نمایه تهران

اخبار و اطلاعات شهر تهران

فيلم‌هاي برگزيده انجمن روزنامه نگاران مسلمان در فجر معرفي مي‌شوند

فيلم‌هاي برگزيده انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در بيست و ششمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر، ‪ ۱۴‬اسفند با حضور روزنامه نگاران، خبرنگاران و هنرمندان معرفي مي‌شوند.
به گزارش ايرنا، اين تشكل براي نخستين بار پس از بررسي فيلم‌هاي به نمايش درآمده در جشنواره فجر امسال اقدام به انتخاب فيلم‌هاي برتر نموده است.
برنامه تقدير از برگزيدگان فجر از نگاه انجمن روزنامه نگاران مسلمان در مجتمع فرهنگي و هنري سيد الشهدا(ع) برگزار مي‌شود.
بر اساس اعلام اين انجمن، فيلم برگزيده انجمن روزنامه نگاران مسلمان پس از اين مراسم نمايش داده مي‌شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 0:21  توسط   | 

تا پايان سال جاري ‪ ۱۸‬نمايش در تالارهاي شهر تهران اجرا مي‌شود

تا پايان سال جاري در مراكز مختلف فرهنگي و هنري و تالارهاي نمايشي شهر تهران ‪ ۱۸‬اثر نمايشي به صحنه مي‌روند.
به گزارش ايرنا، در مجموعه تئاتر شهر نمايش‌هاي "ملاقات بانوي سالخورده" به كارگرداني حميد سمندريان در تالار اصلي، "كريستال تاور" به كارگرداني "نصرالله قادري" در تالار سايه،"تهرن" به كارگرداني محمود استادمحمد در تالار قشقايي، "خنجره‌ها" به كارگرداني امير آتشاني در كارگاه نمايش و نمايش‌هاي "سه‌گانه ميتراس" و "امپراتور و آنجلو" به كارگرداني امير دژاكام در تالار چهارسو به صحنه مي‌روند.
همچنين تالارهاي حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي نيز تاپايان سال جاري ميزبان دو نمايش در سالن‌هاي ماه و تماشاخانه مهر است.
سالن ماه در حال حاضر شاهد اجراي نمابش "عشق باران" به كارگرداني مجيد امرايي است كه در ساعت ‪ ۱۸‬و تا ‪ ۱۵‬اسفند اجرا مي‌شود. تماشاخانه مهر نيز شاهد اجراي نمايش "ياهوپرپا" به كارگرداني فرشاد منظوفي‌نياست كه در ساعت ‪ ۱۹‬اين تالار روي صحنه مي‌رود.
تئاتر مولوي در دو سالن خود سه اجرا را پشت سر مي‌گذارد.نمايش"مرده‌هاي بي‌كفن و دفن" نوشته ژان پل سارتر با كارگرداني اميرحسين حريري در نوبت ‪ ۱۷/۳۰‬سالن اصلي و نمايش "خاله ايران" نوشته مرضيه رشيدبيگي با كارگرداني آشا محرابي و پريسا مقتدي در نوبت ‪ ۱۹/۱۵‬درسالن كوچك و نمايش "تئاتر بي‌حيوان" نوشته ژان ميشل ريب با ترجمه شهلا حائري و كارگرداني مهدي مكاري در نوبت ‪ ۲۰‬سالن اصلي روي صحنه هستند.
تالار سنگلج نيز تا پايان سال ميزبان نمايش "فرات، آئينه مسيح" به كارگرداني مداحيان است كه در ساعت ‪ ۱۹‬روي صحنه مي‌رود.
تالار وحدت بنياد رودكي در حال حاضر به اجراي نمايش "رودكي، شاعر واژه‌هاي سبز" اختصاص دارد. اين نمايش نوشته ايوب آقاخاني است و علي پويان آن را كارگرداني كرده است. اجراي اين نمايش در ساعت ‪ ۱۸‬انجام مي‌شود.
تالار محراب اداره كل ارشاداسلامي استان تهران نيز تا پايان سال ميزبان اجراي نمايش "سليمان" به كارگرداني حميد صفايي در ساعت ‪ ۱۹‬است.
اين سالن نمايش نيز درحال حاضر ميزبان نمايش "آدم خوابش مي‌گيره" نوشته علي نصيريان و كارگرداني خسرو شجاع زاده است كه تا ‪ ۲۰‬اسفند روي صحنه است.
نمايش "خوب و عزيزي ايران زيبا"به كارگرداني حسن دادشكر عنوان نمايشي است كه هم‌اكنون در مركز توليد تئاتر كانون روي صحنه است.
از ديگر نمايش‌هاي كودك و نوجوان در حال اجرا بايد به نمايش "مهمان ناخوانده" كار امير مشهدي‌عباس اشاره كرد كه ساعت ‪ ۱۸/۳۰‬در تالار هنر اجرا مي‌شود.
"كلبه عموتم" به كارگرداني بهروز غريب‌پور در حال حاضر در تالار شهيد آويني فرهنگسراي بهمن روي صحنه است. اين نمايش در ساعت ‪ ۱۹‬و تا پايان سال در اين تالار اجرا مي‌شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 0:16  توسط   | 

دانشجويان اميركبير ميزبان "مولانا، هستِ پنهان"

همايش دو روزه "مولانا، هستِ پنهان"، با تقدير از شهرام ناظری و کیخسرو پورناظری12 و 13 اسفند، در دانشگاه صنعتي اميركبير برگزار مي‌شود.
به گزارش خبرنگار شهر، در این همایش دو روزه، مقالات "خدا در زندگی انسان" توسط حسن فاضلی،"موسیقی و مولانا " توسط مهدی ستایشگر، "تجلی حماسه عرفانی در مثنوی" توسط ميرجلال‌الدين کزازی و "مولانا در تقابل و همسویی با اندیشمندان دیروز و امروز" توسط توفیق سبحانی ارائه مي‌شود.
همچنين در اين همايش، مهديه الهی قمشه‌ای سخنرانی خواهد كرد و شهرام ناظری، کیخسرو پورناظری، بهاءالدین خرمشاهی، جلالی، رييس کتابخانه مجلس شورای اسلامی، علی‌اصغر محمدخانی، رایزنان فرهنگی سفارت‌های ترکیه، افغانستان، هند، پاکستان، تاجیکستان و همچنین دکتر تمیزال، استاد دانشگاه سلجوق ترکیه به عنوان مهمان و مدعوين ویژه در برنامه حضور خواهند داشت، ضمن آن‌كه از فعالیت‌های هنری شهرام ناظری و کیخسرو پورناظری نيز تقدیر مي‌شود.
اين همایش با هدف بررسي ابعاد جدیدی از اندیشه مولانا و معرفی آثار تولیدشده در این زمینه، به همت کانون ادبی و موسیقی دانشگاه امیركبیر و با همکاری موسسه گسترش اندیشه و عرفان مولانا و وزارت علوم، تحقيقات و فناوري برگزار می‌شود.
برپايي نمايشگاهي از آثار خوشنويسي و آثار هنری زهره قادری، هنرمند نقاش، اجراي موسیقی نواحی به صورت تکنوازی و برپايي نمايشگاه کتاب و لوح فشرده مرتبط با مولانا از ديگر برنامه‌هاي این همایش دو روزه است.
همایش "مولانا، هستِ پنهان" از ساعت 13 تا 20 در آمفی تئاتر مرکزی دانشگاه امیر کبیر برپا مي‌شود و حضور در آن برای عموم آزاد است.
علاقه مندان مي‌توانند برای كسب اطلاعات بیشتر و نحوه شرکت در همایش به نشاني اينترنت http://www.molananews.com مراجعه كنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:53  توسط   | 

آموزش سياسي ويژه دانشجويان دانشگاه تهران

نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه براي دانشجويان دانشگاه تهران در ترم دوم سال تحصيلي 86-87، كارگاه آموزش سياسي برگزار مي‌كند.
به گزارش خبرنگار شهر، اين دوره آموزشي سياسي، حداكثر سه ترم دانشجويي و به مدت يك سال و نيم و حداقل دو ترم يا يك سال طول خواهد كشيد و جمع واحدهاي آن نيز به ارزش 12 واحد درسي است كه دانشجويان مي‌توانند در هر ترم حداكثر سه درس به ارزش شش واحد انتخاب كنند.
برنامه اين كارگاه به شرح زير است:
- غرب‌شناسي، دكتر باوند، زمان يكشنبه‌ها، ساعت 15 تا 17، دوازده جلسه؛
- جريان‌شناسي فكري سياسي انقلاب اسلامي ايران(1)، دكتر سليماني، سه‌شنبه‌ها، ساعت 15 تا 17 و چهارشنبه‌ها، ساعت 13 تا 15، دوازده جلسه؛
- جريان‌شناسي فكري سياسي انقلاب اسلامي ايران (2)، دكتر سليماني، سه‌شنبه‌ها، ساعت 13 تا 15، دوازده جلسه؛
- آموزش روزنامه‌نگاري و بازديد از روزنامه‌هاي پرتيراژ كشور، آقاي غفراني، شنبه‌ها، ساعت 15 تا 17، دوازده جلسه؛
- بررسي تطبيقي قانون اساسي جمهوري اسلامي؛
- كارنامه جمهوري اسلامي ايران.
علاقه‌مندان مي‌توانند براي كسب اطلاعات بيشتر به نشاني: خيابان 16 آذر، جنب كوچه رهنما، پلاك 30، طبقه سوم، مراجعه و يا با شماره 61112685 تماس بگيرند.
اين دوره آموزشي از دوازدهم اسفند آغاز خواهد شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:52  توسط   | 

بررسي "سكولاريزاسيون در ايران"

انجمن جامعه‌شناسي ايران، سلسله نشست‌هاي "بررسي احتمالات عرفي‌شدن در ايران" را برگزار مي‌كند.
به گزارش خبرنگار شهر، گروه جامعه‌شناسي دين انجمن جامعه‌شناسي ايران در دومين دوشنبه هر ماه، سلسله نشست‌هاي "بررسي احتمالات عرفي‌شدن در ايران" را برگزار مي‌كند كه در چهارمين نشست از اين سلسله، حسن محدثي، استاد دانشگاه، "ديدگاهي متفاوت درباره سكولاريزاسيون در ايران" را بررسي مي‌كند.
اين نشست از ساعت 16 و 30 دقيقه روز سيزدهم اسفند‌، در دفتر انجمن جامعه‌شناسی ایران واقع در پل گیشا، دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران برگزار خواهد ‌شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:50  توسط   | 

گزارشي از اجراهاي تالارهاي نمايشي تهران

چهارده نمايش طي هفته جديد در تالارهاي نمايشي تهران به صحنه مي‌روند.
به گزارش ايسنا، نمايش «ملاقات بانوي سالخورده» نوشته‌ فردريش دورنمات با كارگرداني حميد سمندريان ساعت 19 در تالار اصلي به صحنه مي‌رود.
تالار «چهارسو» نيز اين هفته ميزبان دو نمايش به كارگرداني امير دژاكام است. نمايش «سه‌گانه ميتراس» نوشته سيمين اميريان ساعت 17:45 و نمايش «امپراطور و آنجلو» نوشته ايوب آقاخاني ساعت 19 در اين تالار اجرا خواهد داشت.
نمايش «تهرن» نوشته و كار محمود استاد محمد نيز ساعت 19:30 در تالار قشقايي مجموعه تئاترشهر به صحنه مي‌رود.
نمايش «كريستال تاور» با كارگرداني نصرالله قادري نيز ساعت 17:30 در تالار سايه ، نمايش «خنجره‌ها» نوشته مهدي پوررضائيان با كارگرداني امير آتشاني نيز ساعت 18:30 در كارگاه نمايش به اجرا مي‌رود.
تالار هنر نيز اين هفته پذيراي نمايش مناسبتي «مهمانان ناخوانده» نوشته مشترك امير مشهدي عباس و منوچهر اكبرلو با كارگرداني مشهدي عباس در ساعت 18:30 است.
فرهنگسراي بهمن نيز بعد از پايان‌يافتن جشنواره‌ بيست‌وششم تئاتر فجر همچنان فعاليت اجرايي خود را با نمايش «كلبه عمو تم» با كارگرداني بهروز غريب‌پور در ساعت 18:30 ادامه مي‌دهد.
تالار مولوي نيز از اين هفته با اجراي سه نمايش فعاليت خود را از سر مي‌گيرد.
نمايش «خاله ايران» با كارگرداني مشترك پريسا مقتدي و آشا محرابي ساعت 19:15 در تالار كوچك مولوي و دو نمايش «مرده‌هاي بي‌كفن و دفن» نوشته ژان پل سارتر با كارگرداني اميرحسين حريري ساعت 17:30 و نمايش «تئاتر بي‌حيوان» با كارگرداني مهدي مكاري ساعت 20:30 در تالار اصلي اين مجموعه به صحنه مي‌روند.
خانه نمايش اداره تئاتر هم با اجراي نمايش «آدم خوابش مي‌گيره» نوشته علي نصيريان و با كارگرداني خسرو شجاع‌زاده در ساعت 18 فعاليت خود را پي مي‌گيرد.
تالار محراب هم با اجراي نمايش «سليمان نبي» به كارگرداني حميد صفايي در ساعت 19 فعاليت خود را آغاز كرده است.
نمايش مذهبي «فرات آيينه مسيح» نوشته‌ ياسين حجازي و با كارگرداني محمدرضا مداحيان نيز ساعت 19 در تالار سنگلج به صحنه مي‌رود.
نمايش «رودكي شاعر واژه‌هاي سبز» نوشته ايوب آقاخاني با كارگرداني علي پويان هم قرار است از هجدهم اسفند در تالار وحدت اجراي خود را آغاز مي‌شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:31  توسط   | 

نمايشگاه پوستر تئاتر ايران تا پايان سال تمديد شد

نمايشگاه 25 سال پوستر تئاتر ايران تا پايان اسفند در موسسه فرهنگي هنري صبا تمديد شد.
به گزارش ايسنا، اين نمايشگاه كه با شروع بيست‌وششمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر در موسسه فرهنگي هنري صبا و در دو بخش مسابقه و مرور كار خود را آغاز كرده بود، پيش از اين قرار بود تا 16 اسفند در اين مجموعه برپا باشد، اما تا آخر اسفند به كار خود ادامه مي‌دهد.
همچنين مراسم اختتاميه اين نمايشگاه كه پيش از اين قرار بود، به‌صورت مجزا از اختتاميه تئاتر فجر در موزه هنرهاي معاصر برگزار شود، به خاطر آماده نبودن كتاب بيست و پنج سال پوستر تئاتر ايران با تاخير برگزار مي‌شود.
گفتني است: در بخش مسابقه اين نمايشگاه 80 پوستر تئاتر منتخب از ميان 285 پوستر به‌نمايش و داوري گذاشته شده است که در نهايت به سه اثر برگزيده جوايزي تعلق مي‌گيرد.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:28  توسط   | 

نمايش مستند «درياي پارس»

ایسنا - «درياي پارس» به كارگرداني منوچهر طياب 14 اسفند ساعت 18 در خانه هنرمندان ايران به نمايش درمي‌آيد.
فيلم مستند‌«‌درياي پارس» موقعيت جغرافيايي و ژئوپلتيكي، تاريخ تمدن و فرهنگ‌هاي گوناگون منطقه خليج فارس و درياي عمان را به تصوير مي‌كشد.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:26  توسط   | 

هفت فيلم در سينما كوچك حوزه هنري

ایسنا - هفت فيلم مطرح روز جهان در برنامه اين هفته سينما كوچك حوزه هنري روي پرده مي‌رود.
«سوئيني‌تاد» اثر «تيم برتون» با بازي «جاني دپ» در سانس 15:30 يكشنبه 12 اسفند، 15 اسفند «قتل جسي جيمز» توسط رابرت فوردترسو ساخته «ادوارد دومينيك» با بازي « براد پيت» در سانس 17:30 روزهای 12 و 17 اسفند، «جنگ چارلي ويلسون» اثر «مايكل نيكولز» با بازي « جك نيكلسون» در سانس 15:30 دوشنبه 13 اسفند و سانس 17:30 پنج‌شنبه 16 اسفند، «فهرست خداحافظي» با بازي « مورگان فريمن» در سانس 17:30 دوشنبه 13 اسفند و پنج‌شنبه 14 اسفند، «كشوري براي پيرمردها نيست» اثر برادران كوئن با بازي « تامي لي جونز» در سانس 17:30 سه‌شنبه 14 اسفند و «خون به پا خواهد شد» اثر « پل توماس اندرسون» با بازي « دانيل دي لوئيس» در سانس 17:30 چهارشنبه 15 اسفند به نمايش گذاشته مي‌شوند.
سالن كوچك حوزه هنري در تقاطع خيابان‌هاي حافظ و سميه واقع است.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:24  توسط   | 

همايش "هست پنهان" درباره‌ مولانا برپا مي‌شود

همايش مولانا با عنوان «هست پنهان» برگزار مي‌شود.
به گزارش ايسنا، در اين همايش دوروزه كه از ساعت 13 تا 20 روزهاي 12 و 13 اسفند، در آمفي‌تئاتر مركزي دانشگاه صنعتي اميركبير برگزار خواهد شد، حسين الهي قمشه‌اي،‌ بهاء‌الدين خرمشاهي، توفيق سبحاني، ميرجلال‌الدين كزازي و كريم زماني سخنراني خواهند كرد.
همچنين بنا بر اعلام كانون موسيقي و كانون ادبي اين دانشگاه، برنامه با هنرنمايي شهرام پورناظري، كيخسرو پورناظري و محسن نفر در عرصه‌ موسيقي همراه خواهد بود.
همايش «هست پنهان» با همكاري دانشگاه صنعتي اميركبير، مؤسسه‌ گسترش انديشه و عرفان مولانا و وزارت علوم، تحقيقات و فناوري برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:16  توسط   | 

سوابق تحصيلي جايگزين معدل در كنكور شد

معاون سازمان سنجش آموزش كشور با اشاره به نحوه تاثير سوابق تحصيلي داوطلبان در آزمون سراسري سال 87، از تاثير 15 درصدي سوابق تحصيلي در كنكور87، لحاظ سوابق تحصيلي 73 درصد داوطلبان در نمره كل كنكور خبر داد.
دكتر ابراهيم خدايي در گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران با اشاره به آخرين جزييات تاثير سوابق تحصيلي داوطلبان در آزمون سراسري سال 87، اظهار كرد: در كنكور 86 سوابق تحصيلي تا 15 درصد در نمره كل داوطلبان اعمال مي‌شد، البته در اين رابطه معدل كتبي داوطلباني كه در امتحانات سراسري و نهايي آموزش و پرورش شركت كرده بودند به عنوان سوابق تحصيلي لحاظ مي‌شود.
وي با بيان اينكه براي كنكور 87 نيز سوابق تحصيلي تا 15 درصد در نمره كل آزمون داوطلبان اعمال مي‌شود، تصريح كرد: البته تاثير سوابق تحصيلي براي امسال با تغييراتي روبرو بوده است، به عبارت ديگر در آزمون امسال براي سه دسته از داوطلبان، سوابق تحصيلي احتساب مي‌شود كه اين داوطلبان شامل افرادي مي‌شوند كه در سالهاي 84، 85 و 86 به صورت نهايي و سراسري ديپلم اخذ كرده‌اند.

نمرات حدود 10 درس به عنوان سوابق تحصيلي داوطلب لحاظ مي‌شود

معاون سازمان سنجش افزود: در آزمون سراسري سال 87 به جاي معدل، نمرات دروس مشخص شده به عنوان سوابق تحصيلي داوطلبان اعمال مي‌شود، در اين راستا بسته به نوع ديپلم داوطلب، يعني ديپلم رياضي، علوم تجربي، علوم انساني و علوم معارف اسلامي نمرات حدود 10 درس به عنوان سوابق تحصيلي داوطلب لحاظ مي‌شود.
به گفته وي، بر اين اساس نمرات داوطلبان از آموزش و پرورش اخذ شده و بر اساس ضرايب مشخص شده براي هر درس، مراحل تراز كردن و نمره كل سازي طي شده و نمره نهايي داوطلب تا 15 درصد در نمره كل كنكور لحاظ مي‌شود.
دكتر خدايي با بيان اينكه 73 درصد داوطلبان كنكور87 در امتحانات سراسري سالهاي 84 و 85 و 86 آموزش و پرورش شركت كرده‌اند، گفت: حدود 980 هزار نفر از داوطلبان آزمون سراسري سال 87 در امتحانات سراسري سالهاي 84 و 85 و 86 آموزش و پرورش شركت كرده‌اند، بنابراين قانون تاثير15 درصدي سوابق تحصيلي در كنكور تنها براي اين دسته از داوطلبان اعمال مي شود.
وي با بيان اينكه سال گذشته اطلاعات داوطلبان ديپلمه سالهاي 84 و 85 از وزارت آموزش و پرورش اخذ شد، تصريح كرد: در اين ميان برخي از افراد به دليل وجود تفاوت در سيستم دو وزارتخانه شناسايي نشدند و بنابراين براي تاثير 15 درصدي معدل در كنكور بنابر اظهارات خود داوطلب عمل شد البته 99 درصد اطلاعات داوطلبان صحيح بوده و مشكلي ايجاد نشد.
وي با اشاره به عدم تناسب سيستم جمع آوري نمرات آموزش و پرورش با سيستم سازمان سنجش، اظهار كرد: بهبود و به روز كردن اين سيستم‌ها براي اجراي هرچه مطلوبتر اين طرح ضروري است، به عبارت ديگر سيستم‌هاي جمع آوري اطلاعات و نمرات آموزش و پرورش بايد به سمتي برود كه بتوان اطلاعات را از خود آموزش و پرورش اتخاذ كرد تا دقت عمل بالا برود.
وي افزود: البته خود داوطلبان نيز اكثرا اطلاعات دقيقي ارايه مي‌كنند و آمار ارايه اطلاعات نادرست كمتر از صدم درصد مي‌باشد، حتي اگر اطلاعات نادرستي ارايه شود، در زمان ثبت‌نام صحت يا عدم صحت آن مشخص خواهد شد.
معاون سازمان سنجش با بيان اينكه نمره كل كنكور از 100 لحاظ مي‌شود، گفت: براساس طرح كنكور 85 درصد اين نمره از طريق كنكور و 15 درصد مابقي از طريق سوابق تحصيلي داوطلب تامين مي‌شود. البته اين 15 درصد به دليل رقابت بالاي بين داوطلبان تاثير زيادي در قبولي يا عدم قبولي داوطلب خواهد داشت.

رابطه مستقيم و تاثير گذاري بين سوابق تحصيلي و نمرات آزمون داوطلبان وجود دارد

وي با اشاره به تاثير قطعي 15 درصدي سوابق تحصيلي داوطلبان در آزمون سراسري، اظهار كرد: رابطه مستقيم و تاثيرگذاري بين سوابق تحصيلي و نمرات آزمون داوطلبان وجود دارد كه اين مساله بر اساس نمره آزمون تستي داوطلبان، تاثير مثبت يا منفي در نمره كل و قبولي داوطلبان مي‌گذارد.
وي افزود: به عنوان مثال نمره آزمون تستي داوطلبي70 است كه با دارا بودن معدل 12، در نهايت نمره 82 را كسب مي‌كند، از سوي ديگر داوطلبي با نمره تستي 68 و معدل 16 نمره كل 84 را كسب مي‌كند، بر اين اساس معدل باعث اعمال تاثير مثبت و منفي در نمره كل داوطلب مي‌شود.
دكتر خدايي با اشاره به داوطلبان ديپلمه سالهاي قبل از 84، گفت: نمره كل اين داوطلبان به دليل شركت نكردن در امتحانات سراسري و نهايي آموزش و پرورش به صورت 100 درصد از طريق آزمون سراسري تامين مي‌شود.

اوراق امتحانات سراسري در سطح كشوري تصحيح مي‌شود

هنوز ترديدهايي در خصوص تاثير اوراق تشريحي وجود دارد

وي همچنين در خصوص چگونگي تصحيح اوراق امتحانات سراسري و نهايي آموزش و پرورش، اظهاركرد: براساس اين طرح اوراق امتحانات سراسري در سطح كشوري تصحيح مي‌شود نه در دبيرستان محل فارغ التحصيلي داوطلب، كه اين مساله درصد اعمال سلايق و گاها بي عدالتي در تصحيح اوراق را كاهش مي‌دهد، با اين حال هنوز ترديدهايي در خصوص تاثير اوراق تشريحي وجود دارد كه امكان اعمال سليقه مصحح در تصحيح اوراق را تشديد مي‌كند كه وزارت آموزش و پرورش بايد در جهت رفع اين نواقص و اشكالات گام بردارد.
دكتر خدايي همچنين اظهار كرد: سازمان سنجش آمادگي خود را براي كمك به آموزش و پرورش براي طراحي سوالات استاندارد اعلام كرده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:9  توسط   | 

هشتمين نشست پاتوق سبز

در هشتمين نشست تالار گفت‌وگوي محيط زيست شهري «پاتوق سبز» مديريت انرژي در ساختمان بررسي مي‌شود.
به گزارش ايسنا، هشتمين نشست زيست محيطي تالار گفت‌وگوي محيط زيست شهري (پاتوق سبز) با موضوع مديريت انرژي در ساختمان با سخنراني مهندس پرتوي ـ دبير كميته تخصصي مكانيك سازمان نظام مهندسي ـ بعد از ظهر سيزدهم اسفند در شهرداري منطقه ‌٩ برگزار مي‌شود.
اين نشست با حضور مديران شركت بهينه‌سازي مصرف سوخت، معاونان معماري و شهرسازي شهرداري‌هاي مناطق ‌٢٢ گانه، كارشناسان دفتر تدوين و ترويج وزارت مسكن و شهرسازي و اساتيد دانشگاه‌ها، فرهيختگان محيط زيست و دانشجويان علاقه مند برگزار مي‌شود.
لازم به ذكر است مهندس كاظمي ـ رييس شركت بهينه سازي مصرف سوخت ـ ، مهندس كاشاني ـ معاون معماري و شهرسازي شهرداري تهران ـ، مهندس غفاري ـ رييس سازمان نظام مهندسي استان تهران ـ به عنوان اعضاي هيات رييسه در نشست فوق حضور خواهند داشت.
اين نشست از ساعت ‌٣٠/١٥ تا ‌٣٠/١٧ در ساختمان اصلي شهرداري منطقه ‌٩ واقع در خيابان آزادي، نبش استاد معين سالن آمفي تئاتر، طبقه همكف برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:6  توسط   | 

پاينده آشنايي با رمان مدرنيستي را تدريس مي كند

حسين پاينده پس از اتمام كلاس‌هاي بررسي و تحليل داستان كوتاه و رمان رئاليستي، به‌زودي تدريس دوره رمان مدرنيستي را آغاز مي كند.

به گزارش فارس، حسين پاينده، استاد دانشگاه علامه طباطبايي و منتقد دوره دوم كلاس هاي آشنايي با رمان تحت عنوان «رمان 2» كه به رمان مدرنيستي اختصاص دارد را در حوزه هنري استان تهران تدريس مي كند.
دوره اول اين كلاس‌ها كه نقد رمان رئاليستي اختصاص داشت كه اخيرا پايان يافته و پيش از ان نيز پاينده در 10 جلسه به بررسي و تحليل داستان كوتاه پرداخت.
علاقه‌مندان براي ثبت نام در اين كلاس‌ها مي‌توانند حداكثر تا 16 اسفند به حوزه هنري استان تهران به نشاني خيابان شهيد احمدقصير (بخارست)، خيابان دوازدهم، شماره 28 مراجعه كنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:0  توسط   | 

پخش فيلم المپيكي «مجيد مجيدي» در خبرگزاري فارس

فيلم «رنگ‌ها به پرواز در مي‌آيند» فيلم كوتاه «مجيد مجيدي» درباره المپيك پكن كه در سراسر جهان با استقبال روبه‌رو شده در خبرگزاري فارس قابل دسترسي است.

به گزارش فارس، فيلم كوتاه «مجيد مجيدي» درباره بازي‌هاي المپيك پكن با نام «رنگ‌ها به پرواز در مي‌آيند» به عقيده چيني‌ها بهترين فيلم درباره المپيك پكن است.
بنا بر اين گزارش، مجيدي در اين فيلم كه «رنگ‌ها به پرواز درمي‌آيند» نام دارد، انتظار كودكان براي بازي‌هاي المپيك پكن را سوژه قرار داده است.
«رنگ‌ها به پرواز درمي‌آيند» به دنياي كودكان بسيار توجه دارد و كوشيده است تا با به تصوير كشيدن آنها در اين فيلم ، بخشي از فرهنگ پنج هزار ساله چين و زيبايي‌ها و سنن شهر ميزبان المپيك 2008 را نشان دهد.
اين پنج فيلم كوتاه از اواخر هفته گذشته از شبكه CCTV-2، تلويزيون ملي ايتاليا، فرانسه پخش شد و سايت Sohu.com نيز اين فيلم‌ها را به صورت آنلاين در دسترس تمامي كاربران سراسر جهان قرار داده است.
به گزارش فارس، دولت چين به منظور اجراي پروژه‌اي با نام پروژه‌ تصويري پكن، از كارگردانان مشهوري چون «جوزپه تورناتوره»،از ايتاليا، «مجيد مجيدي»از ايران، «پاتريس لوكنت» از فرانسه، «داريل گودريچ» از انگلستان، و «اندرو واي كيونگ» از هنگ‌كنگ دعوت كرد تا به منظور تبليغ بازي‌هاي المپيك پكن، هر كدام يك فيلم كوتاه بسازند.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:54  توسط   | 

جزئیات وام ضروری برای دانشجویان مبتکر و ممتاز اعلام شد

صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به دانشجویان مبتکر دوره روزانه 10 میلیون ریال وام ضروری پرداخت می کند که 60 درصد آن قبل از شروع و 40 درصد آن پس از انجام 70 درصد از طرح به دانشجو پرداخت می شود.

به گزارش مهر، دانشجویانی که در طول تحصیل، اختراعات و ابتکاراتی انجام دهند با تأیید سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران، دبیرخانه جشنواره خوارزمی، جشنواره جوان خوارزمی و معاونت پژوهشی دانشگاه دانشجوی مبتکر محسوب می ‌شوند و می توانند از صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم وام دریافت کنند. 
دانشجویان ممتاز و نمونه نیز از ترم سوم تحصیل می‌ توانند از صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم درخواست وام کنند. حداقل معدل دانشجویان ممتاز در زمان درخواست وام باید 17 باشد.
وام به دانشجویان ممتاز و نمونه با تأیید دفتر هدایت استعدادهای درخشان و موافقت معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه پرداخت می ‌شود. 
وام تحصیلی دانشجویان ممتاز 3 برابر سقف وام تحصیلی سایر دانشجویان و وام ازدواج آنها حداکثر سقف وام ازدواج بدون امتیازبندی سایر دانشجویان است. 
وام ضروری دوره های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته دانشجویان ممتاز دو برابر سقف وام ضروری سایر دانشجویان بدون امتیازبندی و سایر مقاطع 3 برابر سقف وام ضروری بدون امتیازبندی است.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:35  توسط   | 

آغاز ثبت نام دوره کارشناسی فراگیر پیام نور از روز دوشنبه / زمان دقیق ثبت نام دوره کارشناسی ارشد مشخص

قائم مقام دانشگاه پیام نور گفت: زمان قطعی ثبت نام دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی ارشد مشخص نشده است.

دکتر اصغر ابوالحسنی در گفتگو با مهر با بیان این مطلب افزود: ثبت نام دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی 13 اسفند انجام خواهد شد.
وی ادامه داد : بررسی های لازم برای زمان دقیق ثبت نام داوطلبان دوره های فراگیر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری انجام خواهد شد اما به طور قطع ثبت نام دوره دکتری در فروردین سال 87 صورت می گیرد.
قائم مقام دانشگاه پیام نور تاکید کرد: همچنین ثبت نام دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی ارشد هفته آخر اسفند یا اوایل فروردین سال 87 انجام خواهد شد و زمان دقیق آن به هیچ وجه مشخص نیست.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:33  توسط   | 

نخستین سمینار کشوری نانو شبیه سازی زیستی برگزار می شود

نخستین سمینار کشوری نانو شبیه سازی زیستی (Nanobiosimulation) از سوی دانشگاه علوم پزشکی تهران و با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو 16 اسفند برگزار می شود.

به گزارش مهر، این سمینار کشوری توسط مرکز آموزش و پژوهش نانو پزشکی بیمارستان شریعتی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می شود.
در این سمینار یک روزه که با هدف گسترش دانش شبیه سازی زیستی به عنوان "شاخه سوم پژوهش" با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو برگزار می شود، اساتیدی چون دکتر رفیعی تبار، دکتر جمالی، دکتر غریب زاده، دکتر لهراسبی و دکتر سرداری حول محورهای مقدمات شبیه سازی زیستی، روش های شبیه سازی و کاربردهای In Silico به سخنرانی خواهند پرداخت.
نخستین سمینار کشوری نانو شبیه سازی زیستی روز 16 اسفند در تالار امام بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار می شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:32  توسط   | 

تشریح سرانجام قانون حذف کنکور / وظایف سازمان سنجش پس از حذف کنکور

قانون حذف کنکور که مدتی پیش توسط مجلس تصویب و مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت تصریح می کند که باید شرایطی برای حذف کنکور تا سال 1390 فراهم شود. رئیس سازمان سنجش در گفتگو با مهر آخرین وضعیت قانون کنکور و امکان اجرای آن را تشریح کرد.

دکتر عبدالرسول پورعباس در گفتگو با مهر، درباره پیش بینی برای اجرایی شدن طرح حذف کنکور در سال 1390 افزود: طرح حذف کنکور در سال 90 بر مبنای جایگزینی سوابق به جای آزمونهای سراسری است. سوابق تحصیلی در قانون تعریف شده و به امتحاناتی که به صورت همزمان و سراسری در کل کشور برگزار می شود، اشاره شده است.
وی اظهار داشت: براساس این قانون، تاکنون تنها آزمون سال سوم دبیرستان به میزان 15 درصد در کنکور لحاظ شده است. برای اجرایی شدن این قانون، آموزش و پروش باید امتحانات مقاطع دیگر را نیز به شکل سراسری برگزار کند.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: اگر بخواهیم سوابق را جایگزین کنکور کنیم، آموزش و پرورش باید امتحانات دوم و سوم و پیش دانشگاهی را به شکل سراسری برگزار کند در حال حاضر فقط سال سوم را داریم.

زمان برای اجرای طرح حذف کنکور در سال 90 گذشته است

وی اضافه کرد: اگر بخواهیم سال 90 را مبنای حذف کنکور قرار دهیم زمان فعلی برای اجرای سراسری امتحانات دیر شده است. در صورتی که آزمون پیش دانشگاهی و سال سوم دبیرستان امسال به صورت سراسری برگزار شود، در سال 90 تنها بخشی از داوطلبان کنکور سوابق کامل دارند. در غیر این صورت عده کثیری از داوطلبان در سال 90 فاقد سوابق تحصیلی هستند.

اجرای طرح حذف کنکور وابسته به اقدامات آموزش و پرورش است

پورعباس افزود: سازمان سنجش مشروط بر داشتن سوابق تحصیلی و در صورتی که آموزش و پرورش سوابق را ایجاد کند، آمادگی جایگزینی سوابق را دارد. به میزانی که آموزش و پرورش بتواند سوابق تحصیلی ایجاد کند، به مرور سوابق تحصیلی را جایگزین کنکور خواهیم کرد. امیدواریم تا سال 90 این اتفاق بیافتد اما پیش بینی آن مشخص نیست.
وی با بیان اینکه هم اکنون در دوره گذر به سر می بریم، گفت : اجرای این قانون نیاز به دوره گذری 3 تا 4 ساله دارد تا تمامی داوطلبان دارای سابقه تحصیلی شوند. امسال که به عنوان سومین سال آزمونهای سراسری را لحاظ می کنیم 80 درصد پوشش داوطلبان دارای این سابقه تحصیلی بودند.
رئیس سازمان سنجش اضافه کرد: در مجموع رقابت برای رفتن به دوره های مطلوب روزانه و بخشی از دوره های شبانه است.
وی اظهار داشت: سازمان سنجش آمادگی داشت امسال، ضریب سوابق تحصیلی را در کنکور بالا ببرد و در این زمینه مذاکراتی نیز صورت گرفت.

وظایف سنجش با اجرای طرح حذف کنکور تغییری نمی کند

پورعباس درباره نقش سازمان سنجش در زمان حذف کنکور به مهر گفت : نقش سازمان سنجش در زمان حذف کنکور تغییر چندانی نخواهد کرد. در آن زمان نیز مانند اکنون ثبت نام، انتخاب رشته و .. انجام می شود. ریز نمرات دبیرستان داوطلبان از آموزش و پرورش دریافت و روی تراز برده می شود و کارنامه علمی بر مبنای ریز نمرات صادر می شود. بر اساس این کارنامه که قبلا نمره خام آن از کنکور گرفته می شد و سال 90 از سوابق تحصیلی، انتخاب رشته انجام خواهد شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:29  توسط   | 

1500 فعال فرهنگی مساجد کشور تجلیل می‌شوند

ستاد عالی کانونهای فرهنگی هنری مساجد کشور همزمان با سالروز تأسیس این ستاد از 1500 فعال فرهنگی مساجد تجلیل می‌کند.

به گزارش مهر، به مناسبت سالروز تأسیس کانونهای مساجد ویژه برنامه هایی برگزار می شود، این برنامه ها از 12 اسفند آغاز و تا 27 اسفند ادامه خواهند داشت.
راه اندازی کانونها و کتابخانه های جدیدالتأسیس، برگزاری مجموعه همایشهای استانی با حضور ده هزار نفر از فعالان عرصه فرهنگی مساجد و دیدار با مراجع عظام تقلید بخشی از برنامه های این ایام است.
تقدیر از مدیران مسجد محور استانها، غبار روبی مزار شهدا، دیدار با جانبازان، ایثارگران و خانواده معظم شهدا و اهدای ملزومات فرهنگی به کانونها و کتابخانه مساجد از دیگر برنامه های این ایام اعلام شده است.
ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانونهای فرهنگی هنری مساجد کشور بر اساس مصوبه 302 مورخ 18 اسفند 1371 شورای عالی انقلاب فرهنگی، با هدف احیای نقش واقعی فرهنگی و تبلیغی مساجد کشور تشکیل شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:24  توسط   | 

آثار کودکان شاعر نقد می‌شود

تعدادی از اعضای نوقلم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استعدادهای ادبی خود را در یازدهمین شب شعر و داستان مرکز آفرینش‌های ادبی به نمایش می‌گذارند.

به گزارش مهر، در این شب شعر و داستان نزدیک به 100 کودک و نوجوان حضور دارند و تعدادی از این اعضای برگزیده روزهای 14 و 15 اسفند ساعت 15 تا 17 آثار خود را در معرض نقد و داوری کارشناسان ادبی قرار می‌دهند.

قرار است در این برنامه که در مجتمع آفرینش کانون استان تهران مابین فلکه سوم و چهارم تهرانپارس برگزار می‌شود، حمید هنرجو، حمیدرضا شکارسری و شهرام شفیعی نوشته‌های کودکان و نوجوانان را نقد کنند.
همچنین یک سال فعالیت ادبی این برگزیدگان در قالب جزوه‌ای با نام آهنگ بهاران منتشر شده که در اختیار حاضران در برنامه قرار خواهد گرفت. پایان یازدهمین شب شعر و داستان مرکز آفرینش‌های ادبی کانون استان تهران نیز با اهدای جوایزی به برترین شاعران و داستان‌نویسان کودک و نوجوان همراه خواهد بود. این اعضا از میان صدها کودک و نوجوان عضو کلاس‌ها، کارگاه‌ها و انجمن‌های ادبی کانون در استان تهران طی یک سال فعالیت در کتابخانه‌های کانون انتخاب شده‌اند.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:15  توسط   | 

چهارمین جشنواره انتشارات روابط عمومی های کشور برگزار می‌شود

چهارمین جشنواره انتشارات روابط عمومی های کشور از 26 تا 28 اردیبهشت 87 در تهران برگزار می شود و برترینهای روابط عمومی را در بخشهای نشریه داخلی، انتشارات (کتاب، پوستر، بروشور) و روابط عمومی الکترونیک (وب سایت، خبرنامه الکترونیک، اینترانت) معرفی خواهد کرد.

به گزارش مهر، غلام عباس افشار نایب رئیس انجمن متخصصان روابط عمومی ایران و دبیر اجرایی این جشنواره، آخرین مهلت ثبت نام در این جشنواره را 31 فروردین سال آینده اعلام کرد و گفت: علاقه مندان می توانند در بخش رقابتی، کارگاه آموزشی، سمینار تخصصی، نمایشگاه و حمایت مالی نسبت به ثبت نام اقدام کنند. هزینه های ثبت نام در هر یک از موارد فوق و فرمهای مربوطه در سایت انجمن متخصصان روابط عمومی ایران به نشانی  www.PRSA.ir قرار دارد. علاوه بر سایت مذکور اطلاعات مورد نظر از طریق خبرنامه الکترونیکی این جشنواره نیز قابل دسترسی است که با ثبت پست الکترونیک شخصی در سایت مذکور ارسال خواهد شد.
انجمن متخصصان روابط عمومی ایران، برگزاری سه دوره این جشنواره را در کارنامه خود ثبت کرده و با اتکا به این پشتوانه و به منظور افزایش آگاهی های فعالان عرصه روابط عمومی از آخرین دستاوردها و تکنیکهای این رشته و پرهیز از انجام اقدامات موازی، برگزاری چهارمین جشنواره انتشارات روابط عمومی ها را در دستور کار خود قرار داده است.
افشار در همین باره خاطرنشان کرد: این جشنواره در دو گروه تهران و استانها طراحی شده و اجرا خواهد شد و برگزیدگان هر یک از بخشهای رقابتی به تفکیک این دو گروه تعیین و تندیس و لوح تقدیر خود را در بخش پایانی سمینار تخصصی این همایش دریافت خواهند کرد.
افشار در پایان از اعطای تخفیف 50 درصدی به دانشجویان رشته های ارتباطات و روابط عمومی و اعضای انجمن متخصصان روابط عمومی خبر داد و افزود: ثبت نام بر اساس تاریخ مراجعه داوطلبان صورت گرفته و بر این اساس هر کس که زودتر مراجعه کند در اولویت است و به محض تکمیل ظرفیت، نسبت به توقف ثبت نام اقدام خواهد شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:14  توسط   | 

"آن جا" در خبرگزاری مهر به نمایش درمی‌آید

فیلم سینمایی "آن جا" ساخته عبدالرضا کاهانی روز 12 اسفند با حضور کارگردان و عوامل در خبرگزاری مهر به نمایش درمی‌آید.

به گزارش مهر، "آن جا" 12 اسفند ساعت 14:30 در خبرگزاری مهر به نمایش درمی‌آید و جلسه نقد و بررسی پس از نمایش فیلم با حضور کاهانی، سه بازیگر اصلی، فیلمبردار و تدوینگر آن برگزار می‌شود.

نمایی از فیلم "آن جا"

"آن جا" در فیلمنامه و ساختار مانند یک اثر تجربی است و به لحاظ ساختاری با "آدم" فیلم قبلی‌ این کارگردان تفاوت‌هایی دارد. در خلاصه داستان این فیلم که به صورت سیاه و سفید فیلمبرداری شده آمده است: "اگر اطراف خانه‌ام را حصار بکشی می‌روم ... حصار را برداری می‌مانم."
در "آن جا" مزدک میرعابدینی، شهرزاد سخن‌سنج، مانا ربیعی، جعفر توکلی، بابک والی، سولماز صدیق افشار و مهران احمدی بازی می‌کنند و سایر عوامل آن عبارتند از نویسنده: ع. کاهانی و م. میرعابدینی، مدیر فیلمبرداری: مسعود سلامی، صدابردار: مازیار رزاقی، مدیر تولید: حمید شیخ‌محمدی، دستیار و برنامه‌ریز: مهران احمدی و عکاس: جواد جلالی.
از خبرنگاران حوزه فرهنگ و هنر رسانه‌ها، منتقدان و اهالی سینما برای حضور در برنامه نمایش و نقد و بررسی "آن جا" دعوت به عمل می‌آید.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:12  توسط   | 

سپیدمشق‌ها در موزه فلسطین به نمایش درمی‌آید

نمایشگاه تازه‌ترین تجربه‌های خوشنویسی تلفیق خط و گرافیک و خط‌ نگاره‌های ازهار شرکا 12 اسفند در موزه هنرهای معاصر فلسطین برپا می‌شود.

به گزارش مهر، نمایشگاه "سپیدمشق" 62 اثر در دو قالب خوشنویسی کلاسیک با قلم نی، تذهیب و نیز خط‌ نگاره‌های نوین روی گل و بوم با تلفیق شیوه‌های خط و گرافیک و ابداعات ترکیبی و نوآوری در فرم و فضای زیباشناسی را شامل می‌شود. شرکا هنرمند خوشنویس و گرافیست و عضو انجمن خوشنویسان است.
نمایشگاه "سپیدمشق" روز 12 اسفند رأس ساعت 16:30 در موزه هنرهای معاصر فلسطین افتتاح می‌شود و علاقه مندان می‌توانند برای حضور در مراسم افتتاحیه و بازدید از نمایشگاه به میدان فلسطین، خیابان طالقانی، خیابان برادران شهید مظفر، تقاطع بزرگمهر، شماره 64 مراجعه کنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:6  توسط   | 

يك ميليون و‪ ۷۰۰‬هزارنوجوان از ‪ ۱۵‬اسفند در برابر هپاتيت ب واكسينه مي‌شوند

ایرنا - معاون سلامت وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكي اعلام كرد كه يك ميليون و‪ ۷۰۰‬هزار نوجوان متولد ‪ ۱۳۶۹‬از ‪ ۱۵‬اسفند در برابر "هپاتيت ب "واكسينه مي شوند.
دكتر" سيد مويد علويان " در جمع خبرنگاران افزود : طرح ملي واكسيناسيون هپاتيت ب در سه نوبت در ‪ ۱۵‬اسفند، ‪ ۱۵‬فروردين و ‪ ۱۵‬مرداد سال آينده و هر نوبت به مدت ‪ ۱۰‬روز اجرا مي‌شود.
وي با بيان اين كه ‪ ۵۰‬تا ‪ ۶۰‬هزار متولد سال ‪ ۱۳۶۸‬نيز در اجراي مرحله اول اين طرح كه از سال گذشته آغاز شد، در برابر هپاتيت ب واكسينه نشدند، خاطرنشان كرد: اين افراد نيز مي‌توانند از ‪ ۱۵‬اسفند براي دريافت واكسن به مراكز بهداشتي و درماني مراجعه كنند.
علويان يادآور شد: ايران جز كشورهاي با شيوع كم (يك درصد) هپاتيت ب قرار دارد و در حال حاضر ‪ ۴۰۰‬ميليون نفر در جهان ناقل اين بيماري هستند.
معاون وزير بهداشت افزود: از سال ‪ ۱۳۷۲‬واكسيناسيون عليه هپاتيت ب در كشور مورد اجرا قرار گرفت كه اين عمل مي‌تواند بيش از ‪ ۸۰‬درصد از بروز اين بيماري بكاهد.
علويان برآورد كرد كه هزينه درمان سطحي بيماري هپاتيت ب تا ‪ ۱۰‬ميليون ريال ، هزينه بستري و مراقبت تا ‪ ۱۰۰‬ميليون ريال و نياز به پيوند كبد تا ‪ ۴۰۰‬ميليون ريال براي هر فرد مبتلا هزينه در بردارد.
وي گفت كه با اجراي مستمر و مقطعي واكسيناسيون گروه سني نوجوان عليه هپاتيت ب تا ‪ ۲۰‬سال آينده وضعيت در مورد اين بيماري بهتر خواهد شد.
علويان افزود: بايد به مردم آگاهي دهيم كه از رفتارهاي پرخطر به دور باشند و در اين بين رعايت بهداشت فردي جزاصول مهم پيشگيري‌از بيماري هاي واگيردار است.
وي با اشاره به اين كه كشور سالانه نياز به حدود ‪ ۳۰‬ميليون دوز واكسن دارد، گفت: انستيتو پاستور اعلام آمادگي كرده است كه سالانه مي‌تواند ‪۱۲‬ ميليون دوز واكسن هپاتيت ب توليد كند و مابقي را بايد وارد كنيم.
"محمد مهدي گويا" رييس مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت نيز در اين نشست خبري گفت: هپاتيت ب بيماري مهمي است كه سالانه ‪ ۵۰‬ميليون نفر در دنيا به آن مبتلا مي‌شوند.
وي افزود: اين بيماري در كودك مبتلا تا ‪ ۹۰‬درصد،در افراد با سنين بالا تا ‪ ۱۰‬درصد مزمن مي‌شود و درمان آن بسيار گران و طولاني مدت است.
دكتر"عليرضااستقامتي" معاون بيماري‌هاي واگيرمركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت نيز در اين نشست اعلام كرد كه در ايام تعطيل نيز در نوبت صبح و عصر درمانگاه‌ها براي انجام واكسيناسيون متولدين ‪ ۱۳۶۹‬فعال هستند و بر اساس هماهنگي‌هاي انجام شده در برخي از مدارس نيزاين عمل انجام مي‌شود.
به گفته وي رفتگران شهرداري و كاركنان آتش نشاني نيز با توجه به در معرض خطر بودن هپاتيت ب در برابر اين بيماري واكسينه مي‌شوند.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:3  توسط   | 

پنجمين "هم‌انديشي نشانه شناسي" برگزار مي‌شود

پنجمين "هم‌انديشي نشانه‌شناسي" با حضور جمعي از انديشمندان و صاحب‌نظران، ‪ ۱۵‬اسفند در تالار فارابي دانشگاه هنر تهران برگزار مي‌شود.
به گزارش ايرنا، اين برنامه در جهت اهداف كلان نشانه شناسي اين فرهنگستان و با همكاري دانشگاه هنر برپا مي‌شود.
"نشانه شناسي هنر"، "ويژگي‌هاي گفتمان هنري"، "روش شناسي هنر"، "بومي سازي نشانه شناسي در پژوهش هنري ايران" از جمله محورهاي موضوعي هم‌انديشي نشانه شناسي است.
همچنين بررسي خاستگاه و زمينه‌هاي توسعه نشانه شناسي در ايران با محور موضوعي بازخواني سنت پيشا نشانه‌شناسي در ايران ديگر مباحث اين هم انديشي را تشكيل مي‌دهد.
براساس اعلام فرهنگستان هنر، استادان بابك معين، احمد پاكتچي، رضا اكبري، حميدرضا شعيري، بهمن نامورمطلق، علي عباسي، مهدي سپهري، اميرفرهاد ساساني و علي نجوميان در هم‌انديشي نشانه شناسي حضور مي‌يابند.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:2  توسط   | 

نمايشگاه رخت‌ها در كاخ سعدآباد برپا مي‌شود

نمايشگاه "رخت ها" در جهت ارتقاي نساجي سنتي، زنده نگه داشتن هنر زري بافي، ابريشم بافي و جاجيم‌بافي كه از صنايع دستي مهم كشور به‌شمار مي‌روند از ‪ ۲۲‬تا ‪ ۲۷‬اسفند در كاخ موزه سعدآباد گشايش مي‌يابد.
به گزارش ايرنا، "آزاده ياسمن نبي زاده" با اعلام اين خبر گفت: سرمايه‌گذاري در حوزه نساجي سنتي، به‌ويژه ابريشم بافي كاشان، حفظ لباس‌ها اقوام مختلف ايراني، نگهداري دست بافت‌هاي سنتي و اصيل با نگاهي كاربردي و نو، آشنايي نسل جوان با پوشش گذشتگان خويش و غيره از جمله ويژگي‌هايي‌است كه ما براي برگزاري اين نمايشگاه پنج روزه درنظر گرفته‌ايم.
اين هنرمند در ادامه صحبت‌هاي خود درباره سه ويژگي و مولفه مهم و ساختاري اين نمايشگاه گفت: فراهم كردن مكانيزم فروش قطعي منسوجات توليد شده دركارگاههاي سنتي، بالا بردن سطح سليقه و توقع مخاطبان و همچنين تكميل فرايند توليد در جهت اصيل‌ترين و زيباترين كاربرد منسوجان سنتي از جمله سه ويژگي مهم نمايشگاههاي ما محسوب مي‌شود.
برگزاري ‪ ۱۰‬نمايشگاه گروهي و انفرادي از جمله فعاليت‌هايي است كه اين هنرمند به آن اشاره كرد و اظهار داشت: فعاليت حرفه‌اي ما از سال ‪ ۱۳۸۱‬آغاز شده و تاكنون در كاخ نياوران، كاخ سعدآباد، فرهنگسراي نياوران، گالري هفت ثمر و غيره اقدام به برگزاري نمايشگاه كرده‌ايم.
علاقه مندان براي ديدن اين نمايشگاه صنايع دستي مي‌توانند از ساعت ‪۱۱‬ تا ‪ ۲۰‬به كاخ موزه سعد آباد واقع در خيابان سرلشكر فلاحي (زعفرانيه)، خيابان شهيد كمال طاهري مراجعه كنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 0:59  توسط   | 

نمايشگاهي از تجربه تازه خوشنويسي تلفيق خط و گرافيك و خط نگاره‌هاي "ازهار شركاء"

ایرنا - نمايشگاهي از تجربه تازه خوشنويسي تلفيق خط و گرافيك و خط نگاره‌هاي "ازهار شركاء" هنرمند خوشنويس و گرافيست ايراني،از روز ‪ ۱۲‬اسفند در موزه هنرهاي معاصر فلسطين گشايش مي‌يابد.
اين مجموعه شامل ‪ ۶۲‬اثر در دو قالب خوشنويسي كلاسيك با قلم ني و تذهيب و نيز، خط نگاره‌هاي نوين بر روي گل و بوم با تلفيق شيوه‌هاي خط و گرافيك و ابداعات تركيبي و نوآوري در فرم و فضاي زيباشناسي است.
آثار اين مجموعه داراي مضامين‌اخلاقي، عرفاني و شامل آيات قرآن، احاديث، اشعار و گزيده گويه‌هاي عارفان بزرگ همچون خواجه عبدالله انصاري است.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 0:57  توسط   | 

نشست "بررسي روابط اسلام و غرب" باعنوان "اسلام هراسي در غرب"

ایرنا - نشست "بررسي روابط اسلام و غرب" باعنوان "اسلام هراسي در غرب" برگزار مي شود.
در اين نشست دكتر احمد نقيب زده، استاد دانشگاه تهران (تحت عنوان: ريشه‌هاي اجتماعي اسلام گرايي و اسلام ستيزي سياسي ) ، دكتر سيد كاظم سجادپور، استاد دانشكده روابط بين‌الملل وزارت امور خارجه (تحت عنوان: برنارد لوئيس و نومحافظه كاران، كالبد شناسي توليد فكر و اسلام هراسي در غرب ، دكتر سيد سعيد رضا عاملي، رئيس مركز مطالعات آمريكاي شمالي و اروپا - دانشگاه تهران (تحت عنوان ابعاد فرهنگي، اقتصادي و سياسي اسلام هراسي، مفاهيم و بنيان‌هاي نظري) ، دكتر محمد جعفر علمي، معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، دكتر مسعود شجره، رئيس كميسيون حقوق بشر اسلامي - لندن ( تحت عنوان قوانين ضد ترور، ارتقاء امنيت يا تقسيم جوامع) سخنراني خواهند داشت.
اين برنامه روز ‪ ۱۲‬اسفند از ساعت ‪ ۹‬تا ‪ ۱۲‬در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بر پا مي‌شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 0:54  توسط   | 

اطلاعیه

اخبار مراکز سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، در «وبلاگ تابلو» قابل استفاده است. این اخبار، مکمل اخباری است که در «وبلاگ نمایه تهران» منتشر می شود.

 

وبلاگ تابلو   http://mbahar.blogfa.com/

 

 

از آنجا که در هر صفحه از وبلاگ، بیش از ۳۰ عنوان خبر قرار ندارد و معمولا بیش از سی عنوان مطلب هر روز در سایت ریخته می شود، برای اطمینان از خواندن همه اخبار، به روی آیکون آرشیو اسفند ماه کلیک کنید.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:27  توسط   | 

"تبليغات شهري در ايران" از منظر جامعه‌شناسي

انجمن جامعه‌شناسي ايران،‌ نشست " تبليغات شهري در ايران " را برگزار مي‌كند.
به گزارش خبرنگار شهر، گروه شهرِ انجمن جامعه‌شناسي ايران، در اين نشست فيلم "ايران در اعلان" فرحناز شريفي كه درباره تاريخچه تبليغات در ايران ساخته شده، نمايش داده مي‏شود.
در اين جلسه درباره فيلم بحث و گفت‌وگو خواهد شد و حسين ايماني جاجرمي، عضو هيات علمي دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران، درباره "مدل‌هاي حكمراني شهري در تبليغات انتخابات شوراي شهر تهران" سخنراني مي‌كند.
اين برنامه از ساعت 16 تا 19 روز يازدهم اسفند، در دفتر انجمن جامعه‌شناسی ایران واقع در پل گیشا، دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران برگزار خواهد ‌شد و ورود براي عموم در اين نشست آزاد است.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:23  توسط   | 

جدول زمان‌بندي ثبت‌نام ناشران داخلي اعلام شد

روابط‌ عمومي موسسه نمايشگاه‌هاي فرهنگي در فراخواني، جدول زمان‌بندي ثبت‌نام ناشران داخلي را اعلام كرد. براساس اين زمان‌بندي ناشران بر اساس حرف آغازين نام نشرشان بايد از 15 تا 26 اسفند به انجمن‌هاي اعلام شده مراجعه كنند.
به گزارش خبرگزاري شهر، بر اساس اين فراخوان، ناشران عمومي حروف «آ تا ب» روزهاي 16 و 17، حروف «پ تا ذ» روزهاي 18 و 19، حروف «ر تا ظ» روزهاي 20 و 21، ‌حروف «ع تا ل» روزهاي 22 و 23، حروف «م تا ي» روزهاي 25 و 26 اسفند بايد به تعاوني ناشران ايران مراجعه كنند.
اين تعاوني در خيابان انقلاب، بين ويلا و كالج، خيابان پورموسي، شماره 21‌، واحد 11 قرار دارد.
ناشران آموزشي نيز براي گرفتن فرم‌هاي ثبت‌نام بايد به نشاني خيابان انقلاب، خيابان دوازده فروردين، ساختمان ناشران، طبقه دوم و سوم مراجعه كنند.
بر اساس اين فراخوان ناشران دانشگاهي مي‌توانند از 15 تا 26 اسفند با مراجعه به انجمن ناشران دانشگاهي براي ثبت‌نام اقدام كنند.
اين انجمن در خيابان كارگر جنوبي، ‌كوچه شهيد مهدي‌زاده، شماره 7، واحد 8 واقع است.
همچنين ناشران كودك و نوجوان بايد در تاريخ ياد شده به انجمن فرهنگي ناشران كودك و نوجوان به نشاني خيابان كريمخان‌زند،‌ خيابان حافظ، كوچه هورچهر، شماره 11، ‌طبقه چهارم،‌ واحد 8 مراجعه كنند.
ناشران شهرستاني نيز پس از دريافت فرم‌هاي ثبت‌نام، بايد بر اساس جدول زمان‌بندي به انجمن‌هاي مربوط مراجعه يا فرم‌هاي تكميل شده را از طريق پست سفارشي به موسسه نمايشگاه‌هاي فرهنگي ارسال كنند. اين ناشران بايد حوزه ثبت نام خود نيز را پشت پاكت ذكر كنند.
نام قيد شده در پروانه نشر، ملاك جايگيري ناشران در جدول زمان‌بندي ثبت‌نام است.
ناشران تهراني و شهرستاني علاقمند به شركت در بيست و يكمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران مي‌توانند فرم‌هاي ثبت‌نام را از سايت WWW.TIBF.IR دريافت كنند.
بيست و يكمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران 12 تا 22 ارديبهشت در مصلاي امام خميني(ره) برپا مي‌شود.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:16  توسط   | 

«گل يا پوچ» ابوالفضل جليلي نقد و بررسي مي‌شود

فيلم سينمايي «گل يا پوچ» ابوالفضل جليلي در دانشكده‌ صدا و سيما نقد و بررسي مي‌شود.
به گزارش ايسنا، «گل يا پوچ» در ساعت 16 روز 11 اسفند در دانشكده صدا وسيما به نمايش در مي‌آيد و بعد از آن با حضور ابوالفضل جليلي اين فيلم نقد و بررسي خواهد شد.
سيزدهمين ساخته جليلي در قالب طنز داستان زندگي نوجوان بلوچي است كه مي‌خواهد آموزگار ادبيات فارسي شود.
نويد رييسي، ياسين خوش آمدزهي، محمدجواد صادقي، سكينه آزادي و جميله بلوچي در اين فيلم بازي كردند.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:14  توسط   | 

«ايران درودي» آثارش را به موزه هنرهاي معاصر تهران مي‌برد

موزه هنرهاي معاصر تهران ارديبهشت‌ماه سال آينده ميزبان آثار سوررئاليستي «ايران درودي» خواهد بود.

حبيب‌الله صادقي مدير كل دفتر امور هنرهاي تجسمي وزارت ارشاد درگفت و گو با فارس در اين باره گفت: نمايشگاه عكس‌ آثار ريكاردو زيپولي تا پايان فروردين‌ماه در موزه برپا خواهد بود و پس از آن موزه ميزبان آثار «ايران درودي» خواهد بود كه هم‌اكنون در حال برنامه‌ريزي و انجام كارهاي اين نمايشگاه هستيم و با فرهنگستان هنر نيز مذاكره كرده‌ايم تا كاتالوگي از آثار اين هنرمند را تهيه كنيم.
اين نمايشگاه مروري بر دوره‌هاي مختلف كاري اين هنرمند پيشكسوت است.
هم‌اكنون نيز تعدادي از آثار ايران درودي در هفتمين نمايشگاه دوسالانه نقاشي معاصر ايران در مؤسسه فرهنگي و هنري صبا به نمايش گذاشته شده است.
«ايران درودي» متولد 1315 و فارغ‌التحصيل رشته نقاشي از مدرسه عالي هنرهاي زيباي پاريس (بوزار) است.
او پس از آن در دانشكده سلطنتي بروكسل به فراگيري ويتراي پرداخت و دوره تاريخ هنر را در مدرسه لوور پاريس گذراند.
درودي، نخستين نمايشگاه انفرادي خود را در مركز هنرهاي ميامي بيچ در فلوريدا در سال 1337 برگزار كرد. آثار اين هنرمند نقاش در سال 1339 براي اولين بار در ايران و در تالار فرهنگ به نمايش گذاشته شد.
«ايران درودي» طي نيم قرن گذشته نمايشگاه‌هاي متعددي را تا امروز برگزار كرده كه از آن جمله مي‌توان به نمايشگاه‌هاي «انجمن ايران آمريكا، موزه ايكسل، انستيتو گوته،‌ گالري‌ موت در ژنو، استوديو كيو در نيوجرسي ، بنياد فرهنگي ايران در دوسلدرف، مجموعه فرهنگي آزادي، سازمان ملل در نيويورك، دانشگاه ويرجينياتك، دانشگاه يو. سي. ال. اي در لس‌آنجلس و خانه هنرمندان و همچنين بيش از 60 نمايشگاه گروهي او در ايران، فرانسه، بلژيك، سوئيس، امريكا، مكزيك، ژاپن، استراليا، كانادا، موناكو، آلمان، امارات متحده عربي اشاره كرد.
وي همچنين بين سالهاي 1346 تا 1351 بيش از 1900 دقيقه فيلم مستند براي تلويزيون ملي ايران با عنوان «شناسايي هنر» تهيه و كارگرداني كرده و فيلم مستندي درباره بي ينال و نيز در سال 1347 ساخته است.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:29  توسط   | 

آزمون خوانندگي پاپ برگزار مي‌شود

آزمون خوانندگي پاپ براي معرفي نسل جوان به جامعه موسيقي 25 اسفند برگزار مي‌شود.

بابك صحرايي ترانه‌سرا در گفت‌وگو با فارس در اين خصوص گفت:به منظور توجه به نسل جوان،كشف استعدادها و معرفي آنها به جامعه بنده به همراه نيما مسيحا،فرزاد فرزين،بابك جهان بخش،علي بحريني،داريوش شهرياري،بابك زرين و پوريا حيدري كه هيئت داوران را تشكيل مي‌دهيم تصميم به برگزاري آزموني در زمينه خوانندگي پاپ كرده‌ايم.
وي افزود: ما از تمام كساني كه داراي صداي خوب براي خوانندگي پاپ هستند دعوت به عمل مي‌آوريم كه طي تماس با شماره تلفن‌هاي 88750118 و 88750119 و پر كردن فم‌هاي ويژه اين طرح در اين آزمون شركت نمايند.
اين ترانه‌سرا ادامه داد:هئيت داروان از تمام كساني كه براي حضور در اين آزمون ثبت نام مي‌كنند، در تاريخ 25 اسفند گزينشي را به عمل مي‌آورند و در نهايت 3 خواننده را انتخاب خواهند كرد.
صحرايي بيان داشت:3 خواننده‌اي كه در اين آزمون انتخاب مي‌شوند با هزينه و نظارت هئيت برگزاري شروع به فعاليت در زمينه موسيقي پاپ مي‌كنند. به اين صورت كه زيرنظر اين هئيت آلبومي را روانه بازار موسيقي خواهند كرد.
اين عضو هيئت برگزاري اين طرح در خاتمه خاطر نشان كرد: اين كار امكاني را براي جوانان علاقه مند به موسيقي پاپ كه شرايط حضور در اين عرصه را ندارند، فراهم مي‌كند.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:25  توسط   | 

قيمت سفر عمره دانشجويي افزايش يافت

رئيس ستاد زيارت اداره كل امور فرهنگي وزارت علوم از افزايش قيمت سفر عمره دانشجويي خبر داد.

پناه علي‌نيا در گفت‌وگو با فارس با بيان اين‌كه سال گذشته قيمت سفر عمره دانشجويي نسبت به سال گذشته حدود 11 درصد افزايش يافته است، گفت: سال گذشته قيمت سفر عمره دانشجويي 570 هزار تومان بود كه اين ميزان در سال جاري به 630 هزار تومان افزايش يافته است.
وي با اشاره به استفاده تمام دانشجويان از وام عمره دانشجويي افزود: تمام دانشجويان مي‌توانند از وام عمره دانشجويي كه ميزان آن 500 هزار تومان است و توسط بانك ملت پرداخت مي‌شود، استفاده كنند.
رئيس ستاد زيارت اداره كل امور فرهنگي وزارت علوم درباره آمار دانشجويان اعزامي در سال جاري گفت: امسال 8 هزار دانشجوي دختر و 12 هزار دانشجوي پسر به عمره اعزام مي‌شوند.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:21  توسط   | 

بازنشستگان فرهنگي براي ثبت‌نام اينترنتي عمره تا 12 اسفند فرصت دارند

بازنشستگان فرهنگي براي ثبت نام عمره مفرده 1387 به صورت اينترنتي تا 12 اسفند فرصت دارند.

به گزارش فارس، ثبت‌نام عمره مفرده براي بازنشستگان فرهنگي در پايگاه اينترنتي www.cspf.ir بر اساس شرايط و ضوابط زير انجام مي‌شود.
بنابراين گزارش، ثبت‌نام مخصوص بازنشستگان با اولويت سنين بالا و بدون همراه است و كل هزينه تشرف بر اساس اعلام سازمان حج و زيارت و كاروان اعزامي تعيين شده و لازم است مبالغ مربوطه توسط داوطلبان به صورت نقدي و مستقيماً توسط متقاضي پرداخت شود.
بر اساس اين گزارش، داوطلبان بايد از شرايط عمومي اعزام سازمان حج و زيارت برخوردار باشند و انتخاب نفرات اعزامي بر اساس سهيمه استاني و قرعه كشي خواهد بود. ضمن اين‌كه تاريخ اعزام توسط سازمان حج و زيارت در اوايل سال 1387 تعيين و اعلام خواهد شد.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:20  توسط   | 

همایش ملی مدیران زن روستایی برگزار می‌شود

اولین همایش ملی مدیران زن روستایی (دهیاران زن) 12 اسفند با حضور 400 دهیار زن از سوی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در وزارت کشور برگزار می شود.

به گزارش مهر، سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اعلام کرد: این همایش با هدف توسعه مشارکت زنان در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی با توجه به توانمندی های آنان، معرفی توانمندی های زنان ایران اسلامی در عرصه های مختلف توسعه ملی، تحقق اهداف برنامه چهارم توسعه در خصوص تقویت نقش زنان در جامعه و توسعه فرصت ها و گسترش سطح مشارکت آنها در کشور و تسریع در فرآیند توسعه ملی با بهره گیری از تمامی ظرفیت های انسانی موجود در جامعه برگزار می شود.
براساس این گزارش، تقویت روحیه خودباوری در جامعه زنان به ویژه روستایی، جلب توجه مسئولین به حضور زنان در عرصه مدیریت روستایی، فرهنگ سازی و افزایش باورهای عمومی جامعه  نسبت به شایستگی زنان جهت حضور موثر در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی، بسترسازی برای حضور موثر و گسترده تر زنان روستایی در عرصه مدیریت روستایی  کشور و ایجاد فرصت های شغلی برابر برای زنان و مردان از دیگر اهداف این گردهمایی ملی است.
اضافه می‌شود: در این همایش تنی چند از استادان و پژوهشگران در زمینه مشارکت زنان در توسعه پایدار روستایی، مدیریت نوین روستایی و مدیریت منابع مالی دهیاری سخنرانی می کنند.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:7  توسط   | 

منابع آزمون دانشجوی دکتری تخصصی داروسازی اعلام شد

منابع آزمون پذیرش دانشجو در دوره دکتری تخصصی و دستیاری دانشجوی دکتری تخصصی از سوی وزارت بهداشت اعلام شد.

به گزارش مهر، منابع آزمون دانشجوی دکتری تخصصی Ph.D در رشته های سم شناسی، فارماکوگنوزی، شیمی دارویی، بیوتکنولوژی دارویی، فارماسوتیکس و داروسازی سنتی اعلام شد.
مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت این منابع را با پیوست های همراه در پایگاه اینترنتی این مرکز به آدرس http://dme.hbi.ir  برای اطلاع از داوطلبان شرکت در آزمون پذیرش دانشجو در دوره های دکتری تخصصی و دستیاری داروسازی اعلام کرده است.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:4  توسط   | 

رشد 300 درصدی ظرفیت پذیرش دانشگاه علمی کاربردی / اعلام نتایج آزمون دانشگاه علمی کاربردی در اواخر اسف

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: ظرفیت پذیرش دوره های کارشناسی پیوسته و ناپیوسته دانشگاه جامعه علمی کاربردی در سال جاری 300 درصد رشد داشته است.

به گزارش مهر، حسین بلندی ضمن بازدید از حوزه های برگزاری آزمون دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان این مطلب افزود: آزمون دانشگاه جامع علمی کاربردی در مقطع کاردانی در 182 رشته، هزار و 278 کد رشته محل و ظرفیت پذیرش 80 هزار نفر برگزار شد.
وی اظهار داشت: در سال جاری ظرفیت پذیرش دوره های کاردانی نسبت به سال گذشته 50 درصد افزایش یافته، همچنین 23 رشته جدید کاردانی و 439 کد رشته محل جدید نیز افزوده شده است که رشدی معادل 52 درصد را نشان می دهد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد: پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی در چهار گروه صنعت در 91 رشته و 508 کد رشته محل، کشاورزی در چهار گروه صنعت در 91 رشته و 508 کد رشته محل، کشاورزی در 42 رشته و 387 کد رشته محل، مدیریت خدمات اجتماعی در 33 رشته و 277 کد رشته محل، مدیریت خدمات اجتماعی در 33 رشته و 277 کد رشته محل و فرهنگ و هنر در 16 رشته و 115 کد رشته محل انجام می شود.
وی گفت : آزمون در مقاطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته در 107 رشته، 504 کد رشته محل و ظرفیت پذیرش 26 هزار و 500 نفر انجام شد.
بلندی ادامه داد: پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته در چهار گروه صنعت در 47 رشته و 182 کد رشته محل، کشاورزی در 26 رشته و 139 کد رشته محل، مدیریت و خدمات اجتماعی در 14 رشته و 101 کد رشته محل و فرهنگ و هنر در 20 رشته و 82 کد رشته محل انجام می شود.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی زمان اعلام نتایج آزمون دانشگاه جامع علمی کاربردی را تا آخر اسفند اعلام کرد.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:2  توسط   | 

"دیدگاهی متفاوت درباره سکولاریزاسیون در ایران" بررسی‌می شود

از سوی انجمن جامعه‌ شناسی ایران نشست‌ "دیدگاهی متفاوت درباره سکولاریزاسیون در ایران" با سخنرانی دکتر حسن محدثی 13 اسفند برگزار می شود.

به گزارش مهر، از سوی انجمن جامعه ‌شناسی ایران گروه جامعه ‌شناسی دین و در ادامه سلسله نشستهای بررسی احتمالات عرفی ‌شدن در ایران چهارمین نشست با بررسی موضوع "دیدگاهی متفاوت درباره سکولاریزاسیون در ایران" با سخنرانی دکتر حسن محدثی برگزار می شود.
این نشست در روز 13 اسفند از ساعت 16:30 در بزرگراه جلال آل احمد، پل گیشا، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، طبقه اول، سالن کنفرانس انجمن جامعه‏شناسی ایران برگزار می شود.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 0:59  توسط   | 

30 هزار هیئت طی دهه آخر صفر مراسم عزاداری برگزار می‌کنند

معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی گفت: دهه آخر صفر بیش از 30 هزار هیئت مذهبی مراسم عزاداری برگزار خواهند کرد .

حجت الاسلام حسین روحانی نژاد معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی 8 اسفند طی نشستی به مناسبت دهه آخر ماه صفر گفت:  از روز اربعین امام حسین (ع) به مدت 10 روز تا شهادت امام رضا (ع) برگزاری مجالس عزاداری دهه آخر صفر ادامه دارد.
معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی همچنین گفت: به منظور ایجاد بستر مناسب برای بهره مندی معنوی اقشار مختلف مردم در اقصی نقاط کشور، 10 هزار مبلغ به مناطق مختلف اعزام شده است.
حجت الاسلام روحانی نژاد در ادامه اظهار داشت: سازمان تبلیغات اسلامی علاوه بر تنوع برنامه ها، فعالیتهایی برای جوانان داشته که امسال به تشکیل 4 هزار هسته جوان و 3 هزار نشریه با موضوعات اتحاد ملی و انسجام اسلامی پرداخته است.
وی افزود: امسال در مساجد، دانشگاهها و به ویژه دبیرستانها بیش از 8 هزار گفتمان دینی با بهره گیری از اساتید دانشگاه و حوزه علمیه برگزار شد، از سوی دیگر صدا و سیما به عنوان یکی از اعضای مصوب ستاد شؤون مناسبتهای مذهبی با سازمان تبلیغات اسلامی همکاری می کند.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 0:54  توسط   | 

تقابل و همسویی مولانا با اندیشمندان دیروز و امروز بررسی می‌شود

همایش "مولانا هست پنهان" روزهای 12 و 13 اسفند با هدف بررسی اندیشه های مولوی و معرفی آثار تولید شده در این زمینه برگزار می شود.

به گزارش مهر، زهره خضرایی منش دبیر اجرایی همایش دو روزه "مولانا هست پنهان" اعلام کرد: در این همایش دو روزه دکتر فاضلی درباره "خدا در زندگی انسان"، مهدی ستایشگر درخصوص "موسیقی و مولانا"، میرجلال الدین کزازی درباره "تجلی حماسه عرفانی در مثنوی" و توفیق سبحانی در زمینه "مولانا در تقابل و همسویی با اندیشمندان دیروز و امروز" سخنرانی خواهند داشت.
میهمانان و مدعوین ویژه این همایش دو روزه شهرام ناظری، کیخسرو پورناظری، بهاءالدین خرمشاهی، احمد جلالی، علی اصغر محمدخانی، رایزنان فرهنگی سفارتهای ترکیه، افغانستان، هند، پاکستان و تاجیکستان و همچنین دکتر تمیزال استاد بخش ادبیات فارسی دانشگاه سلجوق ترکیه هستند.
در این همایش ضمن تقدیر از فعالیتهای هنری شهرام ناظری و کیخسرو پورناظری، تندیس و نشان دانشگاه امیرکبیر به همراه لوح سپاس اهدا خواهد شد.
در بخش جنبی نیز نمایشگاهی از آثار هنری زهره قادری - هنرمند نقاش - آثار خطاطی و موسیقی و کتاب به نمایش گذاشته خواهد شد. زهره قادری طی مراسمی در آذرماه امسال چند تابلو از آثار مرتبط با مولوی را در قونیه به موزه مولانا اهدا کرد و از سوی ریاست موزه و مرکز فرهنگی مولانا مورد تقدیر قرار گرفت.
نمایشگاه خط و خوشنویسی، اجرای موسیقی نواحی به صورت تک نوازی، نمایشگاه کتاب و لوح فشرده مرتبط با مولانا از قسمتهای تدارک دیده شده در بخش جنبی این همایش دو روزه است.
همایش فوق توسط کانون ادبی و موسیقی دانشگاه امیرکبیر با همکاری موسسه گسترش اندیشه و عرفان مولانا برگزار می شود.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 0:49  توسط   | 

دومین همایش نشریات کودکان خردسال برگزار می‌شود

دومین "همایش نشریات کودکان خردسال" 12 اسفند در تالار شریعتی کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد برگزار می شود.

به گزارش مهر، در این همایش موسسه پژوهشی کودکان دنیا، کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد، شورای کتاب کودک و سازمان علمی فرهنگی و تربیتی یونسکو مشارکت دارند.
علاقه مندان و متخصصان می توانند تحقیق، گزارش یا مقالات خود را درباره نشریات کودکان خردسال جهت چاپ در نشریه "نامه مربی" (ویژه همایش) در روز همایش در اختیار مسئولان قرار دهند.
این برنامه از ساعت 9 تا 12 روز یاد شده برگزار می شود.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 0:47  توسط   | 

دفتری از احمدرضا احمدی در کانون ادبیات نقد می‌شود

مجموعه شعر "ساعت 10 صبح بود" سروده احمدرضا احمدی در نشست این هفته کانون ادبیات ایران نقد می شود.

به گزارش مهر، در این برنامه محمود معتقدی، پگاه احمدی و رضا صفریان نقد و بررسی کتاب را بر عهده دارند.
احمدرضا احمدی (متولد 1319) اولین مجموعه شعرش را با عنوان طرح در سال 1341 چاپ و منتشر کرد. مجموعه های بعدی احمدی از این قرار است: روزنامه شیشه ای (1343)، وقت خوب مصائب (1347)، من فقط سپیدی اسب را گریستم (1350)، ما روی زمین هستیم (1352)، هزار پله به دریا مانده (1364)، قافیه در باد گم می شود (1369)، همه آن سالها (1371)، لکه ای از عمر بر دیوار بود (1372)، ویرانه های دل را به یاد می سپارم (1373)، از نگاه تو زیر آسمان لاجوردی (1376)، یادگاری (1377)، عاشقی بود که صبحگاه دیر به مسافرخانه آمده بود (1378)، گزیده ادبیات معاصر (1387)، ساعت 10 صبح بود (1385) و چای در غروب جمعه روی میز سرد می شود (1386).
امسال در دومین جشنواره شعر فجر از احمدرضا احمدی به عنوان برگزیده بخش آزاد تقدیر شد.
نشست دویست و شانزدهم کانون روز 13 اسفند ساعت 16.30 در خیابان مفتح جنوبی، روبروی ورزشگاه شیرودی، خیابان اردلان، شماره 31 برگزار می شود.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 0:45  توسط   | 

"تئاتر بی‌حیوان" در تالار مولوی اجرا می‌شود

نمایش "تئاتر بی‌حیوان" به کارگردانی مهدی مکاری تا پایان سال 86 هر روز ساعت 20 در سالن اصلی مولوی اجرا می‌شود.

به گزارش مهر، "تئاتر بی‌حیوان" نمایشی اپیزودیک است که به گذری بر لحظه‌های خاص در زندگی انسان معاصر می‌پردازد و در فضایی طنزآلود چالش‌های روابط انسانی را به تصویر می کشد. این نمایش از چهار اپیزود "برابری ـ برادری"، "مونیک"، "ایالات متحده آمریکا" و "تراژدی" تشکیل شده است.
در "تئاتر بی‌حیوان" که نوشته ژان میشل ریب است و توسط شهلا حائری ترجمه شده، سیامک صفری، کورش نریمانی، آذر خوارزمی و آفاق میرقاسمی به عنوان بازیگر حضور دارند. فریبرز قربانزاده طراح صحنه و سیاوش پاکراه آهنگساز از دیگر عوامل این نمایش هستند.
نمایش "تئاتر بی‌حیوان" از هفتم اسفند روی صحنه رفته و اجرای آن تا پایان سال ساعت 20 هر شب غیر از روزهای شنبه در سالن اصلی مولوی ادامه خواهد داشت.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 0:39  توسط   | 

"به همین سادگی" در دانشگاه شهید بهشتی

فیلم سینمایی "به همین سادگی" به کارگردانی سیدرضا میرکریمی یازدهم اسفند ساعت 16 در تالار امام خمینی (ره) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نمایش درمی‌آید.

به گزارش مهر، این برنامه با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار و پس از نمایش فیلم جلسه نقد و بررسی با حضور میرکریمی، شادمهر راستین فیلمنامه‌نویس، هنگامه قاضیانی بازیگر و جهانبخش نورایی منتقد سینما برپا می‌شود.

"به همین سادگی" پنجمین ساخته میرکریمی پس از "کودک و سرباز"، "اینجا چراغی روشن است"، "زیر نور ماه" و "خیلی دور، خیلی نزدیک" است. فیلم داستان یک روز معمولی از زندگی زنی خانه‌دار را روایت می‌کند و هنگامه قاضیانی، مهران کاشانی، صفا آقاجانی، نیره فراهانی، هاله هماپور، نسترن همدمعلی، محمدجواد جعفرپور، بهنوش صادقی و ... در آن بازی کرده‌اند.
فیلمنامه "به همین سادگی" در بخش مسابقه سینمای آسیا و سینمای ایران سیمرغ بلورین را به خود اختصاص داد، در کنار انتخاب به عنوان بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش اول زن در بخش مسابقه سینمای ایران و بهترین کارگردانی بخش مسابقه سینمای آسیا. اکران نوروزی این فیلم در سینماها هم قطعی شده است.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 0:37  توسط   | 

نمایشگاه آثار طراحی و نقاشی شهباز سلمانی

مهر ـ نمایشگاه آثار طراحی و نقاشی شهباز سلمانی 12 تا 22 اسفند در مجتمع فرهنگی هنری رسول مهر تهران برگزار می‌شود. این نمایشگاه شامل 40 اثر نقاشی و طراحی با تکنیک رنگ روغن با موضوعات طبیعت و آزاد است. علاقه مندان می‌توانند به نشانی سعادت آباد، بلوار دریا، خیابان مطهری شمالی مراجعه کنند.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 0:34  توسط   | 

نمایشگاه آثار نقاشی سیاوش مظلومی‌پور

مهر ـ نمایشگاه آثار نقاشی سیاوش مظلومی‌پور یازدهم تا 24 اسفند در موزه هنرهای زیبا مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد برگزار می‌شود. این نمایشگاه شامل 40 تابلو نقاشی آبرنگ با موضوعات طبیعت بیجان، بناهای تاریخی و طبیعت ایران است. علاقه مندان می‌توانند به خیابان ولی عصر، خیابان شهید فلاحی، خیابان شهید طاهری، مجموعه سعدآباد، موزه هنرهای زیبا مراجعه کنند.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 0:31  توسط   | 

جلسات سخنرانی همزمان با برگزاری هفتمین دوسالانه ملی نقاشی معاصر ایران

مهر ـ همزمان با برگزاری هفتمین دوسالانه ملی نقاشی معاصر ایران از یکشنبه 12 اسفند به مدت چهار روز جلسات سخنرانی و میزگرد با حضور استادان، صاحبنظران و هنرمندان از ساعت 30/15 تا 30/17 در سالن اجتماعات موزه هنرهای معاصر برگزار می‌شود. در نخستین روز حبیب‌الله صادقی، آیدین آغداشلو، مرتضی گودرزی و حسین خسروجردی سخنرانی می‌کنند.
هفتمین دوسالانه نقاشی معاصر ایران از 23 بهمن در موسسه فرهنگی هنری صبا افتتاح شده و تا اواخر اسفند ادامه دارد. در این نمایشگاه 490 اثر از 380 هنرمند در بخش مسابقه و 124 اثر از 71 هنرمند مهمان به نمایش درآمده است.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 0:22  توسط   | 

نمایشگاه نقاشی علیمحمد شیخی با عنوان "اربعین لاله‌ها"

نمایشگاه نقاشی علیمحمد شیخی با عنوان "اربعین لاله‌ها" به مناسبت اربعین حسینی از هفت تا 25 اسفند در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری برپاست.

به گزارش مهر، در این نمایشگاه 30 تابلو با تکنیک رنگ روغن و نقش برجسته در معرض دید عموم قرار می‌گیرد. علاقه مندان می‌توانند هر روز از ساعت هشت تا 19 به حوزه هنری در تقاطع خیابان‌های حافظ و سمیه مراجعه کنند.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 0:19  توسط   | 

فيلم‌هاي "عليرضا رئيسيان" درسينما تك مرور مي‌شود

برنامه بزرگداشت "عليرضا رئيسيان" كارگردان سينما با مرور زندگي و آثار اين فيلمساز در سينما تك موزه هنرهاي معاصر برگزار مي‌شود.
به گزارش ايرنا، اين برنامه در قالب نمايش شش فيلم از آثار رئيسيان و تحت عنوان بخش "يك فيلمساز يك نگاه" از اواخر فروردين ماه آتي برگزار مي‌شود.
نمايش فيلم‌هاي "ريحانه"، "سفر"، "ايستگاه متروك"،"پرونده هاوانا" ،" ملك ري" و "حسينيه ها" در اين برنامه گنجانده شده است.
ريحانه نخستين اثر نمايشي رئيسيان در اين برنامه است كه ‪ ۲۹‬فروردين روي پرده مي‌رود و اكران آثار اين فيلمساز تا ‪ ۱۲‬ارديبهشت ادامه خواهد داشت.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 0:14  توسط   | 

از يك هزار و ‪ ۵۰۰‬فعال فرهنگي مساجد كشور تجليل مي‌شود

ستاد عالي كانونهاي فرهنگي - هنري مساجد كشور اعلام كرد: به مناسبت گراميداشت سالروز تاسيس اين مجموعه فرهنگي از يك هزار و ‪ ۵۰۰‬نفر از فعالان فرهنگي مساجد تجليل مي‌شود.
به گزارش ايرنا، اين مراسم از ‪ ۱۲‬تا‪ ۲۷‬اسفند به طور همزمان در سراسر كشور برگزار مي‌شود.
براساس اين گزارش، راه‌اندازي كانونها و كتابخانه‌هاي جديد التاسيس، برگزاري سلسله همايشهاي استاني با حضور ده هزار نفر از فعالان عرصه فرهنگي مساجد و ديدار با مراجع عظام تقليد، تقدير از مديران مساجد، غبار روبي مزار شهدا، ديدار با ايثارگران از ديگر برنامه‌هاي اين ايام اعلام شده است.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 0:10  توسط   | 

اطلاعیه

اخبار مراکز سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، در «وبلاگ تابلو» قابل استفاده است. این اخبار، مکمل اخباری است که در «وبلاگ نمایه تهران» منتشر می شود.

 

وبلاگ تابلو   http://mbahar.blogfa.com/

 

 

از آنجا که در هر صفحه از وبلاگ، بیش از ۳۰ عنوان خبر قرار ندارد و معمولا بیش از سی عنوان مطلب هر روز در سایت ریخته می شود، برای اطمینان از خواندن همه اخبار، به روی آیکون آرشیو اسفند ماه کلیک کنید.

+ نوشته شده در  جمعه دهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:6  توسط   | 

توزيع كارنامه داوطلبان آزمون تافل به روش P.B.T

كارنامه شركت‌كنندگان آزمون TOEFL به روش P.B.T كه در 22 دي برگزار شد، از 11 اسفند توزيع مي‌شود.
به گزارش ايسنا، شركت كنندگان مي‌بايست جهت دريافت كارنامه با به همراه داشتن كارت شناسايي معتبر در وقت اداري به نشاني تهران -خيابان كريم خان، خيابان استاد نجات الهي، كوچه شهيد اماني سازمان سنجش آموش كشور مراجعه نمايند.

+ نوشته شده در  جمعه دهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:18  توسط   | 

آزمون دانشگاه جامع علمي ‌كاربردي برگزار مي‌شود

دوازدهمين آزمون سراسري دوره هاي کارداني و کارشناسي پيوسته و ناپيوسته دانشگاه جامع علمي ـ‌ كاربردي ۱۰ اسفند با حضور 300 هزار داوطلب برگزار مي شود.
به گزارش ايسنا، دوازدهمين آزمون سراسري دوره هاي کارشناسي پيوسته و نا پيوسته دانشگاه جامع علمي ـ كاربردي از ساعت 8:30 و آزمون دوره هاي کارداني دانشگاه جامع علمي ـ کاربردي از ساعت 15:30  به طورهمزمان در سراسر كشور برگزار مي شود.
آزمون مقطع کارداني در 182 رشته ، 1287 کد رشته محل و ظرفيت پذيرش 80 هزار نفر انجام مي شود. امسال ظرفيت پذيرش دوره هاي کارداني نسبت به سال گذشته 50 درصد افزايش يافته، همچنين 23 رشته جديد کارداني و 439 کد رشته محل جديد نيز افزوده شده است که رشدي معادل 52 درصد را نشان مي دهد.
پذيرش دانشجو در مقطع کارداني در 4 گروه صنعت در 91 رشته و 508 کد رشته محل ، کشاورزي در 42 رشته و 387 کد رشته محل، مديريت و خدمات اجتماعي در 33 رشته و 277 کد رشته محل و فرهنگ و هنر در 16 رشته و 115 کد رشته محل انجام مي شود.
آزمون در مقاطع کارشناسي پيوسته و نا پيوسته در 107 رشته ، 504 کد رشته محل و ظرفيت پذيرش 26 هزارو500 نفرانجام مي شود . در سال جاري ظرفيت پذيرش دوره هاي کارشناسي پيوسته و ناپيوسته دانشگاه جامع علمي ـ کاربردي 300 درصد رشد داشته است.
پذيرش دانشجو در مقاطع کارشناسي پيوسته و ناپيوسته در 4 گروه صنعت در 47 رشته و 182 کد رشته محل ، کشاورزي در 26 رشته و 139 کد رشته محل ، مديريت و خدمات اجتماعي در 14 رشته و 101 کد رشته محل و فرهنگ و هنر در 20 رشته و82 کد رشته محل صورت مي پذيرد.

+ نوشته شده در  جمعه دهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:8  توسط   | 

آخرین مهلت ثبت نام در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته 87 اعلام شد

سازمان سنجش آموزش کشور آخرین مهلت ثبت نام در آزمون ورودی کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 1387 را اعلام کرد.

به گزارش مهر، سازمان سنجش به منظور فراهم آوردن تسهیلات لازم برای آن دسته از داوطلبانی که تاکنون برای ثبت نام در آزمون اقدام نکرده اند، ترتیبی اتخاذ کرد که در باجه های مرکزی شهرستانهای مختلف کشور بجز تهران از ساعت 8 تا 13 روز ۹ اسفند نسبت به توزیع مدارک ثبت نام اقدام شود.
در شهرستان تهران نیز مدارک ثبت نام از ساعت 8 تا 13 روز ۹ اسفند منحصرا در مناطق پستی 11، 13، 14، 15 ، 16 ، 17، 18 و 19 توزیع می شود.
داوطلبان متقاضی ثبت نام در آزمون مذکور که کارت اعتباری ثبت نام را دریافت می کنند، می توانند تا ساعت 24 روز ۱۰ اسفند با مراجعه به نشانی پایگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org نسبت به ثبت نام اینترنتی در آزمون اقدام کنند.

+ نوشته شده در  جمعه دهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 0:39  توسط   | 

"مهلت دو دقیقه‌ای" در سینماتک سپیده

فیلم سینمایی "مهلت دو دقیقه‌ای" ساخته لری پیرس روز 12 اسفند ساعت 18 در سینما سپیده به نمایش در‌می‌آید.

به گزارش مهر، این فیلم با بازی چارلتن هستن، جان کاساوتیس، جینا رولندز و مارتین بالسام محصول 1976 امریکاست و ادوارد هیوم فیلمنامه آن را بر مبنای رمانی از ژرژ لافونتن نوشت. 
درام اکشن و داستانی "مهلت دو دقیقه‌ای" درباره مردی روان‌پریش و جانی است که هنگام برگزاری یک مسابقه بیسبال با پلیس، بازیکنان و تماشاچیان درگیر می‌شود و... این فیلم 115 دقیقه‌ای که سال 1977 نامزد اسکار بهترین تدوین بود، با زبان اصلی در چهلمین برنامه پی در پی سینماتک سپیده به نمایش درمی‌آید.

+ نوشته شده در  جمعه دهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 0:32  توسط   | 

اطلاعیه

اخبار مراکز سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، در «وبلاگ تابلو» قابل استفاده است. این اخبار، مکمل اخباری است که در «وبلاگ نمایه تهران» منتشر می شود.

 

وبلاگ تابلو   http://mbahar.blogfa.com/

 

 

از آنجا که در هر صفحه از وبلاگ، بیش از ۳۰ عنوان خبر قرار ندارد و معمولا بیش از سی عنوان مطلب هر روز در سایت ریخته می شود، برای اطمینان از خواندن همه اخبار، به روی آیکون آرشیو اسفند ماه کلیک کنید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 3:37  توسط   | 

تالار هنر تا یکشنبه تعطیل است

تالار هنر هشتم تا 12 اسفند تعطیل است.
به گزارش خبرگزاري شهر، این تالار به مناسبت اربعین حسینی اجرای خود را متوقف کرده و تا 12 اسفند تعطیل خواهد بود.
تالار هنر پس از این تعطیلات تا پایان سال جاری میزبان نمایش «میهمان ناخوانده»، نوشته مشترک منوچهر اکبرلو و امیر مشهدی‌عباس و کارگردانی امیر مشهدی‌عباس است.
این نمایش هر روز ساعت 18 و 30 دقيقه در تالار هنر اجرا می‌شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 3:36  توسط   | 

آثار «عطار» با تصحيح «شفيعي‌كدكني» رونمايي مي‌شود

سه كتاب از منظومه‌هاي عطار نيشابوري با تصحيح محمدرضا شفيعي‌كدكني دهم اسفند رونمايي مي‌شود.

به گزارش فارس، سه كتاب «اسرارنامه»، «مصيبت‌نامه» و «الهي‌نامه» از آثار منظوم فريدالدين عطار نيشابوري را محمدرضا شفيعي‌كدكني تصحيح كرده است.
شفيعي‌كدكني، سه سال پيش «منطق الطير» عطار نيشابوري را با مقدمه، تصحيح و تعليقات در 700 صفحه منتشر كرده بود.
علي‌اصغر علمي، مدير انتشارات سخن در گفت‌وگو با فارس گفت: در برنامه‌اي كه براي رونمايي اين سه كتاب در نظر گرفته شده خود شفيعي‌كدكني هم حضور دارد.
برنامه رونمايي سه كتاب «اسرارنامه»، «مصيبت‌نامه» و «الهي‌نامه» از ساعت 9 صبح در هتل هما واقع در ميدان ونك، خيابان خدامي برگزار مي‌شود.
شفيعي‌كدكني، چندين دهه از عمر خود را صرف تصحيح و تحقيق بر سر آثار عطار نيشابوري كرده است.
تنها اثر از عطار كه هنوز تصحيح آن آماده نشده «تذكرة‌الاولياء» است كه به گفته ناشر وسواس‌ها و دقت علمي شفيعي انتشار آن را به تأخير انداخته است.
امسال در نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران از اين استاد دانشگاه كتاب «قلندريه در تاريخ» منتشر شد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:46  توسط   | 

پیکر شهدای گمنام در دانشگاه علم و صنعت تدفین می شود

پیکر پنج شهید گمنام همزمان با اربعین حسینی از مسجد النبی نارمک به سمت دانشگاه علم و صنعت ایران تشییع می‌شود.

به گزارش مهر، این پنج شهید گمنام پس از تشییع در دانشگاه علم و صنعت آرام می گیرند.
عملیات، محل شهادت و سن این شهدای گمنام عبارت  از "عملیات نصر 7، سردشت و 27 سال"، "عملیات بدر، اورالعظیم و 18 سال"، "تک دشمن، زبیدات و 25 سال"، "محرم، شرهانی و 21 سال" و "عاشورای 1، میمک و 26 سال" است. 
مراسم تشییع پیکرهای این شهدا از ساعت 9 روز 9 اسفند از مسجد النبی نارمک به سمت دانشگاه علم و صنعت ایران آغاز می شود.
تدفین پیکرهای این شهدای گمنام به ابتکار نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علم و صنعت ایران با همراهی دانشجویان انجام می شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:30  توسط   | 

هم‌اندیشی "نشانه‌شناسی هنر" برگزار می‌شود

پنجمین هم‌اندیشی "نشانه‌شناسی هنر، روشهای مطالعه نشانه‌شناختی در گفتمان هنری ایران" پانزدهم اسفند برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، در مجموعه هم‌‌اندیشی‌‌های نشانه‌‌شناسی هنر که در طی چهارسال پیشین از سوی فرهنگستان هنر برگزار شد، روند مباحث در سال گذشته، به بومی‌‌سازی روش‌ها انجامید و از آنجا که این مبحث همچنان اهمیت و ظرفیت کوششی افزون را دارد، موضوع مطالعه هم‌اندیشی پنجم نیز قرار گرفته است.
در این همایش در نظر است ضرورت بومی‌سازی روش‌ها، رویکرد فرهنگی به‌مثابه زمیته بومی‌سازی؛ ویژگی‌های هنرهای ایرانی و بومی‌سازی روش‌های نشانه‌شناسی هنر؛ هنر ایرانی و بینامتنیت (بینامتنیت هنر و ادبیات، بینامتنیت گونه‌های مختلف هنری، بینامتنیت هنر ایران و غیرایرانی، روابط بینا گفتمانی)؛ بازخوانی سنت پیشانشانه‌شناسی در ایران (حوزة شعر، فنون ادبی، مطالعات دینی، مطالعات خاص هنر اعم از نظریه هنر، نقد هنر، تعلیم هنر، تاریخ هنر) مورد بحث و بررسی قرار گیرند.
این هم‌اندیشی ساعت 10 پانزدهم اسفند در تالار فارابی دانشگاه هنر برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:23  توسط   | 

مراسم "زیارت حضرت رسول از بعید" برگزار می‌شود

معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی گفت: در سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی مراسم ویژه‌ای برای دهه آخر ماه صفر در نظر گرفته شده و مسلمانان سراسر دنیا به‌ ویژه ایران در روز ارتحال پیامبر، قبل از نماز ظهر و عصر زیارت حضرت رسول اکرم(ص) از بعید را طی مراسم باشکوهی برگزار می‌کنند.

به گزارش مهر، حجت الاسلام حسین روحانی نژاد معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی در نشست خبری مرتبط با فعالیتهای دهه آخر ماه صفر و زیارت بعید حضرت رسول اکرم (ص) با اشاره به اینکه پایان سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی مصادف با ارتحال حضرت محمد است، اظهار داشت: ایشان مصداق بارز وحدت اسلامی است و همه مسمانان جهان با هر مذهبی به رسالت و نبوت حضرت محمد اعتقاد دارند.

وی در ادامه به احادیث و روایات موجود در زیارت حضرت رسول اکرم اشاره کرد و افزود: کسانی که توفیق زیارت آن حضرت را از نزدیک ندارند، از راه دور می توانند زیارت کنند. خود ایشان در احادیثی فرمودند " هر کس به زیارت من بیاید در روز قیامت شفیع او باشیم" و یا در جای دیگر می فرماید "هر که در هر نقطه ای از کره زمین به من سلام کند سلامش به من می رسد و هر کس بر سر قبرم به من سلام کند آن را می شنوم" و یا "هر که زنده و مرده مرا زیارت کند روز قیامت شفیع او باشم". از این رو احادیث از نبی اکرم از اهمیت بسیاری برخوردار است.
حجت الاسلام روحانی نژاد با تأکید بر اینکه سازمان تبلیغات اسلامی 3 سال است بحث زیارت حضرت رسول (ص) را از راه دور مطرح کرده و امسال که سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی است به طور ویژه به این برنامه پرداخته است، تصریح کرد: 28  صفر روز رحلت حضرت رسول اکرم است که محور وحدت همه فرق اسلامی و مورد احترام همه ادیان و مذاهب اسلامی و انسانهای آزاد اندیش، اندیشمند و وارسته است.
معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به استکبار و قدرتهای جهانی در رابطه با پیامبر اکرم و اهانت و توطئه برخی از کشورها چون دانمارک به ساحت مقدس پیامبر اکرم، گفت: در سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی لازم است  مسلمانان سراسر دنیا به ویژه ایران در روز ارتحال پیامبر بزرگوار اسلام قبل از نماز ظهر و عصر همه هیئتهای مذهبی و مساجد زیارت حضرت رسول اکرم با عنوان " زیارت حضرت رسول از بعید" را با فراخوانی از همه مردم طی مراسم با شکوهی برگزار کنند.
وی با تأکید بر اینکه سازمان تبلیغات اسلامی آمادگی دارد در این زمینه ضمن همکاری و راهنمایی، مبلغان مورد نیاز این مراسم را تأمین کند، یادآور شد: دهه آخر صفر بیش از 30 هزار هیئت مراسم عزاداری برگزار خواهند کرد که از روز اربعین امام حسین (ع) به مدت 10 روز تا شهادت امام رضا (ع) ادامه دارد. همچنین 10 هزار مبلغ به مناطق مختلف اعزام کرده است.
حجت الاسلام روحانی نژاد در ادامه اظهار داشت: سازمان تبلیغات اسلامی علاوه بر تنوع برنامه ها، فعالیتهایی برای جوانان داشته که امسال به تشکیل 4 هزار هسته جوان و 3 هزار نشریه با موضوعات اتحاد ملی و انسجام اسلامی پرداخته است.
وی افزود: امسال در مساجد، دانشگاهها و به ویژه دبیرستانها بیش از 8 هزار گفتمان دینی با بهره گیری از اساتید دانشگاه و حوزه علمیه برگزار شد، از سوی دیگر صدا و سیما به عنوان یکی از اعضای مصوب ستاد شؤون مناسبتهای مذهبی با سازمان تبلیغات اسلامی همکاری می کند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:20  توسط   | 

یادمان احمد بورقانی در نمایشگاه کتاب عرضه می‌شود

انجمن صنفی روزنامه نگاران از علاقه مندان، همکاران و آشنایان زنده یاد احمد بورقانی خواست تا آثار خود را برای انتشار یادمان وی ارسال کنند.

به گزارش مهر، در این فراخوان آمده است: پاسداشت مقام انکارناپذیر این چهره ماندگار مطبوعات ایران فریضه‌ای است که بر شانه تک تک اهالی قلم سنگینی می‌کند. در همین راستا انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران بر آن است که به همت همکاران مطبوعاتی و از رهگذر انتشار کتابی حاوی یادمان‌های این عنصر فرهیخته سرزمین قلم، ادای دینی هر چند کوچک به پیشگاه جامعه مطبوعات ایران روا نماید.
در این زمینه از تمام علاقه‌مندان، همکاران، یاران و آشنایان آن عزیز فرو خفته در خاک تقاضا می‌شود با بخشیدن غنای تفکر و تدبر به قامت کتاب مزبور هر چه بیش از پیش انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران را در ادای این دین یاری نمایند.
ارسال مطلب و مستندات (در حداکثر چهار صفحه به قطع A4) اعم از مقاله، یادداشت، خاطره، دل نوشته، عکس، و... توسط همراهان و همگامان وی، مجموعه مکتوبی فراهم خواهد آورد که ارائه آن در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در تاریخ اردیبهشت ماه سال 1387 برگی بر تارک سراسر فراز و نشیب تاریخ مطبوعات ایران خواهد افزود.
مطالب و مستندات دریافتی با نام ارسال کننده اثر در کتاب یاد شده منتشر خواهد شد. علاقه‌مندان و اصحاب مطبوعات می‌توانند آثار خود را حداکثر تا 20 فروردین1387 به نشانی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران (بلوار کشاورز، خیابان شهید کبکانیان، کوچه هفتم، شماره 87) ارسال کنند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 2:12  توسط   | 

اجراي رايگان نواهاي "با كاروان عاشورايي" در مجموعه اريكه ايرانيان

همزمان با اربعين حسيني، نواهاي " با كاروان عاشورا" درمجموعه فرهنگي اريكه ايرانيان به طور رايگان اجرا مي‌شود.
به گزارش ايرنا، همزمان با ايام پاياني ماه صفر و فرا رسيدن اربعين سالار شهيدان حضرت اباعبدالله حسين (ع) نواهاي "با كاروان عاشورا"با تك خواني رسول نجفيان خواننده و بازيگر مطرح تئاتر و با همنوايي يك گروه ‪ ۶۰‬نفره كر، نواهاي عاشورايي اجرا مي‌شود.
بنابه اين گزارش رسول نجفيان، با انجام ‪ ۱۰‬سال تحقيق در مورد نواهاي عاشورايي محلي و روستايي ايران كه سابقه‌اي ‪ ۷۰۰‬ساله دارد، به گردآوري اين نواها پرداخته است.
در اين برنامه هنري فرهنگي، نجفيان از سازهاي طبل، دما و سنج استفاده مي كند.
علاقه مندان مي‌توانند براي استفاده از اين برنامه هنري ، تا ‪۱۴‬ اسفند از ساعت ‪ ۸‬تا ‪ ۱۰‬شب، به مجموعه فرهنگي اريكه ايرانيان واقع در خيابان فرحزاد، جنب ارغوان غربي مراجعه نمايند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:48  توسط   | 

اولين دوره مسابقه و همايش دانش‌آموزشي ‪ ۱۷‬اسفند برگزار مي‌شود

اولين دوره مسابقه و همايش دانش آموزشي با رويكرد علمي و دريايي، ‪۱۷‬ اسفند در آكادمي نخبگان ايرانيان برگزار مي‌شود.
دبير اولين دوره مسابقه و همايش دانش آموزي به ايرنا گفت: امسال بيست و يكمين دوره برگزاري مسابقه جهاني ‪ ssmc/pypt‬است كه ايران امسال براي دومين بار دراين مسابقه شركت مي‌كند.
مهندس "دينا ايزدي" افزود: ايران سال گذشته به صورت آزمايشي شركت كرد اما امسال براي شركت در مسابقه به صورت رسمي مجاز شده است.
وي اظهار داشت: در اين راستا سازمان آموزش و پرورش شهر تهران با همكاري آكادمي نخبگان ايرانيان و انجمن علوم و فنون دريايي اقدام به برگزاري مسابقه‌اي داخلي كرده است.
ايزدي ادامه داد: پنج تيم دراين مسابقات شركت مي‌كنند و از بين آنها دو تيم پنج نفره انتخاب و به مسابقات جهاني اعزام مي‌شوند.
به گفته وي اين مسابقات جهاني امسال در كشورهاي اتريش و كرواسي برگزار مي‌شود.
دبير اولين مسابقه و همايش دانش آموزي افزود: تاكنون ‪ ۹۰‬مقاله براي شركت در مسابقه و همايش به دبيرخانه ارسال شده كه از اين تعداد ‪ ۵۴‬مقاله پذيرفته شده است.
ايزدي گفت: تشكيل گروه‌هاي علمي كاربردي دانش آموزي ، ايجاد روحيه پژوهشگري و استفاده از ظرفيت‌هاي خلاق بين دانش آموزان مقطع متوسطه، بررسي كيفيت آموزشي مدارس متوسطه شهر تهران و انتخاب برترين مقالات ارايه شده در دو بخش علمي و دريايي از جمله اهداف و محورهاي برگزاري اين همايش است.
وي معرفي تيم‌هاي برتر و انتخاب دانش آموزان از بين آنها براي تشكيل و اعزام دو تيم به مسابقات جهاني دانش آموزشي با رويكرد علمي و دريايي و آشنايي دانش‌آموزان با زبان انگليسي را از ديگر محورها و اهداف برگزاري اين همايش عنوان كرد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:43  توسط   | 

مراسم "زيارت حضرت رسول (ص) از بعيد" ‪ ۲۸‬صفر برگزار مي‌شود

معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي گفت: مراسم زيارت حضرت رسول(ص) از بعيد (مكانهاي دور) همزمان با ‪ ۲۸‬صفر سالروز رحلت پيامبر (ص) در سراسر كشور برگزار مي‌شود.
به گزارش ايرنا، حجت‌الاسلام "حسين روحاني نژاد" با بيان اين مطلب در نشست خبري افزود: در روايات و احاديث تاكيد شده كه پيامبر (ص) را زيارت كنيد اين زيارت‌ها يا از نزديك است كه در كنار مرقد مطهرش قرار مي‌گيريم و سلام مي‌كنيم و يا كساني كه توفيق زيارت حضرت را از نزديك ندارند مي‌توانند آن حضرت را از راه دور زيارت كنند.
وي اظهار داشت: از آنجا كه همه مسلمانان جهان با هر مذهبي كه دارند معتقد به رسالت و نبوت پيامبر(ص) كه همانا مصداق بارز وحدت اسلامي هستند سازمان تبليغات اسلامي درصدد است تا اين مراسم را با شكوه ويژه‌اي برگزار كند.
روحاني نژاد، در ادامه به احاديث پيامبر (ص) در خصوص زيارت خود اشاره كرد و يادآورشد: پيامبر (ص) فرمود: "هركه به زيارت من بيايد روز قيامت شفيع او باشم" و در حديثي ديگر مي‌فرمايد: "هر كس در هر نقطه‌اي از روي زمين به من سلام كند، سلامش به من مي‌رسد و هر كه بر سر قبرم به من سلام كند، آن را مي‌شنوم". و در حديثي ديگر مي‌فرمايد: "هر كه زنده و مرده مرا زيارت كند، روز قيامت شفيع او باشم."
وي تصريح كرد: آن حضرت در اين احاديث اهميت زيارت خود از راه دور و نزديك، در حال حيات و وفات را بيان كرده است از اين رو زيارت پيامبر اسلام (ص) بسيار مهم است.
معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي خاطرنشان كرد: سازمان تبليغات اسلامي سه سال است كه بحث زيارت حضرت رسول از مكانهاي دور را مطرح كرده و امسال در سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي به صورت ويژه به اين موضوع پرداخته است.
وي، با اشاره به اينكه آن حضرت به عنوان محور وحدت تمامي فرقه‌هاي اسلامي و مورد احترام همه اديان و مذاهب اسلامي است، اظهارداشت: با توجه به اينكه استكبار و قدرت‌هاي جهاني در رابطه با پيامبر (ص) توطئه‌هايي كرده و نسبت به ساحت مقدس آن حضرت اهانت مي‌كنند لذا در اين سال بر خود لازم دانستيم كه تمامي مسلمانان در سراسر دنيا به ويژه مردم مسلمان كشورمان را به زيارت آن حضرت از راه دور دعوت كنيم.
روحاني نژاد ادامه داد: ‪ ۲۸‬صفر مصادف با ارتحال حضرت رسول (ص) قبل از نماز ظهر و عصر تمامي هيات‌هاي مذهبي و مساجد به زيارت آن حضرت كه در مفاتيح‌الجنان با عنوان "زيارت حضرت رسول (ص) از بعيد" اشاره شده، اقدام خواهند كرد.
وي افزود: سازمان‌هاي تبليغات اسلامي سراسر كشور آمادگي دارند در اين زمينه ضمن همكاري و راهنمايي، مبلغان مورد نياز اين مراسم را تامين كند.
اين مسئول سازمان تبليغات بيان كرد: اميد است با برپايي اين مراسم درسال اتحاد ملي و انسجام اسلامي تمامي مسلمانان در كنار هم قرار گرفته و دشمنان مشترك خود را كه صهيونيست‌ها و استكبار جهاني هستند، از مسلمانان دور كنند.
وي، به ديگر برنامه‌هاي ماه صفر اشاره كرد و گفت: در دهه آخر ماه صفر (از ‪ ۲۰‬صفر به مدت ‪ ۱۰‬روز) بيش از ‪ ۳۰‬هزار هيات مذهبي مراسم عزاداري و سوگواري سرور و سالار شهيدان را برگزار خواهند كرد.
به گفته روحاني نژاد، به منظور طرح مسايل و معارف ديني و اسلامي، سازمان تبليغات اسلامي علاوه بر روحانيون مستقر، ‪ ۱۰‬هزار مبلغ را به مناطق مختلف كشور اعزام خواهد كرد تا در اين مجالس به سخنراني و تبيين چالش‌هاي دين و مطالب اسلامي بپردازند.
وي يادآور شد: سازمان تبليغات اسلامي همچنين فعاليت‌هاي ويژه‌اي چون تشكيل چهار هزار هسته جوان را در سال جاري اجرا كرده است كه از اين تعداد سه هزار هسته داراي نشريه هستند و يكي از مباحث مطرح در اين نشريات اتحاد ملي و انسجام اسلامي بوده است.
وي اظهار داشت: علاوه براين، امسال هشت هزار گفتمان ديني در سطح مدارس و مراكز فرهنگي با استفاده ازاستادان برجسته دانشگاه‌ها برگزار شد كه عمده موضوع اشاره شده در اين گفتمان‌ها اتحاد ملي و انسجام اسلامي بوده است.
وي، در پاسخ به اين سوال كه چه اقداماتي انجام داده‌ايد تا مراسم‌هاي عزاداري رنگ سياسي نگيرد، اظهار داشت: ساختار اين مجالس به گونه‌اي طراحي شده كه بستري براي بهره‌برداري سياسي جناح‌ها و احزاب ايجاد نشود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:35  توسط   | 

آخرين مهلت ثبت نام آزمون ورودي كارداني به كارشناسي ناپيوسته اعلام شد

سازمان سنجش آموزش كشور در اطلاعيه‌اي، آخرين مهلت ثبت نام و شركت در آزمون ورودي كارداني به كارشناسي ناپيوسته سال ‪ ۱۳۸۷‬را اعلام كرد.
به گزارش ايرنا، سازمان سنجش و آموزش كشور به منظور فراهم آوردن تسهيلات لازم براي آن دسته از داوطلباني كه تاكنون براي ثبت‌نام در آزمون فوق اقدام نكرده‌اند، هماهنگي‌هايي را با شركت پست انجام داده است.
بر اساس اين گزارش، داوطلبان مي‌توانند روز پنجشنبه (۸ اسفند) منحصرا در باجه‌هاي مركزي شهرستانهاي مختلف كشور واز ساعت ‪ ۸‬تا ‪۱۳‬نسبت به دريافت مدارك ثبت نام اقدام كنند.
همچنين در شهرستان تهران نيز داوطلبان مي‌توانند در همين ساعت در مناطق پستي ‪ ۱۸ ،۱۷ ،۱۶ ،۱۵ ،۱۴ ،۱۳ ،۱۱‬و ‪ ۱۹‬مدارك ثبت نام خود را دريافت كنند.
همچنين داوطلبان متقاضي ثبت نام در آزمون كه كارت اعتباري ثبت نام را تا تاريخ ‪ ۸۶/۱۲/۰۹‬دريافت مي‌كنند، مي‌توانند تا ساعت ‪ ۲۴‬روز ‌با مراجعه به پايگاه الكترنيكي سازمان سنجش آزموش كشور به نشاني (‪،(www.sajesh.org‬ نسبت به ثبت نام اينترنتي در آزمون مذكور اقدام كنند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:28  توسط   | 

اولين جشنواره مسابقه روباتيك دانش‌آموزي برگزار مي‌شود

اولين جشنواره كشوري مسابقه روباتيك (روبو فيلم) با حضور ‪ ۳۷‬تيم از دهم اسفند در اردوگاه شهيد باهنر برگزار مي‌شود.
به گزارش ايرنا، هدف از برگزاري اين جشنواره غني‌سازي اوقات فراغت دانش آموزان با بهره‌گيري از فعاليتهاي علمي و به كار بستن اندوخته‌هاي دانش آموزان در فعاليتهاي گروهي عنوان شده است.
توسعه مهارتهاي فني، تشويق و ترغيب نوجوانان علاقمند و مستعد به اجراي فعاليتهاي علمي، آشنايي با فن‌آوري روز و ساخت روباتهايي كه توانايي حركت و تصويربرداري در محيط را دارند، از ديگر اهداف برگزاري اين جشنواره بيان شده است.
اولين جشنواره روباتيك در سالن سينما اردوگاه شهيد باهنر برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم اسفند ۱۳۸۶ساعت 1:24  توسط   | 

"شكوه بي‌پايان" در گالري سيحون

"شكوه بي‌پايان" عنوان نمايشگاهي است از آثار تذهيب كيانوش معتقدي، ليلا پورخاني، ندا كوثري فر و علي‌رضا اكبري جاويد كه از 11 اسفند در  گالري سيحون برپا مي‌شود.
به گزارش خبرنگار شهر، اين نمايشگاه تاملي است بر شيوه‌هاي مختلف هنر "‌تذهيب" ‌كه با هدف "باز آفريني" و "بازشناسي" ويژگي‌هاي اين هنر برگزار مي‌شود.
اين نمايشگاه كه دربرگيرنده  نمونه‌هايي از هنر تذهيب به شيوه‌هاي ايلخاني، تيموري، ‌صفوي، ‌زنديه و قاجار است تا 16 اسفند از ساعت 10 تا 16 ادامه خواهد داشت.
گالري سيحون،‌ در خيابان وزراء (خالد استامبولي )، ‌كوچه چهارم، ‌پلاك 30 واقع است و پذيراي عموم بازديدكنندگان نمايشگاه "شكوه بي‌پايان" خواهد بود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 17:32  توسط   | 

نمايشگاه گروهي كاربردي در نگارخانه بامداد

نمايشگاه گروهي كاربردي شامل آثار نقاشي، سفال و ... از 10 اسفند در نگارخانه بامداد افتتاح مي‌شود.
مريم بامداد مدير و صاحب امتياز اين نگارخانه در گفت‌وگو با خبرنگار شهر، گفت: اين نمايشگاه شامل آثار نقاشي در قالب كارهايي از رنگ و روغن، آبرنگ و اكريليك است و آثار كاربردي شامل سفال، كارهاي چوبي و معرق مدرن است.
همچنين در اين نمايشگاه كارهايي از آثار تجسمي شامل ميوه‌هاي خشك كه بر روي آن‌ها نقاشي شده است به نمايش گذاشته شده است.
وي گفت: هر ساله در شب عيد چنين نمايشگاه‌هاي گروهي را برگزار مي‌شود تا مردم بتوانند نيازهاي شب عيد خود را از ميان آثار تجسمي تهيه كنند.
وي همچنين افزود: تمامي آثار موجود در اين نمايشگاه براي فروش عرضه شده است.
بامداد افزود: اعضاي شركت كننده دراين نمايشگاه، فتانه زهرائي، شانار ارومي، روبينا ابراهيميان، سهيلا افشار، آزاده فيض آبادي هستند .
علاقه مندان براي بازديد از اين نمايشگاه جمعي مي‌توانند به نگار خانه بامداد به نشاني خيابان استاد مطهري، جم( فجر)، ‌خيابان ماگنوليا، پلاك 35 مراجعه كنند يا با تلفن ‌1226019-0912 تماس بگيرند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 17:30  توسط   | 

سومين پيش‌همايش مراغي در فرهنگستان هنر برگزار مي‌‌شود

سومين پيش‌همايش «عبدالقادر مراغي» با موضوع ايقاع در آثار مراغي، به زودي در فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود.
به گزارش خبرگزاری شهر، در پي برگزاري دو پيش همايش عبدالقادر مراغي كه با حضور سخنراناني چون اميرحسين پورجوادي، محمدرضا درويشي، فرهاد فخرالديني، داريوش طلايي، مجيد كياني، سيدعبدالله انوار و سيد حسين ميثمي برگزار شد، سومين پيش‌همايش نيز در آينده‌اي نزديك برگزار مي‌شود.
در موسيقي قديم از مبحث ريتم، با عنوان ايقاعات، نام مي‌بردند كه بخش اصلي و مهمي را در موسيقي تشكيل مي‌دهد. در رسالات كهن و آثار عبدالقادر مراغي، ايقاع به صورت دايره‌اي (سيليك) يا ادواري نشان داده شده است، كه هر كدام مشخصات و نام خاص خود را داشته است.
اين پيش همايش روز 12 اسفند، از ساعت 16 تا 18 در مركز پژوهشي نقش جهان برگزار مي‌‌شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 17:28  توسط   | 

گزارشي از آخرين نفس‌هاي اسفند و روزهاي پرعكس در ايران

نگارخانه‌هاي تهران و برخي از شهرستان‌هاي كشور روزهاي پاياني سال جاري را به نمايش عكس‌هاي عموما تزييني و مناسبتي و بعضا تاريخي و هنري اختصاص داده‌اند.
به گزارش ايسنا، نمايشگاه عکس‌هاي دکوراتيو ياشا وکيلي با عنوان "نخستين پروانه چون رويايي گم شد" در نگارخانه‌ فخرالديني گشايش يافته كه دربر گيرنده‌ 29 عکس رنگي تزييني از گل‌ها در اندازه‌هاي 50 در70 و 100 در 70 ارايه شده است.
اين دومين نمايشگاه انفرادي وكيلي به‌شمار مي‌رود كه تا هشتم اسفند از ساعت 17 تا 19 در گالري يادشده، واقع در خيابان خالد اسلامبولي، کوچه‌ دوازدهم، شماره‌ هشت، طبقه‌ اول ادامه دارد.
نادر داودي نيز با عنوان "غارها و ادوارها" نمايشگاه عكسي را در گالري سيحون داير كرده است.
در اين نمايشگاه 14عکس سياه و سفيد و رنگي در ابعاد 120×80، با چاپ روي بوم به‌نمايش درآمده‌اند.
داودي داراي اجراي پروژه‌هايي تئاتر معاصر ايران، زنان معاصر ايران و... را در كارنامه‌ حرفه‌اي خود ثبت كرده و بيش از 10 سال است كه فيلم مستند مي‌سازد.
نمايشگاه يادشده تا 10 اسفند از ساعت 10 تا 18 در خيابان وزرا، كوچه‌ چهارم برپاست.
به گزارش ايسنا، همچنين نمايشگاه گروهي عکس‌هاي کتايون کرمي، مهران مهاجر و پرهام تقي‌اف در گالري راه ابريشم عرضه شده است.
در اين نمايشگاه عکس‌هايي از مجموعه‌هاي "برعکس" کتايون کرمي، "چراغ قرمز" مهران مهاجر و "گذرگاه" پرهام تقي‌اف به‌نمايش گذاشته شده‌اند كه تا 16 اسفند بر ديوار گالري راه ابريشم، واقع در خيابان فرمانيه، جنب فروشگاه شهروند، شماره 112 مي‌مانند.
بنا بر اين گزارش، نمايشگاه نخستين اكسپوي عكس ايران كه در هتل استقلال تهران برپا شد و گفته مي‌شود با فروش بيش از 60  تابلو نيز همراه بوده است، تا 14 اسفند در گالري هفت هنر يوسف آباد، خيابان 56، شماره‌ هشت ادامه دارد.

و اما...

نمايشگاه "چشم درون" با اضافه شدن عكس‌هايي به دو گالري موزه‌ هنرهاي معاصر بزرگترين نمايشگاه تاريخ عكاسي ايران در موزه‌ هنرهاي معاصر تهران به‌شمار مي‌رود كه تا پايان فروردين سال آينده برپاست.
در اين نمايشگاه عكس‌هايي هم از پنجره‌هاي ونيز ريكاردو زيپولي عرضه شده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 15:10  توسط   | 

مهرداد اسكويي « شيوه‌ ‌شناسي فيلم مستند» را بررسي مي‌كند

در ادامه سلسله نشست‌هاي تخصصي گروه انسان شناسي فرهنگي انجمن جامعه شناسي ايران، مهرداد اسكويي درباره‌ «شيوه شناسي فيلم مستند» سخنراني مي‌كند.
به گزارش ايسنا، مهرداد اسكويي، مستندساز، عكاس و پژوهشگر سينماي مستند هشتم اسفند در سالن اجتماعات انجمن جامعه شناسي ايران واقع در دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران به بحث درباره‌ «شيوه شناسي فيلم مستند» مي‌پردازد.
در اين مراسم كه از ساعت 16:30 تا 18 برگزار مي‌شود، دكتر ناصر فكوهي انسان‌شناس و استاد دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران نيز حضور خواهد داشت.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 15:7  توسط   | 

برنامه نمايش‌هاي آينده تئاتر شهر اعلام شد

ایسنا - چهار نمايش با پايان گرفتن نمايش‌هايي كه هم‌اكنون به روي صحنه هستند سال 87 در تالارهاي مختلف مجموعه تئاتر شهر اجرا خواهند شد.
«تبرئه شدگان» به كارگرداني منيژه محامدي، «مرگ تدريجي آقاي تركاشوند» به كارگرداني مسعود رايگان، «كادنس» به كارگرداني نيما دهقان و «غولتشن‌ها» به كارگرداني حميدپور آذري عنوان نمايش‌هايي است كه اوايل سال آينده و با پايان گرفتن اجراي نمايش‌هاي فعلي به ترتيب در تالارهاي «چهارسو»، «قشقايي»، «كارگاه نمايش» و «سايه» به روي صحنه خواهند رفت.
براساس اين گزارش، نمايش «سه‌گانه ميتراس» به كارگرداني اميردژكام در تاريخ 27 فروردين سال آينده، نمايش «امپراتور و آنجلو» در تاريخ 23 فروردين، «تهرن» به كارگرداني محمود استاد محمد در تاريخ 22 فروردين، «خنجره‌ها» به كارگرداني اميرآتشاني در تاريخ 21 فروردين، «كريستال تاور» به كارگرداني نصرالله قادري درتاريخ 5 ارديبهشت و «ملاقات بانوي سالخورده» به كارگرداني حميد سمندريان در تاريخ 24 اسفند به اجراي خود در تالارهاي چهارسو، قشقايي، كارگاه نمايش و سايه پايان مي‌دهند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 15:6  توسط   | 

«مهلت دو دقيقه‌اي» لاري پيرس در سينما تك سپيده

ایسنا - فيلم سينمايي «مهلت دو دقيقه‌اي» اثر «لاري پيرس» با بازي «چارلتون هستون»، «جان كاساوتيس» و «جينا رولندز» ساعت 18 روز 12 اسفند در سينماتك سپيده روي پرده مي‌رود.
اين فيلم محصول سال 1976 و فيلم‌نامه آن را «ادوارد هيوم» بر مبناي رماني به همين نام از «جورج لافونتن» نوشته است.
«مهلت دو دقيقه‌اي» درامي اكشن و داستاني مردي روان‌پريش و جاني است كه به هنگام برگزاري يك مسابقه بيس بال با پليس، بازيكنان و تماشاچيان درگير مي‌شود و ...
گفتني است كه اين فيلم به صورت 35 ميلي‌متري و با دوبله فارسي در چهلمين برنامه پي‌درپي سينماتك سپيده واقع در تقاطع خيابان‌هاي وصال شيرازي و انقلاب به نمايش گذاشته مي‌شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 15:5  توسط   | 

آثار برگزيده نمايشنامه‌خواني مولوي را خانه تئاتر دانشگاهي حمايت مي‌كند

به گزارش ايسنا، با نزديك‌شدن به مراسم پاياني سومين فستيوال نمايشنامه‌خواني تالار مولوي در روز 11 اسفند، مهدي مكاري مدير اين تالار و دبير فستيوال اعلام كرد: خانه تئاتر دانشگاهي ايراني از آثار برگزيده اين دوره براي اجراي عمومي در صحنه حمايت مي‌كند.
دبير سومين فستيوال نمايشنامه‌خواني مولوي گفت: هدف از راه‌اندازي اين فستيوال، تقويت بنيه نمايشنامه‌خواني به ويژه در حوزه تئاتر دانشگاهي بوده است.
وي افزود: تاكنون در دو فصل اين فستيوال 25 نمايشنامه توليد و روخواني شده است.
به گفته مكاري، ويژگي دوره سوم فستيوال نمايشنامه‌خواني مولوي تقسيم آثار به سه بخش آثار ترجمه‌اي دانشجويي و استادي، آثار نمايشي توليدي دانشجويان و اساتيد و پايان‌نامه‌هاي دانشجويي است كه به شكل كارگاهي با حضور اساتيد و صاحب‌نظران ترجمه و نمايشنامه‌نويسي ايراني برگزار شد.
مدير تالار مولوي تصريح كرد: در هر سه بخش اوليت تازگي و نوبودن آثار مطرح بود، تمامي آثار براي نخستين‌بار بود كه ارايه شد.
او حاميان دوره سوم فستيوال نمايشنامه‌خواني تالار مولوي را شوراي تئاتر دانشگاهي تهران اعلام كرد و گفت: خانه تئاتر دانشگاهي نيز قول داده تا از يك يا دو نمايش برگزيده فستيوال براي اجراي عمومي در صحنه حمايت كند.
به گفته دبير اين فستيوال سه اثر برگزيده آن علاوه بر حمايت از اجراي عمومي در صحنه در صورت معرفي هيأت داوران توسط تالار مولوي چاپ خواهد شد.
مكاري با بيان اين مطلب كه هنوز فستيوال نمايشنامه‌خواني مولوي پس از 3 دوره برگزاري، بودجه مشخص و ثابتي ندارد، وي افزود: 50 درصد بودجه اين جشنواره را معاونت فرهنگي جهاد دانشگاهي تهران و نيم ديگر را مركز هنرهاي نمايشي ايران را طريق شوراي تئاتر دانشگاهي پرداخت مي‌كند.
دبير اين فستيوال وضعيت كيفي و كمي آثار دوره سوم را چندان قابل توجه ندانست و علت آن را ناشي از پراكندگي و ايجاد بخش ترجمه آثار براي نخستين‌بار دانست.
وي استقبال از اين فستيوال را هم از نظر شركت‌كنندگان و از نظر مخاطبان به ويژه دانشجويان را بسيار قابل توجه دانست و تعداد تماشاگران هر اجرا را بين 150 تا 200 نفر اعلام كرد و خاطرنشان كرد: كه 80 درصد اين متون براي اولين‌بار بود كه خوانش مي‌شد.
مدير تالار مولوي با بيان اين‌كه همواره كمبود امكانات مالي براي اجراي عمومي باعث شده هنرمندان به سمت نمايشنامه‌خواني بروند، وي يكي از اهداف خود را از راه‌اندازي اين فستيوال جمع‌شدن جوانان دانشجويان جوان ناشناخته دانست و اظهار تمايل كرد تا به بهانه اين فستيوال روزهاي شنبه كه روز تعطيلي تئاتر است، هنرمندان جوان تئاتري به همراه اساتيد خود در تالار مولوي جمع شوند.
گفتني است: اختتاميه اين فستيوال در روز 11 اسفند 86 در تالار مولوي ساعت 18 برگزار مي‌گردد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 15:3  توسط   | 

ستاد مركزي راهيان نور از خبرنگاران و رسانه‌هاي برتر تجليل مي‌كند

ستاد مركزي راهيان نور كشور از خبرنگاران و رسانه‌هاي فعال در زمينه اطلاع‌رساني و فرهنگ‌سازي راهيان نور و اعزام كاروان‌هاي مردمي به مناطق عملياتي دوران دفاع مقدس تقدير و تجليل كرد.
به گزارش ايسنا، براساس اين گزارش، ستاد مركزي راهيان نور فروردين سال آينده پس از بررسي و ارزيابي عملكرد رسانه‌هاي كشور در حدفاصل بهمن 86 تا فروردين 87 از سردبيران و خبرنگاران مطبوعات، صدا و سيما و نشرياتي كه در زمينه درج خبر، گزارش، گفت‌وگو و مطالب تحليلي پيرامون راهيان نور و حضور پرشور كاروان‌هاي مردمي در مناطق عملياتي دوران دفاع مقدس فعاليت چشم‌گيري داشته باشند طي مراسمي تجليل و تقدير خواهد كرد.
اين گزارش مي‌افزايد: ستاد خبري راهيان نور اين مركز علاوه بر توليد و ارسال روزانه خبر به مطبوعات و رسانه‌ها، آمادگي ارسال مطالب اعم از شعر، خاطره، گفت‌وگو و گزارش درباره فرهنگ حماسه و پايداري 8 سال دفاع ملت ايران و راهيان نور را دارد.
همچنين خبرنگاراني كه مايلند همراه با كاروان‌هاي مردمي راهيان نور در جبهه‌هاي نور حضور يابند مي‌توانند با شماره‌هاي 88342317 دفتر ستاد خبري راهيان نور تماس بگيرند.
اعزام كاروان‌هاي راهيان نور به شكل مردمي و سازمان‌يافته از دهه فجر آغاز شده و تا 15 فروردين‌ ادامه خواهد يافت.
سالانه بيش از يك ميليون نفر از اقشار مختلف مردم در كشور به ويژه نسل جوان و نوجوان از مناطق مختلف عملياتي جنوب و غرب كشور بازديد مي‌كنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 14:39  توسط   | 

دومين همايش مدرسه ايراني ـ معماري ايراني برگزار مي‌شود

به منظور ماندگاري بناهاي ايراني در پهنه كشور، دومين همايش مدرسه ايراني ـ معماري ايراني برگزار مي‌شود.

به گزارش ايسنا، اين همايش با سخنراني رييس مجلس شوراي اسلامي و با حضور مسوولان كشور، صاحبنظران و اساتيد دانشگاه و متخصصان و مسوولان آموزش و پرورش روزهاي 11 و 12 اسفند در محل نگارخانه پرديس دانشكده‌ هنرهاي زيباي دانشگاه تهران بر پا مي‌شود.

همچنين سومين همايش سازندگان مدرسه با سخنراني وزير آموزش و پرورش و نزديك به يك‌هزار نفر از مديران و مسوولان شركت‌هايي كه در ساخت فضاهاي آموزش و پرورش حضور فعال دارند در روز 13 اسفند سال 86 در محل خيابان دكتر فاطمي خيابان حجاب، كانون پرورش فكري كودكان و نوجوان برگزار مي‌شود.

هدف از برگزاري اين همايش، افزايش توان اجرايي، ارائه الگوهاي مناسب ساخت و فن‌آوري‌هاي جديد مقاوم سازي، ماندگاري، زيبايي و كاهش هزينه‌هاي ساخت است.

در حاشيه همايش سازندگان مدرسه، نمايشگاه تجهيزات و مصالح ساختماني در معرض ديد علاقه مندان قرار مي‌گيرد و نمايشگاه از 12 تا 15 اسفند پذيراي عموم است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 14:38  توسط   | 

شيوه‌هاي مختلف هنر تذهيب در نگارخانه سيحون به نمايش درمي‌آيد

شيوه‌هاي مختلفي از هنر تذهيب در قالب نمايشگاهي با عنوان «شكوه بي‌پايان» 11 اسفند در نگارخانه سيحون به نمايش درمي‌آيد.

به گزارش فارس، در نمايشگاه «شكوه بي‌پايان» آثاري از كيانوش معتقدي، ليلا پورخاني، ندا كوثري‌فر و عليرضا اكبري جاويد در گالري سيحون به نمايش گذاشته مي‌شود. اين آثار تأملي است بر شيوه هاي مختلف هنر «تذهيب» كه با هدف «باز آفريني» و «بازشناسي» ويژگي‌هاي اين هنر برپا مي‌شود.
اين نمايشگاه شامل نمونه‌هايي از هنر تذهيب به شيوه‌هاي ايلخاني، تيموري،‌ صفوي،‌ زنديه و قاجار است كه از 11 تا 16 اسفند در نگارخانه سيحون برپا مي‌شود.
علاقه‌مندان براي بازديد از اين آثار مي‌توانند از ساعت 10 تا 18 به گالري سيحون واقع در خيابان وزراء ( خالد استامبولي )،‌كوچه چهارم،‌پلاك 30 مراجعه كنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 14:33  توسط   | 

تبرئه‌شدگان، مرگ تدريجي آقاي تركاشوند، كادنس و غولتشن‌ها در تئاترشهر

بعد از پايان سال 86، تئاترشهر ميزبان چهار نمايش ديگر از مسعود رايگان، منژه محامدي، نيما دهقان و پورآذري خواهد بود.

به گزارش فارس،در فروردين سال 87 و بعد از تعطيلات نوروزي علاوه بر اجراي نمايش‌هاي جديد، نمايش «سه گانه ميتراس» و «امپراتور و آنجلو» به ترتيب در تاريخ 27 و 23 فروردين به اجرايشان پايان مي‌دهند.
اجراي نمايش «تهرن» به كارگرداني محمود استادمحمد نيز از 22 فروردين در تالار قشقايي پايان مي‌يابد و امير آتشاني نيز اجراي نمايش «خنجره‌ها» را از 21 فروردين پايان مي‌دهد.
همچنين نمايش «كريستال تاور» به كارگرداني نصرالله قادري تا پنجم ارديبهشت ادامه خواهد داشت و اما حميد سمندريان نيز «ملاقات بانوي سالخورده» را در تالار اصلي پايان مي‌دهد.
بر اساس اين خبر تالارهاي چهارسو، قشقايي، كارگاه نمايش و سايه نيز ميزبان چهار نمايش جديد مي‌شود.

**«تبرئه‌شدگان»
«تبرئه شدگان» بر اساس يك داستان واقعي آمريكايي نوشته مشترك «جنسون» و «جسيكا بلنك» است كه به صورت نمايشنامه درآمده و محامدي آن را ترجمه كرده است.
محامدي كه در اين نمايش 11 بازيگر دارد و نسبت به نمايش‌هاي قبلي‌اش تعداد پرسوناژ نمايش وي كم بوده، بيان داشت: در اين نمايش محمد اسكندري، مهوش افشارپناه، محمد خداوردي، فرناز رهنما، عمار تفتي، محمود لاچيني، مجيد جعفري، محمد نادري، نادر نادرپور،داريوش برزگر و سام كبودوند بازي مي‌كنند.
نمايش «تبرئه شده» از اول ارديبهشت در تالار چهارسو اجراي خود را آغاز مي‌كند و محامدي سال گذشته هم نمايش «كوري» را اجرا كرده بود.

**كادنس
نيما دهقان، كارشناسي رشته نمايش از دانشگاه هنر و معماري است. بيشتر فعاليت‌هاي او در تئاتر به كارگرداني باز مي‌گردد. از جمله آثار وي مي‌توان به «كنتر به توان دو»، «ملاقات شبانه»، «دو متر در دو متر جنگ» اشاره كرد.
«كادنس» داستان سه فرد است كه به دليل ارتباطاتي كه روي زمين داشته‌اند و باعث مرگ يكديگر شده‌اند، در برزخ با هم مواجه مي‌شوند و داستان برايشان يادآوري مي‌شود. فرزين صابوني، عليرضا محمدي، سينا رازاني و ليلي رشيدي در جشنواره به ايفاي نقش مي‌پردازند كه در اجراي عمومي نيز به احتمال خيلي زياد حضور دارند. آهنگسازي آن را فرشاد فزوني بر عهده دارد.طراحي لباس و صحنه اين كار توسط منوچهر شجاع انجام شده است.

**غولتشن‌ها
نمايش غولتشن‌ها، داستان پدراني را به تصوير مي‌كشد كه قصد دارند دختر و پسر خود را بدون اطلاع آن‌ها به عقد يكديگر درآورند، در حالي كه دختر و پسر قبل از ازدواج اجازه ديدن يكديگر را ندارند. پدران نيز براي رسيدن به منظور خود با تدبير زنان فاميل طرح و نقشه‌هاي بسياري را به اجرا مي‌گذارند كه... .
نمايشنامه "غولتشن‌ها" نوشته كارلو گولدوني و ترجمه علي رفيعي است كه با نقش‌آفريني، هدايت هاشمي، علي سرابي،‌ جواد پورزند و رزيتا فضايي، سامان دارايي، بتول عليزاده، مينا خسرواني، علي هاشمي، علي مكي اجرا مي‌شود.
اين نمايش، سال آينده در تالار سايه اجراي عمومي خواهد داشت و پورآذري نيز در مراحل اوليه قرارداد اجراي اين نمايش است.

**مرگ تدريجي آقاي تركاشوند
اين نمايشنامه را مسعود رايگان از سال گذشته تصميم گرفته بود كه اجرا كند.نمايش «مرگ تدريجي آقاي تركاشوند»نوشته مسعود رايگان و كارگرداني مشترك وي و رويا تيموريان قرار ‏است فروردين سال 87 در تالار قشقايي به روي صحنه برود. ‏
نمايش داراي 5 بازيگر است.«مرگ تدريجي آقاي تركاشوند» به داستان كلي مهاجرت مي پردازد كه در آن آقاي تركاشوند توسط پسر خود به ‏خارج از كشور برده شده و در آنجا در پيري و كهولت جسمي به خاطرات گذشته خود مي انديشد. قرار ‏بود اين نمايش در پاييز 86 در تالار قشقايي به روي صحنه برود.
به گزارش خبرنگار فارس، اجراي نمايش «كانال كميل» به كارگرداني كورش زارعي نيز با قطعي شدن بازيگران نمايش در تالار اصلي اجرا مي‌شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 14:31  توسط   | 

نمايش «خاله ايران» در تالار مولوي اجرا مي‌شود

نمايش «خاله ايران» نوشته مرضيه رشيدبيگي به كارگرداني مشترك آشا محرابي و پريسا مقتدي در سالن كوچك تالار مولوي بر روي صحنه رفته است.

به گزارش فارس، خاله ايران قصه‌اي است متفاوت، اما آشنا درباره ايران و نمايشي است درباره يك زندگي. زندگي ساده و بي‌پيرايه يك خانواده پنج نفره كه در شرايطي بغرنج قرار مي‌گيرند.
ناهيد مسلمي، مهرخ افضلي، علي نجفي شيدا خليق و دانيال كوهستاني ايفا گر نقش‌هاي خاله ايران هستند.
مجيد حمزه (مشاور كارگردان)، امير جوشقاني (مديريت اجرا)، فرشاد آذرنيا (موسيقي و افكت)، لادن سيد‌كنعاني (طراح صحنه و لباس)، مينو جبار‌زاده و مريم رونقي (طراح پوستر و بروشور)، اصلان شاه ابراهيمي (دستيار كارگردان) و محسن صادقي (مدير صحنه) در اين نمايش همكاري دارند.
«خاله ايران» هر شب ساعت 15:19 به مدت 40 دقيقه تا 25 اسفند در سالن كوچك تالار مولوي بر روي صحنه است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 14:28  توسط   | 

نمايشگاه نقاشي «اربعين لاله‌ها» در گالري ابوالفضل عالي

نمايشگاه نقاشي علي محمد شيخي با عنوان «اربعين لاله‌ها» به مناسبت اربعين حسيني، از هفت تا 25 اسفند در گالري ابوالفضل عالي حوزه هنري برپا مي‌شود.

به گزارش فارس، در اين نمايشگاه 30 تابلو با تكنيك رنگ روغن و نقش برجسته، در معرض ديد عموم قرار مي‌گيرد.
علاقه‌مندان مي‌توانند روز افتتاحيه ساعت 16 و ساير روزها از ساعت 8 صبح تا 19 به گالري ابوالفضل عالي حوزه هنري واقع در تقاطع خيابان‌هاي حافظ و سميه مراجعه كنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 14:27  توسط   | 

«رضا بابك» تجليل مي‌شود

همزمان با جشن روز جهاني تئاتر كودك كه 24 اسفند برگزار مي‌شود،از «رضا بابك» تجليل مي‌شود.

به گزارش فارس،در اين برنامه كه با مشاركت تالار هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و ماهنامه شهرزاد در تالار هنر برگزار مي‌شود،از سالها تلاش و فعاليت «رضا بابك» كارگردان و بازيگر پيشكسوت تئاتر كودك تجليل مي‌شود.
در اين برنامه مصطفي رحماندوست شاعر و دبير جشنواره بين اللملي تئاتر كودك نيز سخنراناني خواهد كرد.
اجراي تئاتر مهمان ناخوانده به كارگرداني اميرمشهدي عباس، موسيقي، سخنراني مهمانان و ... ديگر بخش‌هاي اين ويژه برنامه را تشكيل مي دهند.
اين جشن را ماهنامه شهرزاد با هدف نزديك‌تر كردن خانواده‌ها به تئاتر كودك و ايجاد فضايي شاد و سالم براي حضور والدين در كنار فرزندانشان ترتيب داده است و در كنار آن ايجاد فضايي براي آموزش و دريافت محصولات آموزشي مورد نياز خانواده در نظر گرفته شده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 14:27  توسط   | 

تمديد مهلت تعويض موتورسيكلت‌هاي فرسوده تا آخر اسفند

مدير طرح جامع كاهش آلودگي هواي تهران از تمديد مهلت تعويض موتورسيكلت‌هاي فرسوده با پرداخت 200 هزار تومان هزينه تا آخر اسفند امسال خبر داد.

فتح‌الله امي در گفت‌وگو با فارس افزود: مهلت تعويض موتورسيكلت‌هاي فرسوده تا 29 اسفند امسال است كه مالكان موتورسيكلت‌هاي فرسوده مي‌توانند با پرداخت 200 هزار تومان براي تعويض موتورسيكلت خود اقدام كنند.
وي در ادامه از تمام مالكان موتورسيكلت‌هاي فرسوده خواست تا هر چه سريع‌تر براي تعويض موتورسيكلت‌هاي خود اقدام كنند.
مدير طرح جامع كاهش آلودگي هواي تهران اظهار داشت: يكي از محورهاي طرح جامع كاهش آلودگي هواي تهران جمع‌آوري و جايگزيني موتورسيكلت‌هاي دو زمانه است كه در اين راستا در تهران 10 هزار موتورسيكلت دو زمانه امسال از رده خارج مي‌شود.
امي با اشاره به اين‌كه تاكنون 20 هزار موتورسيكلت فرسوده از رده خارج شده است، گفت: از مجموع 160 هزار موتورسيكلت دو زمانه 40 هزار موتورسيكلت در تهران و 120 هزار دستگاه مابقي در سراسر كشور پراكنده است.
وي افزود: مالكان موتورسيكلت‌هاي فرسوده براي تعويض موتورسيكلت خود مي‌توانند به خيابان اميريه، بالاتر از مهديه تهران، نبش كوچه نيك عهد، فروشگاه موتورسيكلت مراجعه كنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 14:15  توسط   | 

افرادي كه جديد براي عمره ثبت‌نام كنند، 2 سال ديگر اعزام مي‌شوند

افرادي كه از فروردين سال آينده براي عمره مفرده ثبت‌نام مي‌كنند، در سال 89 به عربستان اعزام مي‌شوند.

عبدالله نصيري مدير روابط عمومي سازمان حج و زيارت كشور در گفت‌وگو با فارس افزود: افرادي كه از 5 فرودين سال 87 براي عمره مفرده در بانك ملت ثبت نام مي‌كنند، در سال 89 به كشور عربستان اعزام مي‌شوند.
مدير روابط عمومي سازمان حج و زيارت كشور در ادامه گفت: يك ميليون 200 هزار نفر در نوبت اعزام هستند كه اگر اين افراد بخواهد به عمره مشرف شوند 2 سال زمان نياز است.
نصيري از افرادي كه قبل از سال 84 براي اعزام به عمره ثبت‌نام كرده‌اند، خواست كه امسال مراجعه كنند تا به عمره مفرده مشرف شوند.
وي گفت: آن‌ها بايد حتماً اعزام شوند چرا كه اين افراد در بانك ملي ثبت‌نام كرده‌اند و افراد جديد از اين پس در بانك ملت ثبت‌نام مي‌كنند شايد بخواهيم براي افرادي كه در گذشته ثبت‌نام كرده‌اند تصميم جديدي بگيريم.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 14:10  توسط   | 

فروش بليت‌هاي نوروزي از طريق اينترنت

فروش بليت‌هاي نوروزي ازطريق سايت شهرداري تهران به نشاني www.tehran.ir/to براي كاهش سفرهاي درون شهري انجام مي‌شود.

به گزارش فارس‌، با توجه‌ به نزديك شدن فصل بهار و افزايش مسافرت‌هاي برون شهري و همچنين در راستاي رفاه حال مسافران از 25 بهمن سال جاري فروش بليت‌هاي نوروزي شركت‌هاي مستقر در پايانه‌ها آغاز شده و تا بعد از تعطيلات نوروز نيز ادامه دارد.
با اجراي اين طرح تمامي مسافراني كه قصد مسافرت دارند مي‌توانند با مراجعه به نشاني‌هاي زير در شبكه اينترنت بليت مقصد مورد نظر خود را از طريق (www.royal.ir، www.seirosafar.org،www.hamsafar.ir) تهيه كنند‌.
همچنين فروش بليت از طريق باجه‌هاي فروش بليت و به طريق حضوري نيز ميسر است اما مسافران زمان بيش‌تري را براي دريافت بليت بايد صرف كنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 14:9  توسط   | 

سايت اطلاع‌رساني عاشورا آغاز به كار مي‌كند

مسئول دفتر امور زنان سپاه گفت: سايت اطلاع‌رساني عاشورا با مفاهيم مذهبي هم‌زمان با اربعين سالار شهيدان با حضور معاون فناوري اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و مسئولان ستاد مشترك سپاه رسماً آغاز به كار مي‌كند‌.

مهرشاد شبابي در گفت‌وگو با فارس گفت: سايت اطلاع‌رساني عاشورا با محوريت امام حسين(ع)، قيام عاشورا، ياران امام و موضوعات مرتبط است.
وي اظهار داشت: اين سايت داراي لينك‌هاي كتابخانه با بيش از 100 عنوان كتاب، مجموعه سيره امام حسين (ع)، ياران حضرت، عاشورا در ديدگاه رهبري، عاشورا در منظر ديگران، مجموعه صوتي و تصويري مرتبط با موضوع عاشورا، مجموعه شعر، ادعيه و زيارت، جست‌وجو و غيره است.
مسئول دفتر امور زنان سپاه گفت: در سايت اطلاع‌رساني عاشورا 100 مگابايت فضاي ايميل با دامين عاشورا به مخاطبان داده مي‌شود.
شبابي ادامه داد: همچنين سيستم عضوگيري و خبرنامه نيز در اين سايت وجود دارد كه به اين ترتيب در فواصل مختلف، مطالب جديد سايت براي مخاطبان ارسال مي‌شود.
وي اضافه كرد: از ديگر خدماتي كه در اين سايت به مخاطبان ارائه مي‌شود بحث معرفي كتاب و مجموعه مقالات در رابطه با عاشورا و پرسش و پاسخ در زمينه شبهات قيام عاشورا خواهد بود.
شبابي تصريح‌ كرد: رياضي، معاون فناوري اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در اين مراسم درباره بحث نشر الكترونيكي و محتواي مذهبي در فضاي سايبر و ضرورت نشر محتواي مذهبي سخنراني خواهد كرد.
وي در پايان گفت: علاقه‌مندان براي بازديد از اين سايت مي‌توانند به نشاني www.ashura.ir مراجعه كنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 14:8  توسط   | 

برگزاری نمایشگاه نمادهای بهاری در موزه ملی ایران

موزه ملی ایران در آستانه سال نو با برگزاری نمایشگاهی تحت عنوان " نمادهای بهاری در آثار موجود در موزه مالی ایران " آماده میزبانی از بازدید کنندگان نوروزی می شود.

به گزارش مهر، محمد رضا مهراندیش رئیس کل موزه کلی با بیان این مطلب گفت: نوروز امسال موزه ملی ایران در کنار نمایش آثارموزه ای ثابت خود اقدام به برپایی نمایشگاهی تحت عنوان "نمادهای بهاری در آثار موجود در موزه ملی ایران" می نماید.
وی ادامه داد: این نمایشگاه نگاره هایی از دوران پیش از تاریخ تا دوران اسلامی را در بر می گیرد که می توان اهمیت پیشینه نقوش بهاری مانند گل و ماهی را در اشیاء تاریخی موجود در موزه ملی ایران مشاهده نمود. در این رابطه می توان به ریتون ها و پیکرکهای مفرغی به شکل ماهی، نقش برجسته های سنگی، ظرفها و زیورآلاتی با نقوش گل و ماهی، مینیاتورهایی با فضای بهاری و سکه هایی که به مناسبت نوروز ضرب شده اند، اشاره کرد.
مهراندیش باتوجه به استقبال شایان توجه بازدید کنندگان از موزه ملی ایران، ایام نوروز را فرصت گرانبهایی برای معرفی آثار فرهنگی و تاریخی دانسته و اظهار داشت: یکی از برنامه های این موزه توجه به مباحث مربوط به مخاطب شناسی موزه است در همین راستا درصدد هستیم تا تغییراتی در خصوص اشیا به نمایش گذاشته شده، شیوه نمایش اشیاء، نحوه سرویس دهی به بازدید کنندگان، نمایش موقت و ادواری آثار مخازن و گنجینه های موزه ملی ایران در کنار آثار ثابت نمایشگاهی بعمل آورده تا بدین طریق زمینه مناسبتری برای ارتقا بهره فرهنگی مراجعان فراهم شود.
لازم به ذکر است، این نمایشگاه از دوم فروردین 1387 به مدت بیست روز در طبقه دوم گنجینه ایران باستان موزه ملی ایران برپا خواهد بود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 14:6  توسط   | 

زمان سرویس‌دهی اتوبوس‌های شرکت واحد تا 11 شب افزایش یافت

مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران گفت: با توجه به در پیش بودن روزهای پایان سال و افزایش تعداد مسافران در خطوط اتوبوسرانی تهران، تدابیر ویژه‌ای جهت ایجاد سهولت در جابجایی شهروندان به مرحله اجرا در خواهد آمد.

به گزارش مهر، حسین بیژنی اعلام کرد: تدابیر ویژه ای که جهت سهولت درجابجایی شهروندان به مرحله اجرا در خواهد آمد عبارتند از:
1- با بسیج کلیه امکانات ناوگان اتوبوسرانی تلاش گردیده، ظرفیت بکارگیری اتوبوسها در خطوط مختلف به ویژه خطوط منتهی به مراکز خرید افزایش یابد.
2- جهت رفاه حال شهروندان متقاضی استفاده از اتوبوس و مینی بوس، ساعت کار اتوبوسها و مینی بوسهای شیف بعداز ظهر افزایش یافته و تا پایان اسفند، رانندگان تلاشگر شرکت واحد تا ساعت 23 (یازده شب) در خطوط فعال بوده و اقدام به جابجایی مسافران خواهند کرد.
3- با برنامه ریزی به عمل آمده نسبت به نظافت مینی بوسها و اتوبوسها به صورت ویژه اقدام خواهد شد.
4- در روز یکم فروردین سال 87 که مصادف با اولین روز سال نو می باشد شرکت واحد اتوبوسرانی اقدام به سرویس دهی رایگان خواهد نمود و استفاده از اتوبوسهای بلیتی این شرکت بدون دریافت بلیت در خدمت مسافران خواهند بود.
5- به منظور رفاه حال شهروندان جهت عزیمت مسافران در پنجشنبه آخر سال به حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) و مزار شهدای گرانقدر و زیارت اهل قبور اقدام به برقراری سرویس های ویژه ای می گردد که از پایانه های شهری و میادین بزرگ شهر نسبت به انتقال زائرین به بهشت زهرا و برگشت آنها به مبادی اولیه اقدام خواهد نمود.
درپایان شهروندان با در نظر گرفتن روزهای پایانی سال و ترافیک سنگین معابر شهری، با عوامل شرکت واحد به ویژه رانندگان همکاری نموده و با استفاده بهینه از ناوگان اتوبوسرانی، پرسنل این شرکت را جهت ارائه خدمات بهتر یاری نموده و هر گونه پیشنهاد، انتقاد، تقدیر و تشکر خود را از طریق تلفن 1888 به اطلاع شرکت برسانند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 14:3  توسط   | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر