب امسال به ايرنا، گفت : دراين هفته که با هدف ترويج فرهنگ کتابخواني و تجليل و قدرداني از مولفان و پديدآوردندگان کتاب برگزار مي شود، بيش از 10 مراسم بزرگداشت ، 16 همايش سالانه همچون پنجمين دوره جشن کتاب، دومين دوره کتاب سال جوان، پانزدهمين دوره کتاب سال دانشجويي و دهها هزار نمايشگاه کتاب در سراسر کشور برگزار مي شود.
دبير شانزدهمين هفته کتاب، شعار امسال هفته کتاب را "هرماه، حداقل يک کتاب بخوانيم" ذکر کرد و گفت: برنامه هاي امسال با رويکرد به سي امين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي برگزار مي شود که در اين راستا طرح هاي "30 هزار نمايشگاه در 30 هزار مدرسه، 30 نمايشگاه کتاب در 30 دانشگاه، 33 نمايشگاه کتاب در 33 زندان کشور، 30 نمايشگاه در30 کارخانه و رونمايي و ترجمه از 30 اثر برجسته در مورد انقلاب و امام (ره )" اجرا مي شود.
به گفته وي، روزهاي هفته کتاب به ترتيب به نام "کتاب، پديدآورندگان و خادمان نشر" (21 آبان)،"کتاب، کودک، کار و صنعت" (22 آبان)، "کتاب، کتابخانه، کتابدار و حاميان نسخ خطي" (23 آبان)‌، "کتاب، مسجد و نماز" (24 آبان)، "کتاب، ادبيات شعر و داستان" (25 آبان)، "کتاب، مدرسه، خانواده و دانش آموز" (26 آبان)‌، "کتاب، دانشگاه و دانشجو" (27 آبان)، "کتاب، بسيج، ايثار و شهادت" (28 آبان) و "کتاب و رسانه" ( 29 آبان) نامگذاري شده است.
فکري افزود : در نخستين روز هفته کتاب امسال، مراسم بزرگذاشت خادمان نشر، مراسم تجليل از پديداورندگان کتاب، دومين همايش انديشه و قلم ارتش و 10 نمايشگاه کتاب شهري، نشست هاي تخصصي مسايل توليد کتاب در ايران به همراه دهها برنامه فرهنگي ديگر با موضوع کتاب برگزار مي شود.
برنامه هاي شانزدهمين هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران تا 29 آبان در سراسر کشور ادامه دارد.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:4  توسط   | 

نمايش انيميشن هاي اسکاري در کانون فيلم منتقدان سينمايي

12 فيلم انيميشن کوتاه که در 30 سال اخير جايزه اسکار را دريافت و يا نامزد اين جايزه بوده اند در قالب کانون فيلم انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي نمايش داده مي شود.
به گزارش ايرنا از انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي، نمايش اين آثار 25 آبان در بيست و دومين نشست کانون فيلم اين تشکل در خانه سينما انجام مي شود.
فيلم هاي انيميشن "هر کودکي" (1979)، "مگس" (1980)، "هروئين تقلبي" (1981)، "‌گربه برگشت" (1988)، "تعادل" (1989)، "‌روز تولد باب" (‌1994)‌،‌ "بيشتر" (1998)، "راين" (2004) ، "پيتر وگرگ" (2006)‌ ، "دخترک کبريت فروش" (2006) ‌ و "شاعر دانمارکي" (2006) در اين برنامه اکران مي شود.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 21:57  توسط   | 

سمينار جايگاه نانو در صنعت پلاستيک ايران برگزار مي شود

ایرنا - سمينارهاي علمي- صنعتي "جايگاه نانو در صنعت پلاستيک ايران" و "مقاومت به خراش؛ چالش بزرگ پلي‌پروپيلن در صنعت خودرو"، روز 23 آبان در محل نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران هم زمان با نمايشگاه ايران پلاست، برگزار مي‌شود.
به گزارش پايگاه اينترنتي ستاد ويژه توسعه فناوري نانو، در اين سمينار که به همت شرکت پارسا پليمر شريف برگزار مي شود ضمن مرور سوابق بين‌المللي، تلاش خواهد شد تا بستر مناسبي جهت آشنايي با مسأله مقاومت به خراش براي کارشناسان شرکت‌هاي قطعه ساز و توليد کننده مواد ايجاد گردد.
همچنين مروري بر يافته‌ها و جهت‌گيري هاي صنعتي در عرصه جهاني و در ادامه چالش‌هاي مطرح در گسترش فناوري‌نانو در صنعت پلاستيک مورد بررسي قرار خواهد گرفت.
در اين سمينار درباره مقاومت به خراش؛ چالش بزرگ پلي پروپيلن در صنعت خودرو، جايگاه "نانو" در صنعت پلاستيک ايران سخنراني مي شود.
در اين سمينار دکتر "رضا باقري" استاد و مدير پژوهشي دانشگاه صنعتي شريف سخنراني مي‌کند.
علاقه مندان براي کسب اطلاعات بيشتر مي‌توانند به پايگاه اينترنتي www.parsapolymer.com مراجعه نمايند.
اين سمينار در سالن کنفرانس شماره 2 ساختمان اداري نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران برپا خواهد شد.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 21:56  توسط   | 

دوره هاي زبان آموزي قرآن بشارت به زبان انگليسي برگزار مي شود

مسوول ثبت نام دوره هاي زبان آموزي قرآن بشارت،گفت:‌ دوره هاي زبان آموزي قرآن بشارت همراه با ترجمه و مکالمه به زبان انگليسي برگزار مي شود.
"فاطمه يگانه"‌ در گفت و گو با ايرنا افزود: اين طرح براي اولين بار توسط اين موسسه در سطح چهار شعبه از جمله شعبه امام حسين (ع) و مدرسه آيين روشن نور، به تازگي آغاز شده است.
وي تصريح کرد: در اين طرح قرآن آموزان علاوه بر آشنايي با ترجمه انگليسي قرآن، مکالمه قرآني را نيز به زبان انگليسي فرا مي گيرند.
يگانه ، از تمام دانش آموزان علاقه مند براي ثبت نام در دوره هاي دانش آموزي زبان آموزي قرآن بشارت دعوت کرد.
وي، همچنين از برگزاري دوره هاي حضوري و غير حضوري زبان‌آموزي قرآن بشارت خبر داد و افزود: در دوره هاي حضوري کل قرآن کريم اعم از روخواني، روانخواني، ترجمه لغت به لغت و تفسير در مدت 11 ترم به زبان‌آموزان آموزش داده مي شود.
مسوول ثبت نام دوره هاي زبان آموزي قرآن بشارت، اظهار داشت: اين آموزش ها به گونه اي است که فرد پس از گذراندن دوره ها، با قرائت هر آيه، معني آن را متوجه شده و شان نزول آيه را نيز درمي يابد.
وي تصريح کرد: در دوره هاي غيرحضوري نيز بسته هاي آموزشي براي علاقه مندان و متقاضيان در سراسر کشور ارسال مي شود و آنان مي توانند پس از گذراندن 11 ترم در آزمون شرکت کرده و مدرک معتبر با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي دريافت کنند.
يگانه ادامه داد: به کساني که جزء اول و سي ام قرآن کريم را با موفقيت فرا گيرند مدرک مربي گري داده مي شود و افرادي که بقيه جزء هاي قرآن را آموزش ببينند و داراي مدرک بالاتر از ديپلم باشند از طريق موسسه زبان‌ آموزي قرآن بشارت به عنوان مربي انتخاب مي شوند.
وي يادآورشد: اکنون بيش از 190 شعبه با بهره گيري از 200 مربي قرآني در سراسر کشور دوره هاي زبان آموزي قرآن بشارت را برگزار مي کنند.
مسئول ثبت نام دوره هاي زبان آموزي قرآن بشارت، با اشاره به اينکه نام نويسي از افراد در سنين مختلف صورت مي گيرد و هيچ گونه محدوديتي وجود ندارد، اضافه کرد: علاقه مندان مي توانند در سراسر کشور به شعبه هاي اين موسسه مراجعه کرده و نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.
وي يادآور شد: علاقه مندان و دوستداران قرآني مي توانند براي کسب آگاهي بيشتر با شماره تلفن هاي 77582027، 77568215 و 77541181 تماس بگيرند و يا به نشاني ميدان امام حسين(ع) خيابان دماوند، خيابان شهيدرجايي، موسسه فرهنگي زبان آموزي قرآن بشارت مراجعه کنند.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 21:55  توسط   | 

مهلت ارسال آثاربه جشنواره روش نوين تدريس معارف دين تا15بهمن تمديد شد

مسوول دبيرخانه ستاد عالي کانون هاي فرهنگي هنري مساجد استان تهران،‌ از تمديد ارسال آثار به اولين جشنواره روش هاي نوين تدريس معارف دين تا 15 بهمن خبر داد.
"علي پروانه" در گفت و گو با ايرنا، گفت : پيش از اين مهلت ارسال آثار به جشنواره، 15 آبان تعيين شده بود، اما از آنجا که برخي از آثار به زمان بيشتري براي توليد نياز دارد و همچنين به دليل در خواست استان ها و استادان، اين زمان تمديد شده است.
وي اظهار داشت: تاکنون بيش از 120 اثر به دبيرخانه جشنواره ارسال شده و اين آثار اکنون در مرحله داوري قرار دارد.
پروانه ، با بيان اين مطلب که اولين جشنواره روش هاي نوين تدريس معارف دين 16تا 18اسفند همزمان با سالروز تاسيس ستاد عالي کانون هاي فرهنگي و هنري مساجد برگزار مي شود، گفت: درروزهاي 16 و 17اسفند از هر رشته، 9 اثر به صورت حضوري اجرا خواهد شد.
مسوول دبيرخانه ستاد عالي کانون هاي فرهنگي هنري مساجد استان تهران ، يادآورشد: در مرحله نهايي سه اثر در هر رشته برگزيده مي شود که آثار آنان در قالب سي دي، کتاب و جزوه براي استفاده ستاد عالي کانون هاي فرهنگي و هنري مساجد سراسر کشور ارسال مي شود و در مرحله بعد اين شيوه هاي نوين آموزشي در اختيار موسسات و مراکز آموزشي قرآني قرار خواهد گرفت.
وي ، به موضوع هاي جشنواره روش هاي نوين تدريس معارف دين اشاره کرد و افزود: اين جشنواره در چهار رشته قرآن با محوريت روخواني، اعتقادات با محوريت توحيد و خداشناسي، احکام با محوريت نماز و اخلاق با محوريت آداب معاشرت برگزار مي شود.
اين مسوول فرهنگي ، شناسايي و تشويق مربيان كار آمد و تقدير از نوآوري و خلاقيت آنها در عرصه تدريس معارف اسلامي، شناسايي شيوه ها و روش هاي نوين تدريس معارف دين، ايجاد انگيزه و رقابت سالم بين معلمان، مربيان پرورشي حوزه دين، تبادل مهارت ها و تجارب مفيد تدريس، شناسايي و توسعه رسانه هاي آموزشي موثر در تربيت ديني وكار آمد کردن آموزشهاي غير رسمي ديني و همگام کردن با روشهاي نوين تدريس را از مهمترين اهداف برگزاري اين جشنواره ذکر کرد.
دبير اجرايي جشنواره روش هاي نوين تدريس معارف دين ،ادامه داد:‌ اکنون چهار هزار کانون فرهنگي و هنري مساجد در سطح کشور فعاليت دارند که امسال قرار است به شش هزار کانون ارتقا يابد بر اين اساس ارايه آموزش هاي نوين تدريس معارف دين ضروري به نظر مي رسيد.
دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، وزارت آموزش و پرورش، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان تهران، مجمع جهاني اهل بيت (ع)، سازمان ملي جوانان و معاونت اجتماعي شهرداري تهران از جمله سازمان ها و نهادهايي هستند که ستاد عالي کانون هاي فرهنگي و هنري مساجد استان تهران را در برپايي اين جشنواره ياري مي کنند.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 21:52  توسط   | 

ناصر فيض: طنز پرداز برلبه تيغ حرکت مي کند

دبير سومين جشنواره سراسري طنز مکتوب، گفت: يک طنزپرداز بر لبه تيغ حرکت مي کند و با اندکي بي توجهي ممکن است سقوط کند و به ابتذال کشيده شود.
به گزارش ايرنا،" ناصر فيض " در نشست خبري سومين جشنواره سراسري طنز مکتوب، افزود: اين ابتذال به لحاظ نگاه و شيوه ارائه کار يک طنز پرداز است و او را از هنر و هنرنمايي دور مي کند.
وي، با اشاره به اينکه جامعه ما داراي ارزشهاي ويژه اعتقادي، قومي و فرهنگي است خاطرنشان ساخت: هر يک از اين ارزش هاي موجود در جامعه، چارچوب ها، حدود و خطوط قرمزي دارند که نمي توان از آنها گذشت، از همين رو، کار طنزپردازها، در اين ميان، بسيار دشوارتر از کساني است که در موضوعات عام تر فعاليت مي کنند.
مدير اجرايي دفتر طنز حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، آمار شرکت کنندگان در اين جشنواره را قابل توجه، توصيف کرد و افزود: امسال 309 نفر از شهرستانها و 206 نفر از تهران، در جشنواره سراسري طنز مکتوب شرکت کرده اند که 38 نفر از شرکت کنندگان شهرستاني و 37 نفر از تهران، به مرحله نهايي راه يافتند.
به گفته فيض، تعداد مساوي شرکت کنندگان تهراني و شهرستاني که به مرحله نهايي رسيده اند، گوياي قوت و استحکام بيشتري است که افراد ساکن در مراکز با دسترسي بيشتر به منابع و اساتيد طنز، در آثار خود ايجاد کرده اند.
وي، بيشترين آثار رسيده به دبيرخانه جشنواره را به ترتيب در بخش هاي شعر، نثر، داستان و فيلمنامه کوتاه ذکر کرد.
دبير سومين جشنواره سراسري طنز مکتوب،‌ با بيان اينکه در بخش ويژه اولين جشنواره، موضوع انتخابات و در دومين جشنواره، به موضوع انرژي هسته اي پرداخته شده است، گفت: مقوله "تروريسم" به عنوان موضوع جشنواره سوم، انتخاب شد که خوشبختانه از سوي شرکت کنندگان، به خوبي، مورد استقبال قرار گرفت.
فيض، هدف از انتخاب موضوع تروريسم در بخش ويژه جشنواره را پاسخ به اتهاماتي که جهان غرب به ملت هاي شرق در اين زمينه وارد مي کنند، عنوان کرد.
او، ايجاد فضاي تهران قديم در محل برگزاري اين جشنواره را يکي از برنامه هاي جنبي، برشمرد و افزود: بسياري از طنزهاي ما از تقابل ايجاد شده ميان فضاي سنتي با دنياي امروز بوجود آمده است.
فيض، بقال بازي، موسيقي سنتي (با زمينه طنز) و برپايي نمايشگاهي از آثار منتشر شده از گل آقا و دفتر طنز حوزه هنري را که در دو غرفه در تالار انديشه حوزه هنري تشکيل مي شود را به عنوان ديگر برنامه هاي جنبي اين جشنواره، معرفي کرد.
سومين جشنواره سراسري طنز مکتوب در روزهاي 25 و 26 آبان در تهران، تقاطع حافظ و سميه،‌ حوزه هنري تالار انديشه برگزار مي شود.
در اين جشنواره به برگزيدگان در چهار رشته شعر، نثر،‌ داستان و فيلمنامه کوتاه، سه جايزه به نفر اول (پنج سکه بهار آزادي، تنديس جشنواره و ديپلم افتخار)، نفر دوم (چهار سکه بهار آزادي و لوح تقدير) و نفر سوم (سه سکه بهار آزادي و لوح سپاس) اهدا خواهد شد.
در بخش ويژه نيز در هر بخش به يک نفر جايزه نفر اول رشته هاي ديگر تعلق مي گيرد.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 21:50  توسط   | 

دبيرخانه دايمي جشنواره سراسري طنز مکتوب راه اندازي مي شود

دبير سومين جشنواره سراسري طنز مکتوب، از راه اندازي دبيرخانه دايمي اين جشنواره خبر داد.
سومين جشنواره سراسري طنز مکتوب، قرار است در روزهاي 25 و 26 آبان در تهران، تقاطع خيابان حافظ و سميه، حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، تالار انديشه برگزار شود.
به گزارش ايرنا، "ناصر فيض"، در حاشيه نشست خبري سومين جشنواره سراسري طنز مکتوب، در جمع خبرنگاران گفت: با راه اندازي دبيرخانه دايمي، از سال بعد،‌ تعداد و سرعت دريافت آثار بيشتر شده و در نتيجه با دقت بيشتري مورد ارزيابي قرار مي گيرند.
او همچنين يکي ديگر از تصميم ها براي برگزاري اين جشنواره در سال آينده را، حمايت و مشارکت ارگان هاي ديگر عنوان کرد.
به گفته دبير سومين جشنواره سراسري طنز مکتوب، امسال نيز مثل روال سالهاي گذشته، داوران و آثار نفرات اول تا سوم و آثار ارسالي در قالب يک کتاب منتشر خواهد شد.
ناصر فيض، در حاشيه اين نشست، در گفت وگو با ايرنا، درباره برگزاري دومين انتخاب کتاب سال طنز، با اشاره به اينکه پارسال انتخاب کتاب سال طنز براي اولين بار در کشور برگزار شد، هدف از برگزاري آن را توجه و نگاه مسووليني که کتاب سال دفاع مقدس، داستان و ... را برگزار مي کنند به کتاب طنز دانست.
دبير سومين جشنواره سراسري طنز مکتوب، به محدود بودن تعداد طنز پردازها اشاره کرد و افزود: قطعا تعداد آثار چاپ شده در حوزه طنز نيز محدود است و براي برگزاري اين مراسم بايد بعد از چند سال که آثار جمع شد، اقدام کرد.
وي، در پايان سخنانش خاطر نشان کرد که ما متولي برگزاري دومين انتخاب کتاب سال طنز نيستيم، اما اگر در آينده احساس کنيم که اين اتفاق بايد يک بار ديگر روي دهد، اين کار را انجام مي دهيم.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 21:46  توسط   | 

دانش آموزان برتر کتابخوان و کتابداران فعال و مدارس معرفي مي‌شوند

مراسم تجليل از کتابخوانان برتر و کتابداران فعال مدارس با هدف ارتقاي سطح مطالعه غير درسي دانش آموزان، بيست و ششم آبان با حضور "محمد حسين صفار هرندي" و "علي احمدي" وزراي فرهنگ و ارشاد اسلامي و آموزش و پرورش در تالار فرهنگ برگزار مي‌شود.
به گزارش ايرنا از ستاد اطلاع رساني شانزدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران، در اين مراسم که جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نيز حضور دارند، از 90 نفر از دانش آموزان برتر کتابخوان و کتابدارن فعال کتابخانه هاي مدارس کشور تجليل مي‌شود.
گشايش يازدهمين دوره طرح ملي 30 هزار نمايشگاه کتاب در 30 هزار مدرسه و تجليل از دانش آموزان برتر کتابخوان و کتابداران فعال کتابخانه هاي مدارس روز کتاب، دانش آموز و خانواده، ساعت 8 صبح برگزار مي‌شود.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 21:44  توسط   | 

نمايشگاه نقاشي و کارگاه آموزشي نسخ خطي در هفته کتاب برگزار مي‌شود

مديرکل روابط عمومي و امور بين الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملي، گفت: همزمان با شانزدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران، نمايشگاه آثار نقاشي و نوشتاري دانش آموزان و کارگاه آموزش نسخ خطي به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملي، در کتابخانه ملي برگزار مي‌شود.
به گزارش ايرنا از شانزدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران، "حامد ياري"، افزود: بدنبال ديدار گروه هاي دانش آموزي از بخش هاي مختلف اين کتابخانه، از آنها خواستيم تصاويري از بازديد خود را در قالب نقاشي ارايه دهند که از ميان اين نقاشي ها، برگزيده آنها را همزمان با هفته کتاب از چهارشنبه 22 آبان ماه در اين کتابخانه به نمايش مي‌گذاريم.
وي، اظهار داشت: کارگاه آموزشي نسخ خطي با حضور استاد عبدالله انوار با موضوع "فهرست نويسي جنگ ها" 23 آبان از ساعت 14 در اين کتابخانه، برگزار مي‌شود.
ياري، ادامه داد: اهداي کتاب به کتابخانه هاي مساجد و بازديد شاعران از کتابخانه ملي 25 آبان و تقدير از کتابداران رزمنده و ايثارگر از ديگر برنامه هاي اين کتابخانه است که 28 آبان برگزار مي‌شود.
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 21:42  توسط   | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر